Medtronic 640G ve Sensörü Nasıl Takılır?

CGMsMedtronic 640G ve Sensörü Nasıl Takılır?

Medtronic 640G ve Sensörü Nasıl Takılır?

diyabetimben.com ilk kurulduğu zaman (2012 yılında) ilk Türkçe Medtronic insülin pompasının takılma videosunu çekmiştik 🙂 İnsülin Pompası Set Değişimi Yapıyor Esra – Diyabet TV linkinde yazımızdan da videoyu izleyebilirsiniz.

Medtronic 640G’nin de set takılması (Rezervuara insülin doldurmak, Quick Seti vücüdumuza takmak gibi) çoğu detay diğer Medtronic insülin pompalarıyla hemen hemen aynı. Sadece ekrandaki yönlendirmeler farklılık gösteriyor.

Videoda anlatıyorum ama yazarak da detayları aktaracağım. Bu arada video yazının sonunda 🙂

Set ve Rezervuar Hazırlığı

Pompanın üzerinde, sağ köşedeki, menü görseline bener tuşa basıp pompa menüsüne geliyoruz. Alt ok ile “Rezervuar+Hortum” yazan sekmenin üzerine gelip pompanın ortasındaki beyaz ve yuvarlak olan “ok” tuşuna basıyoruz. “Yeniz Rezervuar”ı yine “ok” tuşuna basarak seçiyoruz.  Ekranın aşadaki gibi görünmesi lazım. Yine “ok” tuşuna basarak pompanın pistonunu geri sarıyoruz.

O esnada da rezervuarı insülin dolduruyoruz. Rezervuarınız 180 ya da 300 ünitelikten herhangi biri olabilir. Rezervuar ile Quick Seti birbirine bağlayıp pompada ilgili bölüme yerleştiriyoruz.

Sensör ve Transmitter Hazırlığı

Transmitterin şarjının dolu olması her zaman önemlidir. Öncesinde mutlaka şarj edin.

Videoda gördüğünüz şekilde sensör takılmakta. Sensörü takmak içi kullanılan iki versiyonda zımbalama aparatı var. Yeni jenerasyon olan yerine eski jenerasyonu kullandım bu videoda 🙂 Ama yeni jenerasyon zımbalama aparatı ile daha kolayca sensörü takabiliyorsunuz.

Sensöre taktığımız transmitter sensör glükoz değerini 640G’ye aktarıyor. Transmitteri ilk kez kullanacaksanız 640G’ye mutlaka tanıtmanız lazım. Yine menü tuşuna basıp “Yardımcı Menü” bölümüne gelip, alt okla aşağı inerek “Cihaz Seçenekleri” sekmesine gelmeniz lazım. “Cihaza Bağlan” sekmesinde manuel ya da otomatik bağlantı seçeneğini seçerek transmitteri bulmaya çalışmanız lazım. Manuel yapacaksanız (Bazen otomatik bağlantı ile bulunamayabiliyor.) transmitteri takmadan önce arkasından yazan “sensör seri nosunu” mutlak bir yere ya not edin ya da fotoğrafını çekin. Manuel bağlantı yapacağınız zaman bu seri numarasını girmeniz gerekecek.

Cihaz bulunduktan sonra yine pompa menüsünden “Sensör Ayarları” bölümüne gelerek “Sensör Bağlantıları” sekmesinden “Yeni Sensörü Başlat” demeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra “Sensör Isınıyor” yönlendirmesi ana ekranda aşağıdaki gibi görünüyor olacak.

Birkaç dakika sonra da 640G ekranda yine aşağıdaki gibi otomatik bir mesaj çıkararak sensörün ısındığını tekrar bildirecek.

Sensörü Neden Belime Taktım?

Bugüne kadar göbek, baldır, popo ve kol denedim. Ama en iyi sensör bölgem Medtronic G2 Link için bel bölgesi.

Sensör takarken her bölgeyi deneyip sensör sonuç doğruluğu ve performansına göre en iyi bölge size göre neresiyse o bölgeyi kullanmak her zaman iyidir.

Böylece birkaç önemli detayı da yazarak anlatmış olduk. Buyrun tüm detaylarıyla videoyu izlemeye 🙂

2 YORUMLAR

  1. Semra Gülmez Takmak için zor bir bölge seçmişsiniz esra hanım ama gayet başarılı👏👏👏 yanlız hep söylüyorum keşke libre gibi takımı daha pratik bir şey yapabilselerdi. Ödüm kopuyo yanlış birşey yapıcam diye her seferinde temsilcinin takarkenki vşdeosunu izliyorum.. birde bu şeffaf bantlar oğlumda kaşıntı yapıyor hipafiks le sabitliyorum direk ..

    Diyabetim Ben Benim için en iyi sensör glükoz değeri bu bölgeden alınıyor Semra Hanım. Evet biraz zor bir bölge, uğraştırıcı ama olsun 🙂 Ne yapalım 🙂 Yeni nesil sensör takma aparatı bence daha iyi. Sizde yoksa mutlaka edinin derim. Ben de bazen takılınca eski videoalara bakıyorum vs. Gündelik hayatta bir şeyler arka plana gidiyor öyle ya da böyle. Alerji durumu varsa ve kendi çözümünüzü ürettiyseniz sorun yok. Ama alerji konusundaki http://www.diyabetimben.com/sensor-bant-alerjilerini…/ linkindeki yazımızı da okuyun. Belki ufuk açıcı olur 🙂 selamlar, sevgiler

    Semra Gülmez Yoruma resim atılmıyor. Yeni nesil sensör takma aparatı bendekide aynıgibi geldi bana önde tek tuş var basıp bırakınca zımbalıyor

    Diyabetim Ben Eski ve yeni nesil sensör takma aparatlarının görünümü aynı. Eski olan versiyonda sensörü zımbaladıktan sonra aparatı kaldırmadan önce yerinde oynatıyorsunuz vs. Yeni nesilde buna gerek kalmadan direkt kaldırabiliyorsunuz.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: