Yolda 67 Günün Sonunda Diyabet – Diabetes After 67 Days On The Road

Tip-1 Diyabetimle YollardaYolda 67 Günün Sonunda Diyabet – Diabetes After 67 Days On The...

Yolda 67 Günün Sonunda Diyabet – Diabetes After 67 Days On The Road

(See the English version below)

Daha önce sizlerle Tip-1 Diyabetli Motokrosçu Fatih Altunkaynak Dünya Turuna Çıktı yazımızda tip-1 diyabetini de yanına alarak motoruyla Dünya turuna çıkan Fatih Altunkaynak’tan bahsetmiştik.

Ben onlar paylaşım yaptıkça yazdıklarını okuyoruz. Son bir paylaşımlarını yazacaktım ama unuttuk 🙂 Fatih’in tip-1 diyabetinin bu turda ne alemde olduğunu anlattığı yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Sizler de onları takip etmek istiyorsanız https://ride2world.com/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

Yolda 67 Günün Sonunda Diyabet

12.10.2016 paylaşımı

Diyabet bu tura başlarken en büyük soru işaretimizdi. Her gece bilmediğiniz bir yerde uyumak, dilini anlamadığımız insanlarla birşeyler sorup cevap beklemek, hep ikinci plandalardı. Ne kadar ilaç taşıyabilecektik, onları nasıl soğuk tutacaktık, ne yiyip ne içecektik, sınırlardan geçerken bize ilaç kaçakçısı muamelesi yapacaklar mıydı….

İşte sorular ve cevapları:

 • Kan şekerin ne alemde?

İstanbuldaki’nden çok daha iyi. Hatta oldukça iyi. Ortalama olarak sabahları 80-100 arası, gün içerisinde de en fazla 150-160’a çıktı.

 • Hiç daha kötü olmadı mı?

Oldu evet, ama sebebi yine gereğinden fazla yemek oldu. Ne zaman gece fazla kaçırdım yemeği, o zaman sabah şekerim yüksek çıktı.

 • İlaçların durumu nedir, termosta taşımak zarar verdi mi?

2. ayın sonunda termosta sakladığımız insülinlerden 4. kalem’i de kullandım ve etksi hiç bozulmamıştı. Termosta en fazla 15 derece sıcaklığı gördüler. Sıcaklıklarını da bir süt termometresi ile ilaçları içinde sakladığım suyun sıcaklığını ölçerek öğreniyoruz.

 • Kaç kere şekerini ölçüyorsun?

Tahmin edilebileceği üzere bütün gün motosiklet sürerken şeker ölçmek zor olabiliyor. Ama yine de sabah kalkınca, öğlen yemekten sonra ve yatmadan önce ölçmeden yatmıyorum şekerimi. Bu sayede kontrol edebiliyorum sürekli ve düzeltme dozları uygulayabiliyorum. Bunun için Roche Türkiye’ye tekrar teşekkür ediyoruz🙂

 • İnsülin kullanımın azaldı mı, arttı mı?

İnsülin kullanımım azaldı, 2-3 kilo verdiğim için Lantusu 22 üniteden 20’ye düşürdüm, hızlı etkili humalog’u da sadece gerektiğinde yemek yediğim için 14-15 üniteye düşürdüm.

 • Hep hazır yemek şekeri kötü etkilemiyor mu?

Hep hazır yemek almadık, yemeğimizi genelde kendimiz pişirdik. Menüde de özellikle lifli gıdalar ve salata tercih ettik. Bu sayede şekerim zaten çok da yükselmedi yemeklerden sonra.

 • O kadar saat motosiklet botunda ayakların zarar görmedi mi?

Ayaklarımı özellikle çok düşündüm. Tura çıkmadan önce gümüş iyonu içerek diyabetlilere uygun çoraplardan aldım. Markası Bonny Silver. Hem terletmiyor, terlemediği için bakteri ve koku oluşmuyor. Akşam da mutlaka ayaklarımı yıkıyordum. Hiç bir komplikasyon olmadı.

Diyabeti sorundan çok eğlence haline getirmeye çalıştık. İspanya’yı çok sevdik ve orada bu iş nasıl eğlenceye dönüştü kısa bir örnek vereyim;

Bildiğiniz üzere İspanya sıcak bir ülke ve insülinler için en kötüsü bu. Fakat ülke o kadar güzel ki diyabet yüzünden keyfimiz kaçmamalıydı. Ben ülkeye girdikten sonra telefonuma bir İngilizce-İspanyolca sözlük yükledim. Bir de İspanyolca öğrenme kitabı aldım. Her gün barlardan ve cafelerden  buz istememiz gerekiyordu insülinler için. Ben de bu işi İspanyolca yapmaya karar verdim, ve her gün buz isteme konuşmama bir iki yeni İspanyolca kelime ve durum eklemeye başladım. Ve işin sonunda, benim bir diyabetli olduğum ve motosiklet kullandığımı belirtip, bunun için insülinlerime 8-10 adet buz alabilir miyim demeyi İspanyolca söylemeye başladım🙂 Ama önce çok az İspanyolca konuşabildiğimi söylemem lazım değil mi🙂

“Hola, hablo poco español. Soy diabetes y condicimos las motos. Asi puedes dar me 8 o 10 pedazos del hielos para mis insulinas por favor?”

In English…

Diabetes After 67 Days On The Road 

12 November 2016

Diabetes was the biggest question before starting this tour. Sleeping in a place that we don’t know, waiting answers from people who doesn’t speak our language and many other things were in the second plan. How much insulin could we carry, and how would we keep them cold. What we would eat, and in the country borders will they behave us like we are carrying illegal drugs….

Here are the questions and answers:

 • How is your bloos sugar?

Much better than it is in Istanbul. In the morning it is in the range of 80 – 100 and during the day, max of 150-160.

 • Didn’t it get worse?

Yes, but it is just because of eating a lot.

 • How are the spare insulins?

Now i’m using the 4th insulin pen from the spare ones. But they are affactive as they are new. We are measuring their temperature by a milk thermometer and we observed that they got not more than 15 degrees.

 • How many times do you measure your blood sugar?

As you all know measurement is hard to do while riding during the day. But i measure once when i wake up, one in the night before going to sleep and one after lunch. So that i can control my blood sugar easily. Many thanks again to Roch Turkey for their help.

 • Did you insulin dosages decreased or increased?

They decreased obviously, Lantus by 2 units and Humalog by 4-5 units.

 • Does consuming preprepared food affect in bad way?

We didn’t purchased preprepared food, we generally cooked our own food. We chosed fiber including food which helped me to control my blood sugar.

 • What about feet, didn’t they get bad?

Before starting the tour we bought silver ion containing socks. Their make is Bonny Silver. They kept our feet dry and no bacteria formed.

We tried to get fun of diabetes, here is a little example;

Everyday we had to want some ice from bars and cafes to keep our insulin cold, so i used this to improve my little spanish🙂 Everyday i added new words and phares to the question i used to want insulin, and here is the result.

“Hola, hablo poco español. Soy diabetes y condicimos las motos. Asi puedes dar me 8 o 10 pedazos del hielos para mis insulinas por favor?”

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: