Hastalık Durumlarında Çocuklarda Diyabet Yönetimi

Çocuklar ve T1DHastalık Durumlarında Çocuklarda Diyabet Yönetimi

Hastalık Durumlarında Çocuklarda Diyabet Yönetimi

Sonbahar ve kış ayları ile birlikte çocuklarda  başta üst solunum yolları enfeksiyonları olmak üzere, ateşli hastalıkların sıklığı artar. Son yıllarda ise değişik isimler verilen “ influenza-grip” salgınları çocukları ve erişkinlerin sağlığını olumsuz etkilemektedir. Tip 1 diyabetli çocuklarda ise enfeksiyonlar kan şekeri kontrolünü bozmakta, aileleri endişelendirmekte ve önlem alınmadığında ise ketoasidoz adını  verdiğimiz çocukları zorlayan tablolara neden olabilmektedir.

Hastalık durumlarında çoğu zaman insülin ihtiyacı artar; bu nedenle  enefeksiyonlar sırasında çocuklar bir şey yemeseler bile insülin asla kesilmemelidir. Ne yazık ki ülkemizde bir çok aile hastalık durumlarında başta keton izlemi olmak üzere  gerekenleri yapma konusunda geç kalmakta, bu da hastaneye yatışları artırmaktadır.

Aşağıdaki linkteki metin, hastalıklarda diyabet yönetimi konusunda en son bilgileri içermekte ve bir çok uzmanın ortak görüşünü yansıtmaktadır. Bu metni, diyabet ekibi üyelerinin yanı sıra Tip 1 diyabetlilerin ve ailelerinin dikkatle okumasında büyük yarar vardır. Bizim dileğimiz, Tip 1 diyabetli çocukların ilk tanı zamanından sonra bir daha hastaneye yatmamalarıdır.

Uluslararası Çocuk ve Adolesan Diyabet Birliği tarafından  hazırlanan  bu belgeye ulaşmak için http://arkadasimdiyabet.com/assets/Hastalik-durumlarinda-diyabet-yonetimi.pdf inkini tıklayınız.

Prof. Dr. Şükrü Hatun

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: