Anasayfa KH Sayımı Glisemik İndeks ve Glisemik Yük

Glisemik İndeks ve Glisemik Yük

2 6.672 görüntüleme

Glisemik İndeks ve Glisemik Yük

Glisemik indeks ve glisemik yük açısından bilgi vermek istedim…

 
Besinlerin glisemik indeksi hepimiz biliyoruz. Glisemik yük 1 porsiyon besinin kan şekerini yükseltme hızı.
En kolay örnek havuç aslında…

1 orta boy havuç piştiğinde çiğ olan halinden daha yüksek glisemik indeksi vardır. Yumuşadığı için kolay çiğnenir ve enzim aktivitesi yükselir. Halbuki 4 kişilik bir yemekte yemeğe ilave ettiğiniz 1 orta boy havucun kaçta kaçı sizin tabağınızda? Burda işin içine glisemik yük giriyor yani porsiyondaki miktar.

Bunu şu şekilde yorumlayabiliriz:

Glisemik indeksi yüksek olması için referans besin olarak glikoz seçildiğinde ve buna 100 puan verildiğinde 70 dahil yukarı çıkan değerler glisemik indeksi yüksek olarak adlandırılır.

Glisemik yükün yüksek olması için 1 porsiyon miktarındaki değer 20′nin üzerinde olmalıdır. Bunu da glisemik indeks değerini 100′e bölerek (posa hariç) karbonhidrat değeri ile çarpıyoruz ve glisemik yük değerini buluyoruz.

Mesela 60 gr kuru hurma tükettiğinizde glisemik indeksi 103 normal glikozu bile geçmiş ve glisemik yükü 42 nerdeyse glisemik yükte yüksek değerini veren 20′nin bile 2 katı değerde…

Halbuki pişmiş havucun glisemik yükü sadece 2, halbuki glisemik indekse baktığımızda ikisi de hızlı yükselten kategorisinde… Onun için dikkat etmeniz gereken sadece glisemik indeks değil….Besinlerdeki glisemik yük miktarlarını da öğrenmeye çalışmalısınız. (Görsel kaynak: acilservis.pro)

  • BEN COK HAVUÇ YEMEM CÜNKÜ HAVUÇ BENİM ŞEKERİMİ YÜKSELTİYOR ONDAN YEMİYORUM YERSEM ŞEKERİM H1 KÜKSELİYO ONDAN ARTIK YEMİYORUM

  • Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.