Anasayfa Tip-1'im Bol Karbonhidratlı Makarna Salatası

Bol Karbonhidratlı Makarna Salatası

3 2.994 görüntüleme

Bu sene annemin desteği benim için oldukça önemliydi.

2014 Haziran ayında iş değişikliği yapmıştım. Yeni girdiğim şirkette iş yoğunluğum maksimum seviyede olunca evin düzeni ve özellikle akşam yemeği yapmak ciddi bir eziyet halini almıştı. Annemler yazlıktan döndükten sonra da benim bu yoğunluğum gören annem hafta içi her gün yemek yapmaya ve eve kadar getirmeye özen gösterdi.

Ama annemle anlaşamadığımız bazı konular var 🙂 Akşam yemeğinde bezelye ve pirinç pilavı. Olur mu? Anneme göre oluyor işte 🙂 Hatta annelerimize göre oluyor. Biz bu ikiliyi akşam yemeğinde bizlere yediren annelerin çocuklarıyız değil mi? 🙂

Glisemik indeksi ve yükü yüksek bir öğünden sonra tip-1 diyabetli olmayan bireylerin bile uyku moduna geçtiğini anneme söyleyince beni anladı. Bir daha da yapmadı.

Şimdi sıra makarna salatasında. Makarna, bezelye ve mısır 🙂 Dolu bir tabak yapmış annem. Geçtiğimiz Cuma günü yemek masasında görünce maalesef bir kenara ittim. Glisemik indeks ve yülü farklı olan besinleri bir araya getirmek ve bol karbonhidratlı bir yemek hazırlamak ayrı bir beceri olsa gerek 🙂

Elbette her şeyi uygun miktar, uygun zaman ve uygun insülin dozuyla tüketebiliyoruz ama göz göre göre bu tarz karışık yemeği yiyerek zorluk çıkarmanın bir anlamı olmadığını düşünenlerdenim.

Annem bu yazıyı görünce fena kızacak ama ne yapalım 🙂

  • Nazlı Deniz Günay 🙂

    Emrah Turudu oooo yaninda patates puresi de yiyip ustune bir bardak da visne suyu ictik mi hayat bize guzel

    Zehra Kök Korkunç

    diyabetimben.com Kesinlikle Emrah Turudu sevgiler,

  • Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.