Hızlı Etkili İnsülin Humalog ve Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp

Tip-1'imHızlı Etkili İnsülin Humalog ve Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp

Hızlı Etkili İnsülin Humalog ve Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp

Aslında her iki insülin de yemeklerden önce ya da yüksek kan şekerini düşürmek için kullanılan insülin türüdür. Ama Humalog hızlı etkili insülin olup etkisi 15 dakika içinde başlar. FIAsp’ın etkisi ise 5 dakikada başlıyor. Etki Sürelerine Göre İnsülin Tipleri Nelerdir? başlıklı yazımızdan Humalog hakkında, ultra hızlı etkili insülin olan FIAsp hakkında da “Ultra Hızlı Etkili İnsülin “FIAsp” İle 1. Haftam başlıklı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Humalog ve FIAsp İle İlgili Tecrübelerim Nasıl?

Etki süresi: Yukarıda da bahsettiğim gibi Humalog’un etkisi 15 dakikada başlarken, FIAsp’ın 5 dakikada başlıyor.

Tokluk kan şekerine ve yüksek kan şekerini düşürme etkisi: 2.5 kartuş FIAsp maalesef bitti. Ama ilk günlerden sonra anlam veremediğim şeker yükseklikleri olunca FIAsp’ı bırakıp Humalog’a geçtim. Ve her ikisini de ard arda deneme fırsatım olmuş oldu.

FIAsp bu konuda gerçekten başarılı. Yani tokluk şekerimiz her ne kadar karbonhidrat sayarak insülin gönderimini yapsak da tokluk şekerimi bi pik yapar ve sonra normale döner. Ama bunu FIAsp’ta çok az yaşıyorsunuz. Humalog’a oranla FIAsp bu konuda gerçekten başarılı.

Ki kan şekerim yüksekse ve IDF (İnsülin duyarlılık faktörü) oranıma göre düzeltme bolusu gönderince kan şekerim Humalog’a oranla daha hızlı düşüyor.

Medtrum Patch Pump ve Medtronic 640G’de FIAsp Tecrübem

Medtrum Patch Pump ve Medtronic 640G olmak üzere her iki insülin pompasında da tecrübe ettim. Medtronic 640G’de bolus gönder hızını seçebildiğimiz için FIAsp’ı hızlı gönderince cilt altına insülinin gittiğini net hissettim. Hatta hafif bir yanma bile oldu. Ama Humalog’ta bu hissiyat olmuyor. Medtrum Patch Pump ve Medtronic 640G’de FIAsp’ı normal hızda insülini gönderince insülin gidişini hissetmediğim gibi yanma da olmuyor.

Humalog’a geçtiğimi yukarıda da söylemiştim. Aslında Humalog’u yemekten 15 dakika önce yaparsam yemeklerden sonra oluşan tokluk kan şekerinin yükselmemesi sağlanabiliyor. Ama yine de FIAsp kadar değil. Uzun yıllardır insülin pompası kullanan ve tüm hızlı etkili insülinleri deneyen biri olarak FIAsp bittikten sonra ve tam anlamıyla Humalog’a geçtikten sonra yemekten 15 dakika önce Humalog’u yapmayı kesinlikle atlamayacağım 🙂 Ki gerçekten bu küçük detaylar çok çok önemli.

FIAsp ve Kaşıntı

Yazıyı yazarken geldi aklıma ama yazsam mı yazmasam mı bilemedim. FIAsp kullanırken sanki kaşıntılar başladı vücudumda. Sivilceler arttı. Birkaç gün önce Humalog’a geçtiğim için bu kaşıntılar yok.

FIAsp, vitamin B3 yani Niasinamid ve L-arginin amino asidi eklenen bir insülin asparttır. Klinik çalışmaları ve prospektüsünde sıklıkla cilt alejisi ve set ya da insülin enjeksiyon alanlarında da alerjik reaksiyon olabileceği vurgulanmış. Zaten FIAsp, Novonordisk’in Novolog insülin türevi olduğu için ve benim de alerjim olduğu için bu kaşıntılar sürpriz olmadı 🙂

Şeker gidişatı tam anlamıyla Humalog ile bir yoluna girsin. Tekrar 2.5 kartuş kalan FIAsp’a döneceğim 🙂 Bakalım neler olacak 🙂

5 YORUMLAR

 1. Fiasp ile ilgili benzer sorunlar yurtdışındaki kullanıcılar tarafından da bahsediliyor.. ilk kullanımda gayet pozitif sonuçlar ardından enjeksiyon bölgesindeki kırmızılık ve alerjik reaksiyonlar.. onu takip eden süreçte de yüksek kan şekeri.. bir kısmı bu duruma 3 günde bir değiştirilmesi gereken pompa setlerini 2 günde bir değiştirerek çözüm bulduğunu söylüyor… gerçi bu çözümün mantığını kavramış değilim psikolojik plasebo efektci olabilir 🙂

  • Merhaba Burak Bey,

   Yazdıklarınız konusunda haklısınız. Genel kullanıcı tecrübesi benim tecrübemle hemen hemen aynı.

   FIAsp’ı alırken geri bildirimlerle ilgili formlar gelmişti. Zaman ayırıp onları doldurup, göndereceğim.

   Sevgiler

 2. Merhabalar,
  “2.5 kartuş FIAsp bitti” cümlesindeki 2.5 kartuş ile kastettiğiniz nedir?
  insülin kalemlerinin içine konulam 3 ml lik penfill midir?
  Bu ilaç Türkiyeye geldi ve SGK bu ilacı vermeye başladı mı?
  Novo Nordisk Türkiye sitesinde herhangi bir bilgi bulamadım.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: