Anasayfa Çocuklar ve T1D Diyabetli Çocuk Ve Ergenlerde Beslenme Yönetimi

Diyabetli Çocuk Ve Ergenlerde Beslenme Yönetimi

1 7.212 görüntüleme

Diyabetli Çocuk Ve Ergenlerde Beslenme Yönetimi

Günümüzde diyabet tedavisindeki en önemli ilerlemeler teknoloji alanında olmakta, özellikle “Sürekli Glukoz İzlem Sistemleri” (CGMS) ve İnsülin Pompa Tedavisi diyabet tedavisini çok yönlü olarak etkilemekte/değiştirmektedir.

Bununla beraber beslenme yönetimi, özellikle de öğünlerdeki karbonhidrat, yağ ve proteinler ile insülin dozu ve insülin yapma zamanının eşleştirilmesi hala çok önemli bir konudur. Ülkemizde çocuk diyabet ekiplerinin içinde mutlaka bir diyetisyenin bulunması, tanı anında ve sonraki izlemlerde kapsamlı bir beslenme eğitimi yapılması gerekmektedir.

Aşağıdaki linkteki metin, beslenme yönetimi konusunda en son bilgileri içermekte ve bir çok uzmanın ortak görüşünü yansıtmaktadır. Bu metni, diyabet ekibi üyelerinin yanı sıra Tip 1 diyabetlilerin ve ailelerinin dikkatle okumasında büyük yarar vardır. Benim önerim; Tip 1 diyabetli çocuk ve ailelerinin 2019’u ” Beslenme Yönetiminde İlerleme Yılı” olarak görmeleri ve ustalıklarını geliştirmeleridir.

Metni özenle çeviren Koç Üniversitesi Çocuk Diyabet Ekibinden Diyetisyen Tuğba Gökçe’ye teşekkürler.

Uluslararası Çocuk ve Adolesan Diyabet Birliği tarafından  hazırlanan  bu belgeye ulaşmak için https://arkadasimdiyabet.com/assets/Diyabetli-Cocuk-ve-Ergenlerde-Beslenme-Yonetimi-1546845167.pdf tıklayınız.

Prof.Dr.Şükrü Hatun

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi

Cevap Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.