Günün Önerisi Yüksek Kan Şekeri ve Spor

Günün ÖnerisiGünün Önerisi Yüksek Kan Şekeri ve Spor

Günün Önerisi Yüksek Kan Şekeri ve Spor

Kan şekeri 250 mg/dL ise ve kanda keton varsa egzersiz yapmayın.

Kan şekeri 250 mg/dL üzerinde fakat keton yoksa şu yönergeleri izleyin: Örneğin kan şekeri 300 veya daha fazla ve kanda keton yokken 5-10 dakika yürüyün ve kan şekerinizi tekrar kontrol edin. Eğer kan şekeri düşüyorsa fiziksel aktiviteye  devam edebilirsiniz.

Ancak kan şekeri yükseliyorsa egzersiz yapmayı bırakmalısınız.

İnsülin pompası kullanıyorsanız geçici bazal ile daha konforlu spor yapabilirsiniz. Geçici bazalı nasıl ayarlayacağınız konusunda ise diyabet ekibinize danışmanızı öneririz.

İnsülin kalemi kullanıyorsanız ve spor öncesi kan şekeriniz 200-250 mg/dL arası çıkmışsa herhangi bir çok ağır olmamak koşuluyla spor yapabilirsiniz.

Kan şekeriniz hedef aralıkta 100-120 gibiyse mutlaka ek karbonhidrat alıp spora başlamanız gereklidir. Almazsanız hipoglisemiyle karşılaşabilirsiniz. Ek karbonhidrat miktarı gibi tüm detayları da varsa diyetisyeninizle, yoksa doktorunuzla görüşmeniz önerilir.

(Kaynak: Joslin Diabetes Center)

7 YORUMLAR

 1. Damla Hanım Merhaba,

  Abbott’un Optium FreeStyle cihazı hem kan şekeri hem de keyon ölçebiliyor. Kan şekeri ve keton çubukları farklı. Keton çubuklarının ödemesine de SGK destek sağlamıyor. Kan şekeri ölçüm çubuklarından daha ucuz.

  Sevgiler

  • Esra hanım gelinim 4.5 aylık hamile şeker yüklemesi yaptırmak istiyor sizede sormak istiyorum yapılması gerekirmi. gelinimnde şeker yok fakat annesinde var. oglumda tip 1 .ben yapılmasını dogru bulmuyorum. sizden gelecek cevap beni çok rahatlatacak.

   • Feride Hanım Merhaba,

    Biliyor musunuz bilmiyorum ama doktor değilim. Gelininiz hamile ve ben şeker yüklemesi yaptırın ya da yaptırmayın dersem ve bir sorun olursa bu sorumluluğun altına giremem. Beni anlayışla karşılayın lütfen.

    Ama kadın doğum doktoruna sormanızı öneririm.

    Şeker yüklemesi yerine HbA1c ve açlık kan şekeri baktırmayı tercih ederdim. Ama dediğim gibi doktora danışın lütfen.

    Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: