Diyabetimben.com Bilime Daha Yakın Olmasaydı!

Genel BilgilerDiyabetimben.com Bilime Daha Yakın Olmasaydı!

Temmuz 2014’te Yoğurt ve Limon başlıklı bir yazı yazmıştık. Hatırlarsınız. 5 Aralık 2014 itibarı ile 28224 kez okunan ve toplamda 76 kez yorum yapılan bir yazı.

Diyabetimben.com ise 2012 Şubat ayında kuruldu. O günden bu güne oldukça önemli yazılar yazıldı. İnanamayacaksınız ama bu kadar süre içerisinde en çok okunan yazılar arasında da 9. sırada. Eminim ki diyabetimben.com olarak bitkilerden, içeceklerden ya da tip-1 diyabeti geçirebilecek herhangi bir şeyden bahsetseydik şu anda bu platform bu halde olmayacaktı. Yani günde ortalama 2000 kez ziyaret edilen bir portal değil daha fazla ziyaret edilen bir portal olacaktık.

Örneğin bu yazıyı dün yazarken saat 23:30 civarı.

Facebook’ta aşağıdaki paylaşımı yaptım. Ve aniden diyabetimben.com trafiği arttı 🙂 Ve Google Analytcs’te incelediğimde bu sayı gittikçe artı ve bir süre de düşmedi.

“Tip-1 diyabete çözüm oluyor ya da insülini azaltıyor denen meşhur Yoğurt ve Limon karışımını konu aldığımız yazı rekora koşuyor. An itibarı ile 28224 kez okunmuş bir yazıdan bahsediyorum. Diyabetimben’deki hiçbir bilimsel makale bu kadar okunmadı. Bilime bu kadar mı uzağız? Bu şekilde yazdığım için yine birçok kişiden tepki alacağım 🙂

http://www.diyabetimben.com/yogurt-ve-limon-karisimi/

Aynı zamanda şunu da düşünmüyor değilim. Bir gün benden şu bitki, şu çay, şu içecek tip-1 diyabetli bireye iyi geliyor hatta tip-1 diyabeti yok ediyor diye duysanız da inanmayın 🙂 çünkü şimdilik tip-1 diyabetin çözümü yok. Ki bitki, çay, karışım iyi geliyor deseydim eminim bana inanan çok fazla insan çıkar ve para bile kazanırım 🙂 🙂 🙂 Düşünün. Durumumuz o kadar kötü. Çünkü nedense her şeye ama olur olmadık her şeye inanıyoruz.

Yoğurt ve limonun olumlu etkileri olduğunu söyleyebilecek çok fazla kişi yine bu yazının altına yorum yapacaktır. Bu kaçınılmaz. Sizlere bu sebeple yoğurt ve limonun karbonhidrat içerdiğinden, meyve ile tüketildiğinde kan şekerinin hızlıca yükselmesini engellediğinden filan bahsetmeyeceğim.

Başka bir bilimsel açıdan yani ‘plasebo etkisinden’ bahsedeceğim.

“Plasebonun etkisi kadar nasıl ortaya çıktığı da oldukça ilginçtir. 1. Dünya Savaşı sırasında eczanelerde ilaç kalmadığında, bazı doktorlar alternatif tedavi teknikleriyle hastaların acısını ve şikayetini azalttıklarını farkederler. Özellikle 1950’lerde klinik araştırmaların yapılmasıyla birlikte plasebo etkisi tıp dünyasında tanınırlık kazanır. Yani plasebo etkisi, klinik geçerliliği olmayan alternatif tedavi uygulamalarının hastanın algısında onu iyileştirdiğine inanmasıyla gerçekleşen fiziksel ve/veya psikolojik iyileşmedir.”

Plasebo etkisi ile ilgili http://www.acikbilim.com/2014/04/dosyalar/plasebo-iyilesmeye-inanmak.html linkindeki makale oldukça etkili. Konuyu daha net anlayabiliyorsunuz.

Kendimden örnek vermem gerekirse tip-1 diyabetimi tatile gittiğimde daha iyi yönettiğimi ve kan şekerimin daha iyi gittiğini düşünürüm. Ve bu durumu hep ama hep tatilde olmaya inandırırım. Ve bugüne kadar her tatile gittiğimizde o kadar yemek yemeye ve düzensizliğe rağmen kan şekerim hep düzgün gitmiştir. Bunun çok hareketli olmayla da ilgisi mutlaka vardır ama plasebo etkisinin de olduğunu düşünmüyor değilim.

Doktorlar özellikle bu tarz takviyeleri almak isteyen isteyenlere de hayır demiyor. Önemli bir zararı olmadıklarını bildikleri için kullanılmasına izin de veriyorlar.

Ama unutmayın. Şu anda bilinen dünyada ve şu anki bilime dayanarak tip-1 diyabetin kesin bir çözümü vardır diyemiyoruz. Çözülmesi şimdilik zor olsa da bilim hayatımızı kolaylaştırmak yönünde çalışmalara devam etmekte. İster bazılarımız tip-1 diyabetin çözümünün önüne gizli güçler geçmeye çalışıyor desin. Önemli değil. Ama şu anda dünyanın birçok yerine ya tip-1 diyabeti çözmek ya da tip-1 diyabetlilerin hayatını kolaylaştırmak için çalışıyor. Son olarak : şimdilik tip-1 diyabetin kesin çözümü yok. Ne bir bitki, ne bir çayi, ne bir krem ne de bir su. Bu işi çözmek bu kadar kolay olsaydı bilim dünyası bu kadar çok çalışır mıydı?

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar yeri değil ama birşey sormak istiyorum. İnsülin çantam yok nereden temin edebilirim internette bakıyorum olmayacak paralar. İlaç firmaları temin ediyormuş ama nereden ulaşırım yardım eder misiniz?

    • Özgen Hanım Merhaba,

      Belli bir süre öncesine kadar Abbott firmasının Optium Xceed kan şekeir ölçüm cihazını kullananlara firma ücretsiz gönderiyordu. Bildiğim kadarıyla artık gönderilmiyor. İnternetten Hayat Çok Değerli Kulübü olarak bir arayın. Sitedeki telefon numarasını arayın. Bu marka cihazı kullanıyor ya da kullanmıyor olabilirsiniz ama size insülin taşıma cüzdanı gönderip gönderemeyeceklerini sorun. Gönderemezlerse internetten almak durumunda kalacaksınız.

      sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: