Uzun Etkili İnsülin Lantus’u Alırken Fark Ödüyor Olacağız

Haberler&GelişmelerUzun Etkili İnsülin Lantus’u Alırken Fark Ödüyor Olacağız

Uzun Etkili İnsülin Lantus’u Alırken Fark Ödüyor Olacağız

Daha dün yazdığım yazıda tip-1 diyabetliler olarak bizlerin temel ihtiyaçları olan; insülin, strip ve glükometreye ulaşımın zor ve maliyetli olduğunu söylemiştim.

Ama bizlerin çoğu ve STK’lar halen  insülin pompa ve setlerinin % 100, sensör teknolojisinin ise kısmi ödenmesi konusunda çabalıyoruz.

Lantus gibi yıllardır sağlık raporumuzla ücretsiz aldığımız uzun etkili insülinden artık kutu başına 7,5 TL fark alınıyor olacak. Ki Lantus kullanan çoğu kişi fark vermeye başlamış.

Koçak İlaçları’nın ”Glarin” adındaki eşdeğer ve Lantus’a göre daha ucuz olan bu insülininden dolayı SGK Lantus’tan kutu başına bu farkı alıyor olacak.

Bu arada ilaç sektöründen de konunun sebebi olarak farklı bilgiler geliyor. Güncel haberler geldikçe sizlerle paylaşacağım. Ki aşağıda görüntüdeki eczane sisteminden detayları inceleyebilirsiniz.

Çocuk ya da yetişkin diyabetli fark etmiyor. Bu fark herkesten alınıyor.

Ülkemizde özellikle kronik yaşam şekilleri olan çoğu bireyler gibi biz tip-1 diyabetlilerin de hayatı gittikçe zorlaşıyor. Birşeylerin daha iyiye gitmesi için ara ara umutlanırken bizler için hayati önem arz eden uzun etkili Lantus’tan alınan bu fark hepimize ‘hayırlı olsun.’

 

10 YORUMLAR

 1. bir muayenede doktora diyabetliler olarak ölsek devlet de rahat edecek demiştim o da yaşamanız daha iyi hırsızlar için üzerinizden çalıyorlar demişti. ülkede hangi konuda kim rahat ki biz diyabetliler olalım. imkanı olan herkes yurtdışına gitsin. ekonomi kötüye gittikçe kronik hastanın hayati ilacından bile fark alıyorlar. dün bahsettiğiniz konu çok önemli. temelden başlamalıyız. şu an insülin alamayan çocuklar var mı? sağlık güvenceleri var mı? psikolojik olarak ne durumdalar? eğitime katılabiliyorlar mı? sosyal devlet anlayışı oy karşılığı insanları yoksulluğa mahkum edip eğitimsizliğe mahkum edip sonra onları yardıma bağlamak değildir olmamalıdır. sosyal devlet engelliye kronik hastaya yetime dula yardım eden kol kanat geren devlet olmalıdır. ülkede herşey zor diyabetli olmak da zor. çözüm mü? kısa ve orta vadede çözüm yok maalesef. çöküş ve daha zor günler. uzun vadede ise adım adım inşa edilecek bir sağlık sistemi tüm sistemler gibi.

 2. Lantus ve Glarin’in biyobenzerlik açısından hiç bir farkı yok. Glarin’in etken maddesi Türkiye’de üretilmekte. Yani dışa bağımlılığımız bulunmamakta. Şöyle düşünün Lantus ben bu ürünü artık Türkiye’ye satmıyorum dese tüm Tip diyabetliler ortada kalır. Bu bağlamda milyar dolarlık yatırım yaparak biyoteknolojik tesis kurup Glarin’i üreten Koçak farma firmasına teşekkürler. Galar’inde farkta çıkmıyor.

 3. İyi akşamlar, Esra hanım. İnsülin pompasında humolog kullanıyorum, kısa etkili insülin.Günlük 40-50 doz. Lantusu kullanmamın bana avantajı olurmu.??? Kısa etkili insülin her ne kadar kısa zaman aralığında etkiliyken ilerleyen saatlerde şeker her zaman deyil tabi artmakta özelliklede gece den sabaha. Az yediğimdede gece yarısı düşmesiyle sabahın 3 ünde şekeri yükseltmek zorunda kalmamak için mi ???? Lantusu gece 11-12 gibi bir dönem kullandım Fakat bana olumlu bir geri dönüşünü görmedim..Bu. Tip kuvvetli yemelerden sonra ilerleyen 3-5 sonra şeker yüksekliğinin önünü nova-mix iyi kesiyordu, Pompamdan memnunum Fakat böle de bir sıkıntım var, Sizin Öner’iniz ne olurdu.Tşkler.

  • Ercan Bey Merhaba,

   İnsülin pompası kullanıcılar uzun etkili insülinleri dışarıdan yapmamalı. Avantajı olmaz. Sizi ciddi hipoglisemilerle başbaşa bırakır.

   Bazal ve kh/insülin oranlarınızın gözden geçirilmesini öneririm size. İyi bir ayar yapılırsa insülin pompası ile yaşam daha kolay olur.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: