Et ve Et Yemeklerinin Karbonhidrat Oranları

KH SayımıEt ve Et Yemeklerinin Karbonhidrat Oranları

Et ve et yemekleri üzerine bugüne kadar çok konuşamadık ama biraz da bu detayı anlatmak istiyorum.

Et içerisindeki yağ oranı fazlaysa bildiğimiz gibi kan şekerimiz 2. saatte değil 3.-4. saatlerde yükseltmeye başlıyor. Ki özellikle 100 gr’dan fazla et yediğimizde bu etki daha da belirgin bir hal alıyor.

Bir de bu yağ miktarı kalp-damar sağlığımız ve kilomuzu kontrol altında tutmamız için oldukça önemli. Bu sebeple et yerken de dikkatli ve ölçülü olmalıyız.

 

Arnavut Ciğeri = 1 porsiyon = 3 gr karbonhidrat,

Biftek = 1 dilim = 0 gr karbonhidrat,

Ciğer Kavurma = 1 porsiyon = 3 gr karbonhidrat,

Cızbız Köfte = 4-5 adet = 0 gr karbonhidrat,

Etli Biber Dolması = 2 adet = 7 gr karbonhidrat,

Etli Güveç = 1 kepçe = 0 gr karbonhidrat,

Etli Kabak Dolması = 1 adet büyük boy = 7 gr karbonhidrat,

Etli Lahana Sarma = İşaret parmağı büyüklüğünde 2 adet = 7 gr karbonhidrat,

Etli Patlıcan Dolması = 1 adet = 18 gr karbonhidrat,

Izgara Köfte= 3-4 adet = 0 gr karbonhidrat,

İzmir Köfte= 4 adet = 15 gr karbonhidrat,

Kadınbudu Köfte= 3 adet = 17 gr karbonhidrat,

Yoğurtlu Kebap (Pideli) = 1 porsiyon = 35 gr karbonhidrat,

Yoğurtlu Kebap (Pidesiz) = 1 porsiyon = 6 gr karbonhidrat,

Terbiyeli Köfte = 1/2 kepçe = 7 gr karbonhidrat içerir. (Görsel tatbilir.com’dan alınmıştır.)

 

5 YORUMLAR

  • Emine Hanım,

   Yağlara dikkat. Kiloların nerden geldiği belli oldu bu durumda. Ki bence kilolu değilsiniz ama yağ severim deyince aklıma geldi 🙂 .

   Gelsin köfteler masaya 🙂 .

   sevgiler

 1. Emine Hanım merhaba..

  Burada sağlıklı yağlar ve sağlıksız yağlar diye ayırım yapmak gerekir..Birçok yağ çeşidi var..Her yağ bir değil..Sağlıklı yağları gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz..Sağlıklı yağların kiloya hiçbir etkisi yoktur..Kan şekerini ve insülini etkilemeyen hiçbirşey kilo aldırmaz..Yağların ve saf proteinin kan şekeri ve insülin düzeylerine etkisi sıfırdır..Kolaylıkla tüketebilirsiniz..Ketojenik diyetlerin de felsefesi ”protein ve yağ ağırlıklı beslenmeye” dayanır zaten ve süratle kilo verdirir size..Mekanizma budur..

  Karbonhidrat kilo aldırır..Protein ve yağ aldırmaz..Bilakis zayıflatır..

  Bu bilgiyi düzeltmek gerek..İşin tuhaf yanı bir kısım diyetisten ve doktorun da bu bilgiyi doğru zannetmesi..

  Ama şunu tekrar belirtmek gerek..Sağlıklı yağlar var..Sağlıksız yağlar var..Margarin,ayçiçek yağı vb gibi doğal olmayan ve omega-6’dan zengin yağlar sağlıksızdır..Uzak durulmalıdır..Bunlar da kilo aldırmaz ama başka şekilde vücuda zarar verirler..Özellikle de damarlara..

  Balıkyağı,zeytinyağı,doğal terayağı gibi yağlar ise omega-3’den zengindirler..Rahatlıkla tüketilebilirler..Doğal ortamda yetişmiş, yemlenmemiş ve otlanmış hayvanların da eti ve yağı rahatlıkla tüketilebilir..

  Yani asıl dikkat edilmesi gereken karbonhidrattır..Kilo aldıran tek besin gurubudur..

 2. Et konusunda da şunu söylemek isterim..Saf olarak et hiçbir şekilde kilo aldırmaz..Sadece et değil..Yumurta,tavuk vb gibi diğer saf protein kaynakları da kilo aldırmaz..Çünkü saf protein ve yağın kan şekeri ve insülin düzeylerine etkisi SIFIRDIR..

  Ancak et yemeklerinin yanında yenen pideler,ekmekler,sebzeler ve saltalar karbonhidrat içerirler..Yada köfte gibi değişik et ürünlerinin terbiye edilmesi sırasında içine karbonhidrat katılabilmektedir..Dönerin bile içine çeşitli karbonhidrat içeren besinler katılabiliyor lezzet vermek için..O yüzden bu konuda dikkat etmek gerekir..

  Sevgiler…

 3. Eyüp bey.bilgileriniz için cok teşekkür ederim.karbonhidrata dahada dikkat ederim artık..Yağlı gıdaları azaltmıştım artık buda artı olarak kalsın o zaman….
  sevgiler bizden…..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: