Fiasp® – Ultra Hızlı Etkili İnsülin

Haberler&GelişmelerFiasp® - Ultra Hızlı Etkili İnsülin

Fiasp® – Ultra Hızlı Etkili İnsülin

Fiasp’ı 2017’de kullanmaya başlamıştım. İngiltere tatilimizde almış ve deneyimlemiştim.

Aşağıdaki yazılarla da tecrübemi sizlerle paylaşmıştım.

Ultra Hızlı Etkili İnsülin “FIAsp” Tecrübem

“Ultra Hızlı Etkili İnsülin “FIAsp” İle 1. Haftam

Medtronic 640G ve Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Tecrübem

Hızlı Etkili İnsülin Humalog ve Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp

Yakın bir zamanda, FDA, diyabetli çocuklar için de Fiasp’ın kullanılmasına onay verdi. Ancak bu insülin ülkemizde bulunmuyor.

Fiasp’ı kullanmamak ve ülkemizde olmaması bir sorun mu?

Fiasp‘ın diğer insülinlere göre tek temel farkı çalışmaya başlama süresinin 5 dakika olması.

Normalde Apidra, Humalog ve Novorapid; yapıldıktan 15 dakika sonra çalışmaya başlıyor. Bu sebeple bu insülinleri kullananlar, sıklıkla, yemek yemeden 15 dakika önce insülin yapmakta. Yapmayanlar da elbette var. Çünkü bazı bireyler bu 15 dakikada veya tokluk kan şekeri zamanında hipoglisemi yaşayabiliyorlar.

Özellikle diyabetli çocukları olan aileler için bu 15 dakika uzun süre olabilmekte. Çünkü çocuğun 15 dakika beklememiz lazım demek, çocuğu 15 dakika bekletmek pek de kolay olmuyor. Bu sebeple de Fiasp’ın 5 dakikada çalışmaya başlaması muhteşem bir çözüm.

Normalde bu özelliğinin dışında farklı bir muhteşem özelliği yok. Ancak benim gibi Fiasp’ı deneyimlemiş veya aktif kullanıcılar, tokluk kan şekerlerinin, diğer hızlı etkili insülinlere oranla daha iyi, daha regüle olduğunu söylüyorlar.

Humalog yaparak yediğim bir yemek sonrası şekeri pik yapıp düşmeye başlarken, Fiasp’la yediğim bir yemekte bu pik daha az olmaktaydı.

Bu iyi yanları elbette güzel ama muhteşem bir insülin de elbette değil. Daha iyilerinin yani diyabetli olmayan bireylerin pankreasının ürettiği hızda insülinlere ihtiyacımız var. Ve özellikle; “ülkemize neden gelmiyor?” veya “neden yok!” dememizi gerektirecek düzeyde bir insülin olmadığını vurgulamak isterim.

Benim Fiasp insüline neler oldu? 🙂 

İngiltere’den aldıktan sonra insülin bitince bir de Almanya’dan aldık. Ama şu insülin alerjisi bir türlü peşimi bırakmadı. Ben de yeni Fiasp’tan birkaç kartal bitirdim. Gerisini de ileride kullanmak için dolma koydum. Geçenler de bir baktım ki son kullanma tarihi baya baya geçmiş 🙂 🙂 🙂

İşte o an, sadece, Fiasp’a ulaşmak için harcadığım çaba ve parayı düşündüm 🙂

4 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: