Anasayfa Haberler&Gelişmeler Uzun ve Kısa Etkili Ryzodeg İnsülini Hakkında

Uzun ve Kısa Etkili Ryzodeg İnsülini Hakkında

3 2.827 görüntüleme

Uzun ve Kısa Etkili Ryzodeg İnsülini Hakkında

İş yoğunluğumdan diyabetimben.com ve sizleri biraz ihmal ettim ama hem önemli bir konu için hem de “evim” olan diyabetimben.com’u özlediğim için hızla bilgisayarın başına geçtim 🙂

Daha önce de sizlerle Yeni İnsülinler Geliyor başlıklı yazımızda yeni çıkan/çıkacak insülinler hakkında bahsetmiştik. Bu aralar da Ryzodeg insülin hakkında sosyal medyada konuşulan bu insülin hakkında bilgi vermek gerekiyor.

Ryzodeg % 70 ultra uzun etkili Degludec ve % 30 hızlı etkili insülin aspart içeriyor. Ve karışım bir insülin. Şu anda Türkiye’ye bu insülin de Novo Nordisk tarafından getiriliyor.

Son birkaç aydır da endokrin kliniklerinde kullanılmaya ve önerilmeye başlanmış. Biz de Ryzodeg’i biraz irdeliyor olacağız.

Ryzodeg İnsülinin Çalışma Prensibi Nedir? Ne Zamana Yapılması Gerekir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Ryzodeg % 70 ultra uzun etkili Degludec ve % 30 hızlı etkili insülin aspart içeriyor.  Uzun etkili Lantus ya da Levemir’in yerine yapılmakta. Ama Lantus ve Levemir’den farklı olarak yapılma zamanı ve dozu önemli.

Öncelikle Ryzodeg’i yine Lantus ve Levemir gibi gece ya da sabah belirlenen saatte değil, saati her zaman olan bir ana öğünden önce yapmak gerekiyor. Çünkü içinde hızlı etkili insülin de var.

Örneğin; tip-1 diyabetli bir yetişkin 22:00’da 10 ünite Lantus ya da Levemir yapıyor. Ve kişi Ryzodeg’e geçti. Bu insülini sabah, öğlen ya da akşam yemeğinde önce yapmalı. 10 ünite bazal insüline eş değer olacak şekilde 15 ünite Ryzodeg yapmalı ki % 70 uzun etkili oranı 10 ünite bazala denk gelsin.

15 ünite Ryzodeg’in de % 30’u hızlı etkili. Yani 4,5 ünitesi hızlı etkili ve bunu yapmış oldu. Kişi o öğünde alacağı karbonhidratı hesaplayarak yapacağı/yapmayacağı hızlı etkili insülin hesaplayacak. Eğer alacağı karbonhidrata karşılık Ryzodeg’in içindeki 4,5 ünite hızlı etkili insülin yeterse yetecek. Yetmezse evindeki hızlı etkili insülin kaleminden takviye yapacak. Ya da kişi daha az karbonhidrat alıyorsa yapacağı total Ryzodeg dozunu ayarlaması gerekecek ki bu biraz zor olacak.  Çünkü tek kalemde hem uzun hem de hızlı etkili insülin var. Uzun etkili insülin dozunu ayarlamaya ve denk getirmeye çalışırken hızlı etkili insülin dozuna karşılık kaç ünite denk gelirse artık ona göre de yemek yeme zorunluluğu ve hatta olası hipoglisemi riskleri olacak.

Ryzodeg İle Günde Tek Sefer Mi İnsülin Yapılacak?

Hayır. Yukarıda da yazdığım gibi Ryzodeg bir karışım ve hatta uzun etkili oranı % 70 civarında. Ve ana amaç uzun etkili dozu almak. Alırken de kısmi olarak hızlı etkili insülini de almak.

Diyabetli kişi günde 4 kez (1 uzun, 3 hızlı etkili insülin enjeksiyonundan bahsediyorum.) insülin yapıyorsa Ryzodeg’ten sonra yukarıda verdiğim saati sabit bir ana öğünden önce yapılması gerektiği için insülin enjeksiyon sayısı 4’ten 3’e düşebilir. Ama diyabetli kişinin hayatında her zamanki gibi hem uzun hem de hızlı etkili insülin olmak zorunda olacak.

Ryzodeg’in Olası Riskleri Nelerdir?

Ryzodeg’e geçilmişse iyi bir doz ayarlaması ve iyi bir matematik gerekiyor. Olası hatalar olası riskleri getirebilir. Özellikle hipoglisemi yaşama riski bana göre diğer insülinlere göre biraz daha fazla.

Ama şunu biliyoruz ki; Novo Nordisk gibi diyabetli dünyamıza ürettiği insülinlerle katmadeğer sağlayan bir marka daha farklı insülinlerle bence hayatımıza daha fazla katkı sağlayabilir.

 

 • Aysun Tekcan Aşıkoğlu Esra Hanım bildiğiniz üzere biz 2,5 ay önce başladık, ilk zamanlar doktorun yaptığı doz ayarının yarısına düştük şuan iyi gidiyor. İlk zamanlar yazınızda da belirttiğiniz gibi çok düşüşler yaşadık. Eski kullandığımız Levemire kıyasla çok memnunuz.

  Esra Avcı Aysun Hanım Merhaba, Evet. Hatırlıyorum. İyi gitmesine sevindim. Kullanıcı tecrübeleri oldukça önemli. Peki günün hangi öğününde yapıyorsunuz? Yemek ile yapılan insülinle uzun etkili dozu da nasıl eşleştiriyorsunuz?

  Aysun Tekcan Aşıkoğlu Biz Ryzodegden önce levemir kullanıyorduk akşam 8 sabah 7 olarak. Kısa etkili olarak da sabah öğlen akşam öğün başına 5 doz Novorapid. Toplamda ara dozlar olmadan 5 defa insülin yapıyorduk. Şimdi sabah öğlen aynı,akşam öğününde eğer açlık şekeri iyi ve normal öğün karbonhitratını alıyor ise sadece Ryzodeg yapıyoruz. ilk doz ayarlamasında eski levemir dozu olan 8-7=15 ve kısa etkili 5 nov toplayarak akşam dozu 20 ryzodeg ile başladık ama çok hipo yaşadık bir kaç gün her gün 2 doz düşürdük 12 doz da sabitledik. %30 kısa etkili olarak hesaplarsak 3,6 kısa etkili şuan Adaya yetiyor. Levemire kıyasla iki defa ins yapmaktak kurtulduk ve bunun uzun süre etkisi daha iyi. ilk günlerde dakikada ölçüm yapıyorduk nerdeyse, ölçüm cihazımız free style ondaki grafik gün boyu hafif kıvrımlarla düz çizgiye yakındı.

  Esra Avcı Ryzodeg’de doz ayarlaması biraz daha zaman alıyor. Ama sonrasında memnun kalmanıza çok sevindim

  • Bende yeni basladim ve aksam lar hipo yasiyorum bugun sabah gene seker dusuklugu yasadim bu aksam tekrar 2unite daha dusurecem bakalim d3neme yanilmayla ogreniyoruz 😔

  Cevap Bırak