Askerlik Muafiyeti İçin Ne Yapmalı

Diyabetli HaklarıAskerlik Muafiyeti İçin Ne Yapmalı

Askerlik Muafiyeti İçin Ne Yapmalı

Takipçilerimizden diyabetli (şeker hastası) Yasin Bey’in askerlikten muaf için izlediği yolu sizlerle paylaşmak istiyoruz. DiyabetimBen’de tecrübe paylaşımı oldukça önemli. Ve her yeni tecrübe bir başkasına rehberlik etmekte.

Yapmanız gereken işlemleri tek tek yazayım ve sizde listeleyip sırasıyla işlemleri yaparsanız başınız ağrımaz.

 • 2 adet diploma ve ya öğrenim belgesi fotokopisi
 • 2 adet kimlik fotokopisi (Kimliğiniz eski ise yeniletin)
 • 3 adet resmi kurumdan aldığınız sağlık raporu fotokopisi
 • 15 adet fotoğraf ( Ben 36 adet götürdüm, askerlik şubesi 3 adet Gata 12 adet aldı)

Bu evrakları tamamladıktan sonra, skerlik şubesine gidin. Hasta olduğunuzu ve gataya sevkinizi istediğinizi söyleyin. Orda bana şöyle bir zorluk çıkardılar; diplomam yok ama çıkış belgem vardı. Aslını isteriz diye tutturdular. Ben de evrağı vermedim, o şekilde sevk aldım. Bir de orda bir bayan bana illa “şuraya askerlik yapmak istiyorum diye yaz imzala” dedi onu da yazıp imzalamadım. Askeri hastaneye sevkimi istiyorum diye yazıp imzaladım. Onlar da bana bir belge verdiler. Belgede aile hekimliği muayenesi yazıyor. Kadıköy Askerlik Şubesi’nden o belgeyi alıp aile hekimine gittim. Benim Haseki Hastanesi’nden aldığım rapora ve kan sonuçlarıma baktı ve askerlik şubesinin verdiği belgeye askeri hastaneye sevki uygundur diye yazıp verdi. Bu belgeyi tekrar Kadıköy Askerlik Şubesi’ne götürdüm. Hastaneye gidebilirsin dediler.

Aynı gün hastaneye gittim. Giriş kapısının sağında poliklinik binasından girdim ikinci katta endokrin polikliniğine gittim, doktora şeker hastası olduğumu söyledim. O da bana kaç yıldır diye sordu yaşım 30 bende 20 yıldır hastayım dedim. Salı ve perşembe günleri yatış var. Ben askerlik şubesine ptesi gittim, salı günü sabah aile hekimine aynı gün askerlik şbsine ve öğlen 11 den önce endokrin polikliniğine gittim. Doktor çarşamba sabah 8 de gel kan ver dedi. Perşembe 8 de yatış yap dedi.

Çarşamba günü kan verdim saat 3 de sonuçları alabilirdim ancak perşembe günü yatışa geleceğim için hiç beklemedim.

Perşembe günü sabah 8 de endokrin polikliniğine gittim ve yatış için evrakları ve yapmam gerekenleri yazan kağıdı aldım ve oda ya gittim. Elbise vermiyorlar, kendin götürüyorsun. Terlik de al bence.

Oda da yerime yerleştikten sonra kan sonuçlarımı almak için gittim sonuçları aldım. Zaten hemşire odaya girmeden kanını alıp incelemeye gönderiyor. İşlemler çok kolay. Her şeye her imzaya kendin git, hiç bekletme. Aslında yatmama bile gerek yoktu ama kural kuraldır, uyduk!

Ortam temiz, yataklar çok rahat değil. Ama sıkıntı yaratmıyor. Yemekler iyi. Şekerini yükseltmek için abartmana gerek yok. 3-6 aylık şekerine bakıyorlar. Bu da senden alınan kanda ortaya çıkıyor. Ertesi gün heyete çıkıyorsun. Askerlik yapmıyorsun deyip parmak bastırıyorlar. Bir saat sonra da o belgeyi alıp hastaneden çıkış işlemlerini yaptırıyorsun.

10 YORUMLAR

 1. bir kaç sorum var
  1-Askerlik yapmak istiyorumu imzalamanızı istediğini söylediniz? imzalasaydınız askere gidip şeker hastası tanısı konulup gerimi gönderilicektiniz 😀
  2-ben 20 yaşında muayneye gidip direk ben şeker hastasıyımmı demeliyim yoksa üniverste eğitimi gördüğümümü belirtmeliyim yani önümüzdeki 5 6 sene içinde bi gelişme çıkarsa askere gitmek isterim ufakta olsa bi umut diyeyim 😀
  3-askerlik yapmadığnıza dair pembe bi teskere falanmı veriyorlar bunu bi kaç kişiden duydum ama ne kadar doğru bilmiyorum bi sormak istedim :/

  • Yusuf Bey Merhaba,

   Yaşınızı inanın çok merak ettim. Askerlik yaşına gelmediğiniz kesin ama uydurma şeyleri soruyor olmanız da bi o kadar garip 🙂

   Ayrıca ola ki pembe teskere diye bi şey olsa bile çok da önemi olmamalı. Burada önemli olan ‘erkek adam askerlik yapar’ gibi bi saçmalıktan ziyade tip-1 diyabettir.

   Sevgiler

  • Yusuf bey,

   Şeker hastasıyım dediğinizde size “şuraya askerlik yapmak istiyorum diye yaz” demeleri, bunu bana söyleyen kişinin şeker hastalığı hakkında bilgi sahibi olmamasından kaynaklanıyor. Ben orda şeker hastasıyım demeden askere gitseydim, gittiğim birlikte beni geri göndereceklerdi.

   Senin yaşın daha çok genç, zamanın kıymetini anlamana çok kalmamış. Askere gideceksin geri gönderecekler ZAMAN kaybedeceksin. Daha önemlisi sağlığını da kaybedebilirsin.

   Askerlik yapmadığında teskere alamıyorsun zaten. Rengi beyaz muafiyet belgesi deniyor.

 2. Merhabalar 25 yaşında 7 senelik TIP 1 ŞEKER hastasıyım geçen ay askerlik muaf belgesi aldım başımdan geçenleri kısaca sizlere aktarayım. Askerlik şubesine gittiğimde bana verilen evraklarda sağlık probleminiz var mı kısmına diyabet olduğumu yazdım. (Kişisel bilgileriniz için verilen evrakı eksiksiz doldurun.) Sıra numarası alıp memurların yanına çıktım evrak işlemleri yapıldıktan sonra Aile hekimime gidip rapor almamı ve tekrar gelmemi istediler. Aile hekimim Tıp 1 Diyabet olduğumu GATA ya sevk olmam gerektiğini askerlik şubeden bana verilen kağıda yazdı ve imzaladı. Aile hekiminden aldığım raporla askeri şubeye gittim 15 adet fotoğraf ve 4 kimlik fotokopisi istediler yine bir dizi evrak işlerinden sonra bir zarf verip 2 gün içinde GATA ya gitmemi söylediler zarf mühürlü ve içinde hekiminde imzaladığı rapor kişisel bilgiler ve mühürlü fotoğraflar vardı. Zarfın üzerinde endokrinoloji bölümüne gitmem gerektiği yazıyordu. Haydarpaşa Gata da endokrinoloji bölümüne gittim açlık kan şekeri ve genel tahliller yaptılar salı ya da perş günü istediğim bir tarih seç 7 ya da 3 gün süreyle yatıcaksın dediler. İlk salıya randevu aldım sabah 8 de yatış işlemlerimi yaptırdım özel hastaneden bi farkı yoktu. Yatış yaptığımda açlık kan şekerime baktılar insülin kullanmadan 3 kan şekeri değerinin 200 ün üstünde olmasını istiyolarmış. Aynı gün şekerim 200 ün altına düşmedi ertesi gün için heyete çıkacağımı söylediler evrakları sekretere verdim Çarş günü heyete çıktım hiç fikrimi sormadan askerlik yapmayacaksın yarım saat sonra gel raporu al dediler raporu aldım çıkış işlemlerini yaptım. Raporla beraber askerlik şubeye gittim işlemlerimin tamamlandığını söylediler. Rapor kopyasını verip bir kaç ay içerisinde asıl raporun eve kargo edileceğini söyledi.
  Askerlik işlemlerini yaptırmaya giderken devlet hastanesinden aldığınız Diyabet raporunu Tahlil sonuçlarını da yanınıza alın kolaylık sağlar. Kolay gelsn 🙂

  Yusuf bey
  1-Askerlik yapmak istiyormusunuz diye sormuyorlar
  2-TIP 1 DİYABET seniz size sormadan muaf ediyolar siz bilirsiniz
  3-Pembe teskere diye bişe yok bi kırıklık yoksa sizde 🙂

  başka bi sorunuz varsa yardımcı olurum iyi günler

  • ben mesela üniversteye gideceğim askerliği erteletsem açıktan okusam 4 yıllık bi üniverste daha sonra gidip ben tip1im desem sorun olmaz dimi 😀 bi umut yani çaresi cıkarsa gidip yapayım askerliğimi insanlarda o algı var cünkü esra hanımında dediği gibi ben askere gitmedim desem kız vermezler

 3. Orda geçirdiğimiz günlerde mecburen şekerimizi yükseltecek miyiz yani ? çok saçma ama her çeşit insan olduğu düşünülünce mecburiyet 😀

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: