Medtronic 640G ve Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Tecrübem

İnsülin PompasıMedtronic 640G ve Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Tecrübem

Medtronic 640G ve Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Tecrübem

Diyabetimben.com’da denemeler devam ediyor 🙂 Her teknolojiyi her yeniliği denemek ise mutluluk veriyor. 640G ile FIAsp’ı denememiştim. Denedikten sonra gidişat hakkında da fikirlerim oluşmaya başladı.

Medtronic 640G, yapay pankreasa giriş modeli olarak bizlere sunulmuştu. Her ne kadar ardından kısa bir sürede 670G modeli çıkmış olsa da 670G Türkiye’ye gelene kadar 640G ile tip-1 diyabet yönetimine devam etmek lazım.

Ki Medtronic geliştirdiği diyabet teknolojileriyle tip-1 diyabet yönetimine önemli katkılar sağlamakta.

SmartGuard Teknolojisi

640G’nin belki de en önemli özelliği “düşük kan şekeri değeri öncesi” insülin gönderimini duraklatması.

Nedir SmartGuard teknolojisi?: Sensör glükoz ve düşük limit değerleriniz dikkate alınarak insülin iletimini otomatik olarak durdurup yeniden başlatabilen özelliktir.

Smart Guard teknolojisi de tam da burada devre giriyor. Sensör glükoz değeri düşük değere yaklaşmadan 30 dakika önce insülin gönderimini durdurur ve gereksiz bir hipoglisemi yaşanması önlenir. Sensör glükoz değeri normal değere yaklaşınca da ve tekrar düşmeyeceği Smart Guard teknolojisi ile teyid edildikten sonra insülin gönderimi otomatik olarak başlar.

Sensör Glükoz Değeri ve Parmaktan Şeker Ölçümü

Bazen sensör glükoz sonuçları parmak ölçüm sonuçlarıyla ciddi farkla çıkarsa da çoğunlukla parmak ölçümleriyle aynı gidiyor.

Ama zaten biliyoruz ki sensör hücreler arası sıvının şekerini ölçerken, parmak ölçümüyle kapiler kanın şeker ölçümünü yapıyoruz. Arasında zaten fark çıkması kaçınılmaz ama çok ciddi farklar varsa o zaman sorun nereden kaynakları olabilir diye araştırmak lazım. Bu konuyu Sensör ve Parmak İle Şeker Ölçümü Arasındaki Fark Neden Olur? başlıklı yazımızda da zaten işlemiştik.

Bu arada janjanlı şeyleri severiz 🙂 Medtronic 640G’nin ekranının renkli olması da tip-1 diyabet yönetimini sıkıcı halden çıkarıyor.

FIAsp İle Medtronic 640G

Aslında FIAsp her ne kadar hem insülin pompası hem de enjeksiyon olarak klinik çalışmalarla onaylanmış olsa da insülin pompası ile kullanımı konusunda tam anlamıyla ne bilgiler bulunmamakta. Ama benim gibi insülin pompası kullanıcı deneyimleri bulunmakta.

FIAsp’ı (Ultra hızlı etkili insülin) Medtronic 640G ile denerken de aklıma takılan bir detay oldu. FIAsp’ın etkisi 5 dakikada başlıyor. Ve FIAsp’ın asıl amacı yemek yedikten sonra tokluk kan şekerinin pik yapmasını engellemek. 640G’de FIAsp’ı denerken ara ara sensör glükoz ölçümlerini kaybediyorum. Yani 640G sensör glükoz değerlerini göstermiyor. ISIG değeri kayboluyor. Bunun sebebi FIAsp’ın hızı mı ya da başka bir şey mi bilmiyorum ama bu konuyu araştırmam gerekecek.

Bolus Gönderme Hızı

640G’de iki farklı hızda yemek öncesi insülini gönderebiliyorsunuz.

 • Standart hızda dakikada 1,5 ünite insülin gönderebilirken,
 • Hızlı olarak gönderdiğinizde dakikda 15 ünite insülin gönderebiliyorsunuz.

Bazı günler insülin gönderim hızını da değiştiriyorum. Bu hızlı gönderim iyi mi ya da kötü mü oluyor bilmiyorum ama bu tarz seçeneğin olması bence gayet iyi.

Ancak bu bolus hızı özellikle çocuklar için standart hızda olmalı ki olası ani şeker düşüklükleri olmasın vs.

Medtonic 640G fiyatlandırması hakkında linkindeki Medtronic’in Yeni İnsülin Pompası Minimed 640G Türkiye’de yazıyı okumanızı rica ederim.

Her bir diyabet teknolojisi markasının kendine has yarattığı önemli kullanıcı hissiyatları vardır. Mesela ben yıllardır Roche’un glükometrelerini kullanırım. Çünkü kendimi gerçekten güvende hissederim. Medtronic’in de bende bıraktığı hissiyat budur. Kendinizi gerçekten güvende hissedersiniz. Ama her zaman söylediğim gibi şu sensörlerini biraz daha iyi yapsalar 🙂 🙂 🙂 Tadından yenmez olacak 🙂

 

8 YORUMLAR

 1. Ugur Aydın Esra Avcı hanım peki biz rapor çıkartarak bu cihazı alabiliyor muyuz yada nerden temin edebiliriz

  Esra Avcı Merhaba Uğur Bey, Türkiye’de insülin pompaları SGK tarafından tam destekli karşılanmıyor. Marka ve modeli ne olursa olsun SGK sadece 3500 TL sini ödüyor. 640G İnsülin Pompası: 12.960 TL (KDV dahil tutar.) G2 Link (Sensör): 1.475 TL (KDV dahil tutar.) Yani 12.960 TL olan tutarın sadece 3500 TL si ödeniyor. Bu sebeple elbette rapor çıkarmanız maliyetin bir kısmının SGK tarafından karşılanmasını sağlayacaktır. sevgiler, esra

 2. Öncelikle merhabalar FIAsp’ı (Ultra hızlı etkili insülin) tam benlik diye düşünüp yazılarınızı ve deneyimlerimizi takip ediyorum. 20 yıldır tokluk kan şekerim hep normal değerlerin üzerinde olduğunda (pompa kullanmama rağmen) Esra hanım bilginiz varsa bilgilendirirseniz Türkiye de FIAsp’ı (Ultra hızlı etkili insülin) ne zaman istediğimiz gibi temin edebilicez. Teşekkürler

  • Doruk Bey Merhaba,

   Ben Novonordisk’e bunu hiç sormadım. Ama soranlar olmuş. Ve şu anda bir plan olmadığı söylenmiş.

   Bugün son bir yazı yazdım FIAsp ile ilgili belki size daha iyi rehber olur.

   sevgiler,

 3. Muzaffer Yildirim Esra Avcı Hanım eksileriyle artilariyla sonuçta medronic 640 G yi tavsiye eder misiniz? Biz de 15 gün sonra taktirmayi dusunuyoruz da

  Esra Avcı Muzaffer Bey Merhaba, Aslında 640G hakkında çok paylaşım yaptım. http://www.diyabetimben.com/?s=640G linkinden tüm 640G yazılarına ulaşabilirsiniz. 640G tip-1 diyabet yönetimine oldukça iyi katkı sağlıyor. En önemli oyuncu sensör. Sensörün biraz daha gelişmesi lazım ama yine de endişe etmeden alınabilecek bir ürün. Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: