Anasayfa Diyabetli Hakları Engelli Raporu Alan Annelerin Erken Emeklilik Hakkı / Bölüm3

Engelli Raporu Alan Annelerin Erken Emeklilik Hakkı / Bölüm3

1 1.176 görüntüleme

Engelli Raporu Alan Annelerin Erken Emeklilik Hakkı / Bölüm3

Bu yazıyı okumadan önce;

Engelli Raporu Alan Anne ve Baba Hakları / Bölüm1

Engelli Raporu Alan Anne ve Babaların İzin Hakları / Bölüm2 başlıklı yazıları okumanızı öneririz.

ÇÖZGER: Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu başlıklı yazımızda ÇÖZGER raporu nasıl alınırı sizlerle paylaşmıştık. Yazının üzerine tıklayarak detaylı okuyabilirsiniz.

Engelli Çocuğu Olan Çalışan Annelere Erken Emeklilik Hakkı

”Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunan annelerin ” yararlandığı bu haktan Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı, Tarım İşçileri ve İsteğe Bağlı Sigortalı olan anneler yararlanır.1 Ekim 2008 sonrası çalışılan sürenin dörtte biri oranındaki süre çalışılan süreye ilave edilir, eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.

Örnek; Anne şu anda 43 yaşında ve 55 yaşında emekli olacak. Çocuk ise 10 yaşında, anne erken emeklilik hakkından 8 yıl faydalanabilecek. Dörtte bir oranında, yani 2 yıl  emekliliğe kalan süreden düşülür; 55 değil artık 53 yaşında emekli olabilecek.

Sonuç olarak 12 yılda emekli olacak iken 10 yılda emekli olabilecek.

ÇÖZGER yönetmeliğinin kazanılmış haklar başlığı altında 15. maddesi;  Bu yönetmelikte geçen “Çok İleri düzeyde ÖGV”, “Belirgin ÖGV” ve Özel Koşul Gereksinimi Var (ÖKGV)” ifadeleri. ilgili mevzuatın uygulanması açısından Ağır engellilik durumunu ifade eder. şeklinde olup tip-1 diyabet (ÖKGV) olan çocuklarımız Ağır Engelli sınıfındadır.

Bilgi için 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 28. Hükmü

Engelli çocuğun bakıma muhtaç yani raporunda ‘’ağır engelli‘’ ibaresinin olması gerekmektedir. Çocuğun bakıma muhtaçlığı devam ettiği sürece bu haktan yararlanılır.Birden fazla bakıma muhtaç çocuğu olanlar için SGK; her çocuk için inceleme yapar ancak sadece biri üzerinden erken emeklilik hakkından yararlanılır. Diğer çocukların incelenme sebebi erken emeklilik hakkının kullanıldığı çocuğun bakıma muhtaçlığı biter ise diğer çocuk üzerinden hakkın devam ettirilebilmesidir.

Evlatlık alınan engelli çocuklar için de bu haktan yararlanılır.

Engelli çocuğu olan babalar erken emeklilik hakkına sahip değildir.

Nereye Başvuru Yapılır?

Memur ve sözleşmeli olarak çalışan annelerin kendi kurumlarına, diğer çalışan annelerin ise SGK  müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.  Farklı olmasının nedeni; özlük dosyalarının muhafaza edildiği yerlerin farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Cevap Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.