Esra’nın Mevcut Durumu ve Yeniden 21 Gün

Tip-1'imEsra'nın Mevcut Durumu ve Yeniden 21 Gün

Ortalama 2 hafta önce romatoloji doktorum Mehmet Karaaslan’a gittim. Dizlerim yine fena halde şişmişti. Telefonda da görüştüğümüz için muayeneye gitmeden 1-1,2 ay önce Deltacortil’i yani kortizol hapını kullanmaya başlamıştım. Bildiğiniz üzere kortizol biz tip-1 diyabetlilerde kan şekerini yükseltir. İlacı kullanıldığı süre içerisinde de insülin dozları doktorunuz tarafından ayarlanmalıdır. Ancak ilaca başlamadan önce mevcut insülin dozlarınızı bir yere not etmenizde fayda var. Çünkü ilaç kullanımı bittikten sonra tekrar eski insülin dozlarınıza geçmeniz gerekiyor.

Dizlerimdeki romatoid artiritin oldukça baskılandığını söyleyince mutluluğumu görmeniz gerekirdi 🙂 Çünkü her Deltacortil’e başlarken inanılmaz gergin oluyordum. Bir süre daha bu ilaçla vedalaşmış olmak mutluk vermişti. Bu arada kilo aldığımdan bahsetmiştim bir ara. Deltacortil kullandığımı unutup sorunun nereden kaynaklandığını bulmaya çalışıyordum hatırlarsanız. Ama sorun tam da elimin altındaydı. Deltacortil yani kortizol. Bu ilaç maalesef kilo olarak dönüyor 🙂

Deltacortil sadece sabah 2,5 mg olarak içiyordum. Ya da bazı dönemler sabah 2,5 mg, akşam 2,5 mg olarak. İlacı bırakma dönemine girdiğinizde doktorunuzla ilerlemenizi özellikle öneririm. İlacı birden bıraktığınızda kan şekerleri yerlerde oluyor. Ne yerseniz yiyin kan şekeriniz yükselmiyor. Bu sebeple ilacı kademeli olarak bırakmak gerekiyor. Örneğin benim gibi her sabah 2,5 mg  tüketiyorsanız, ilacı bırakma aşamasında 1 gün kullanıp 1 gün kullanmayıp gibi kademeli bırakmak gerek. Ancak ben yine kademeli bırakmayı unuttum 🙂 Birden kestim. Keser kesmez ilaca başlamadan önceki bazal ayarlarıma da geçtim insülin pompamdan. Ancak kan şekerlerim sürekli yerlerde. Bir de regli dönemi araya girince daha bi fena oldu süreç 🙂 Böyle olunca hemen bazal insülinlerimi insülin pompamdan daha da düşürdüm. Yine olmadı. Nesil Hanım ile telefonda görüşünce bir önerisi oldu. Yemeklerden önce yaptığım insülinlerini de düşürürsem daha faydalı olacaktı. Bu yöntemi de dahil edince baya toparladım şekerleri.

Deltacortil kullanan ya da kullanacaklara seve seve rehberlik edebileceğimi bilmenizi de isterim 🙂 Bu konuda uzman hasta kıvamına geldim galiba.

Ancak yine tetikteyim. Kan şekerim ne zaman yükselişe geçecek merakla bekliyorum 🙂

Bu 3-4 haftalık süreçte beslenme şeklim baya toparlandı. Her zaman söylediğim gibi; her şey yolunda giderken pasta- börek, çörek, mini kurabiye gibi şeyleri tüketince, her ne kadar sayım yaparak yesek de sistemi bozuyoruz. Bir süre bu tarz besinleri tüketmeyince de normaldeki insülin dozlarınızın ne kadar yüksek geldiğine şahit olup insülin dozlarını düşürüyorsunuz. Sistemi bozacak besin tüketmemeye devam ediyorum. Aslında koskoca bir 21 gün geçti bitti ama Deltacortil ve regli döneminden dolayı bu süreyi sıfırlıyorum 🙂 Tam bir alışma dönemi için yeniden 21 gün moduna giriyorum. Umarım mevcut durumumu korumak için 21 gün verimli geçer.

Elbette Eşref’in de desteği ile 🙂

1 Yorum

 1. TC Buket Büyükakkaş Yıldırım Eşref bey, zaferin tadını doya doya çıkarın. Ben çıkaramadım çünkü ilker Trabzonspor lu olduğundan

  Yücel Ayşen Algül Allah, bir birinize olan desteğinizi ve beraberliğinizi bozmasın diyorum.Eşref bey şu halinizle küçük Emrah gibisiniz.

  Vahit Başçı tek aşk beşiktAşk :))

  Eşref Avcı TC Buket Büyükakkaş Yıldırım çıkarıyorum. Teşekkürler:)

  Eşref Avcı Yücel Ayşen Algül iyi dilekleriniz için teşekkkürler:)

  Eşref Avcı Vahit Başçı başkası mümkün değil:)

  Nazlı Deniz Günay Esra hanım sizin 21 gunluk srruvenlerini takip etmek hem heyecanli hem ogretici oluyor simdiden kolay gelsin

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: