ÇÖZGER: Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu

Çocuklar ve T1DÇÖZGER: Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu

ÇÖZGER: Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu

Bu konuda birkaç aydır çok fazla soru gelse de bilmediğim için bir yazı yazamamıştım. Bugün hem resmi gazeteyi hem de bu konuda tecrübe yaşayan birkaç aile ile görüşerek sizlerle detayları paylaşmak istedim.

Bu arada raporu alıp bu konuda katkı yapmak isteyenler olursa lütfen yorum yapın. Çünkü birebirde bu konuyu sizler tecrübe edenlersiniz.

ÇÖZGER Nedir?

Özel gereksinimi bulunan 18 yaş altı bireylerin sağlık ve gereksinim durumlarının değerlendirildiği sistemdir.

Birden fazla uzmanlık alanını ilgilendiren bir kronik yaşam şekli durumu varsa ve ÇÖZGER raporu alabilmek için hastane başvurusunu yaptıktan sonra aşağıda belirtilen uzmanlara muayene olunur. Başvuru yapılan hastanede aşağıdaki uzmanlardan biri yoksa, örneğin; çocuk cerrahisi yoksa genel cerrahinin, muayene etmesi beklenir.

 1. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları ya da yan dal uzmanları,
 2. Göz hastalıkları uzmanı,
 3. Kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı,
 4. Çocuk cerrahisi uzmanı,
 5. Çocuk nörolojisi uzmanı,
 6. Çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı,
 7. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı,
 8. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı.

Tek bir uzmanlık dalını ilgilendiren özel gereksinim alanı için Kurul, o gereksinim alanını ilgilendiren branştan en az üç uzman ve ÇÖZGER yetkili hekiminden oluşur. Tek bir uzmanlık dalını ilgilendiren özel gereksinim alanı çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık alanını ilgilendiriyorsa Kurul en az iki uzman ve ÇÖZGER yetkili hekiminden oluşur.

Sağlık kurum ve kuruluşunda çocuğu izlemekte olan çocuk hekimi/ilgili uzman hekim varsa, bu hekim rapor için değerlendirmeyi yaparak ÇÖZGER yetkili hekimine yönlendirir. İzleyen hekim yoksa ÇÖZGER yetkili hekimi değerlendirmeyi yapar. Yani ÇÖZGER raporu verilen bir hastanede çocuğunuzun diyabet takibi yapılıyorsa o doktordan da yönlendirme alabilirsiniz.

Kimler Başvurabilir? Nereden Alınır? Nasıl Başvuru Yapılır?

18 yaş ve altındaki, kronik bir yaşam şekli olan tüm bireyler başvuru yapabilir.

Kronik yaşam şekli olarak tip-1 diyabetli çocuklarda; diyabet, haşimato tiroidi, çölyak gibi konular söz konusudur.

Mevzuatta da; “Tipi ne olursa olsun sürekli insülin ihtiyacı olan her çocuğun-gencin her yaşta özel koşul gereksinimi vardır.” vurgusu bulunmaktadır.

Aynı zamanda tip-1 diyabetli çocuklar-gençlere bu rapor sürekli olacak şekilde verilebilirken, minimumda da 2 yıl süreli verilmektedir.

İlk adımda ÇÖZGER raporu randevusunu 182’den almak gerekiyor. Yani 182’yi arayıp, çocuğunuz için ÇÖZGER raporu başvurusu yapacağınızı söyleyip, bulunduğunuz il/ilçedeki hangi hastaneden verildiğine göre randevu alabilirsiniz.

182’den randevu alamazsanız çocuğunuzu takip eden doktora randevu alıp oradan ÇÖZGER sevki isteyebilirsiniz. Bu da ikinci bir yöntem.

Hastanede ise rapor bankosuna gidip; “ÇÖZGER raporu istiyorum” demeniz lazım. “Özel eğitim” değil “özel gereksinim” raporu almam gerekiyor diye bilgi vermeniz gerekiyor. Bir form veriliyor. Ve bu formla beraber ilgili varsa ilgili çocuk doktorlarına yoksa benzeri branşlara muayene olunuyor.

Ortalama 15-20 gün sonra da rapor alma işlemi bitiyor. Rapor alındıktan 3-4 gün sonra da e-rapor üzerinden rapor doğrulanıyor. Bu rapor doğrulama işinden sonra da, ÇÖZGER raporu ile elde edeceğiniz haklarla ilgili adımlar atmanız lazım.

Rapor için 200-250 TL bir ücret istenebilir. Yanınızda 2 adet foto götürebilirsiniz ama artık e-devlet anlayışı sebebiyle çocuğun fotoğrafı bilgisayar ile çekiliyor.

Önemli Not

Engelli raporu” olan çocuğunuz varsa ÇÖZGER‘i almak sorun olabiliyormuş. Eğer engelli raporunu alalı 2 yıl geçmediyse, rapora itiraz edip ÇÖZGER’e başvuru yapabilirsiniz. Ama 2 yılı geçmişse, ÇÖZGER raporu almak zor olabilirmiş. Bazı hastaneler bunu da çözüyormuş.

ÇÖZGER Raporunun Faydaları

 • Ailede kişi başı gelir 1290 TL’den az ise bakım ücreti alınabiliyor. Bakım aylığı için raporla birlikte bulunduğunuz ilin il sosyal hizmetler müdürlüğüne gidip müracaatınızı yapmanız gerekmekte.
 • Engelli kartı için de yine müdürlüğe başvuru yapabiliyorsunuz. Bu kartla birçok engelli haklarından faydalanabiliyorsunuz.
 • Bakım desteği alanların elektrik faturasında da 80 TL’ye kadar indirim olduğunu da söyleyelim.
 • Su faturasında %50’lik indirimden faydalanmak için belediyeye gitmeniz gerekiyor.
 • Toplu taşımayı çocuğunuzun ücretsiz kullanması için belediyeye gitmek yeterli.
 • Ulaşımda ise TCDD, THY ve şehirler arası ulaşım kanallarında indirimler bulunmakta.
 • Ören yerleri, müze vb yerlerden de ücretsiz faydalanılmakta.
 • Sıfır araba alımında ÖTV ve MTV muafiyeti bulunmakta. Aracı aldıktan sonra ÇÖZGER raporu ile birlikte maliyenin MTV masasına giderek bir form doldurulması gerekiyor. 5 yıl süreli MTV muafiyeti alabilirseniz iyi olur. Aksi durumda vergi çıkma riski bulunmakta.
 • Ebeveyn olarak gelir vergisi muafiyeti için de başvuru yapabiliyorsunuz. Raporla birlikte işverenden alınacak ilgili evraklarla maliyeye başvuru yapmak lazım. Burada karar mercisi Ankara / Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ait. 3-5 ay içinde de buradan yanıt geliyor. Ancak gelir vergisi bildiğim kadarıyla yüksek rakamlar değil.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin “engelli hakları” sayfasını baya beğendim. https://www.tofd.org.tr/engelli-haklari linkinden tüm haklar hakkında bilgi alabilirsiniz.

ÇÖZGER ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/02/20190220.pdf

 

47 YORUMLAR

 1. Slm esra hanım ben 182 aradığım zaman biz çözger raporu için randevu oluşturamıyoruz ancak doktor randevusu verebiliyoruz denildi yoksa önce doktora randevu alıp doktordanmı istiyoruz raporu

 2. ÇöZger için uzun uğraşlar sonucu başvuru yapabilmiş bir anneyim. Uzun uğraşların olmasının tek sebebi hastanelerde çalışan herkesin bilgi eksikliği. Çok kolay aslında ancak yanlış yönlendirmeler süreci gereksiz uzatıyor .
  Öncelikle yapmanız gereken gerekli evrakları hazırladıktan sonra çocuğunuzla birlikte çocuk endokrin bölümü olan bir devlet hastanesinin rapor birimine başvurmak.
  Gerekli evraklar tip1 diyabet Raporu ve son 1 ay içinde yaptırdığınız kan tahlil sonuçları ile çocuğunuzun nüfus cüzdanı fotokopisi
  Rapor biriminde bir dilekçe dolduracaksınız . Amn dikkat edin sizi direk engelli raporuna yönlendiriyorlar
  ÖKGV (özel koşul gereksinim Raporu) diye belirtmeniz gerekiyor . Engelli Raporu alırsanız Ökgv alamazsınız
  Sonra rapor kuruluna gideceksiniz doldurduğunuz dilekçe ile . Size Dr a imzalaması için bi belge verecekler . Ve endokrin Dr una gideceksiniz
  Endokrin Dr undan önce başhekimliğe gidip bir de onaylattık. Bunu söylüyorlar size orada .
  Dr imzaladıktan sonra rapor kuruluna tüm belgeleri teslim ediyorsunuz
  Çoçuğun resmini orada çekiyorlar ve herhangi bi para da talep edilmiyor bilginiz olsun
  İlk aşama rapor birimine gidip dilekçe doldurmak
  Sonra Dr a gitmek (tabi teşhis konuldu ve elinizde tahlil sonuçları varsa….)

  182 yi arayıp rapor için randevu almayı denemeyin öyle birşey yok
  Sağlık kurulundakiler bilgisizlikten önce Dr a gitmenizi söylüyorlar
  Sadece çocuk sağlığı Dr una gidip çocuk endokrin Dr una gidebilmek için sevk açtırmanız gerek çünkü devlet hastanelerinde direk çocuk endokrin bölümünden randevu alıp gidemiyorsunuz.
  Belgeleri Teslim ettikten sonra size kayıtlı telefon numarasına mesaj atılınca gelip raporunuzu alabilirsiniz diye mesaj atılacaktır diyorlar
  Ben 10 Gün önce başvurdum ve önümüzde 120 kişi varmış
  İşlemleri günde 3 tane hastane gezdikten sonra en yakın randevu bulduğum (çocuk endokrin bölümünde) GATA da halledebildim

 3. Merhaba Esra Abla, 20 yaşında 15 yıllık tip1 diyabet haşimato troid ve çölyakla yaşamını sürdüren bi gencim. Bizde hayatımızı diyabetle sürdürdüğümüz halde ben ve benim gibi arkadaşlarımın 2 yaş yada bikaç yaş farkla bu rapora dahil olmaması bizi çok üzüyor. Bizim içinde aynı hakların geçerli olması gerektiğini düşünüyoruz. Bizede böyle bir kolaylık gelecek mi

 4. Randevu yu sağlık kurulu diye alın ben öyle aldım ama direkt odaya girdim kağıt verdiler ne için diye rehabilitasyon için yazdım verdim doktor listesi olan kağıt verdiler sıraya gerek yok tüm doktorlar sıra baklmaksızın aldılar imzaladılar başvurum ve tüm doktorlar 1 günde hal oldu sadece sevkin biri çocuk hastanesi olduğu için 1 gün daha kaybettim kurul gününe denk gelmek te var, işler 2 gün sürdü ama kağıdı verdim kurula 9 gün sonra çağırdılar sonucu almaya kuruldan 8 gün sonraya

 5. Merhaba
  Tip 1 diyabetli 10 yaşındaki oğluma çözger raporu aldık. Ben annesiyim. Sınıf öğretmeniyim. Benim durumumda olanlar bu aşamadan sonra nereye başvuracağımı (erken emeklilik le ilgili) paylaşabilir mi?

 6. Raporumuz çıktı sağolsun endokrin doktorumuz söyledi rapor alın diye cihaz ücreti vs yardımı olur dedi bizi yönlendirdi. Kontrolümüzde sonra bizi çözger birimine istek attı hemen gittik oraya sonra oda muayene olunacak bölümlere gönderdi 1 saat içinde tüm işlemlerimizi yaptık. Ve 20 günde rapor çıktı. Şimdi il sosyal müdürlüğü kaldı onunda halledersem yazarım. Yani 182 den alabilirsiniz veya dokturunuzdan istek atmasını isteyebilirsiniz.

 7. çözger raporu olan bir çocuğum var 10 günlük izin hakkım varmı,işverenime gerekli evrakları gönderdim ancak geçerli olmadığını söyledi.
  % belirtilmediği için kabul edemeyeceğini söyledi fakat çözger zaten %70 üzeri olduğunu belirten bir rapor,böyle bir hakkım varmı?

  • Merhaba benim kızım tıp 1 diyabet hastasi bugün cozgere gittik Bana 9ekim gününe randevu verdi. Saat 12:30 da kızım %90 çıktı oranı .

 8. slm aleyküm biz çözer raporu için başvurduk ama anne ve baba sigortalı çalışırsa çocuk maaş alabilir mi? Sağlık kurulundan cevap bekliyoruz

 9. Herkese Merhaba,
  Ben raporu nasıl aldığımı anlatmak istedim. Öncelikle 182 den alamadığım sağlık kurulu (bu arada çözger yazan sağlık kurulu randevularından almalısınız) randevusunu mhrs uygulamasından saat 16.00 da tam randevular açıldığında aldım.Sonrasında 22 temmuzda hastaneye gittik sağlık kurulu sekreterliğinden size bi form veriliyor ve bu formu dolduruyorsunuz. Sonra brn çarşamba günü gitmiştim beni pazartesi kendi endokrinoloji doktoruma edeceklerini söylediler. Kendi doktorumdan imzalı kağıtları alıp eve döndüm. Sonra 29 temmuz çarşamba tekrar hastaneye gittim ve doldurduğum formları onaylattık. Sonrasında sekreterlik bize saat 1 de heyet toplanacak dedi bizde bekledik. Sonra heyet kuruldu ve bugün saat 4 de e devletten veya burdan alabilirsiniz dedi bende beklemek istedim hani direkt elime almak istedim ve benim yaşım da 13yıl 11ay bana 5 yıllık çözger raporu verildi

  • Merhabalar oğlum tıp 1dıabet çözger raporumz var eşim ve ben 16yıldır özel sektör çalişanıyız ben annesi olarak ne gibi haklarım var kaç günprim günü ile işten ayrılırsam tazminat hakkım emeklilik hakkım var prim gunum sudan 5.100

 10. Bende geçen hafta aldım.sıfır araç aldım ötv siz.mtv den muaf ikinci el arabalarda geçerli değil.araştırma hastaneleri kolaylıkla veriyor.200 tl gibi bi ücret çıkıyor 2 yıllık verdiler bana raporu.

 11. asla randevu alamıyorum saglık kurulundan , baska turlu olmayacagı soyleniyor, randevu alan arkadaşlar lutfen tuyo verin gercekten acilmiyor , acilsada 1 kisilik aciliyor sanirim hemen kapaniyor , ben boyle zor bir sistem gormedim

 12. İyi günler 1 aydır tip 1 Dm tanısı aldık çözger için başvuru yaptığımızda 6 ay boyunca takipli olmamız gerektiğini söyledi endokrin servisi sizde de mi böyle oldu

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: