Hamburg’ta Kötü Geçen Salı – 3. Gün

Tip-1 Diyabetimle YollardaHamburg'ta Kötü Geçen Salı - 3. Gün

Hamburg’ta Kötü Geçen Salı – 3. Gün

Hamburg’ta Kötü Geçen Salı – 3. Gün , cumartesi günü varmıştık. Dün yani Salı günü ise 3. günümüzdü. Sabah aslında vücut olarak çok iyi kalkmıştım. Ama şekerim 310 civarındaydı. Pazartesi gecesi yani bir önceki gece geldi aklıma. İnsülin pompa setimi değiştirmiştim. Ardından bağrımda atan alerji. Pıtır pıtır atmıştı alerji. Hemen alerji hapı içmiştim ama vücudum huzursuzdu.

Gece yataktan bir gerginlikle kalktım. Eşref o anda Dexcom’dan şekerime bakmış. “348 şekerin. İnsülin yap.” dediğini hatırlıyorum. Pompadan gönderdim insülini. Yere yatak yaptım gecenin o saatinde 🙂 🙂 1-2 yorgan, battaniye ve üzerine çarşaf 🙂 Daha ne olsun 🙂

Sabah yine ek doz yaptım ama bu sefer insülin kalemiyle. Hazırlanıp çıktık evden. Ev ile metro istasyonu arası 500 metre. O yol bana o kadar uzun geldi ki! Ara ara durup dinlendik. Ve sonunda metroya bindik.

Salı günü amacımız; bir önceki gün gittiğimiz ve aklımızda kalan harika bir botanik bahçede yere bi örtü serip kahvaltı yapma, kitap okuma ve uyuma planı 🙂 Önce ana istasyona gidip bugün yani Çarşamba günü gideceğimiz Lübeck için tren bileti aldık. Ardından günümüzü geçireceğimiz botanik bahçesine gitmek için yine metroya bindik. Metronun yanlış bir çıkışından çıkmışız. Hava sıcak. Ben kötü. Şeker 250 civarında. Ara ara beni basan sıcak 🙂 Aslında o kadar basit olan yolu bilmeyince kendimize zorlaştırmışız 🙂 Sonra tekrar metro ve varmak istediğimiz yere bildiğimiz yoldan gelişimiz 🙂

Oturur oturmaz bir şeyler yedik. Ama benim halim halen anormal. Eşref’e; “Ben yatıyorum.” dedim. Galiba 3 saat kadar kesintisiz yatmışım. Eşref ise ben yatarken Dexcom’dan şeker takibini, etrafıma gelen köpekleri kovalamayı ya da böcek gelirse onlarla mücadele etmeyi başarmış 🙂 Kalktığımda toparlamıştım. Vücudum iyi hissediyor ama şekerim değil. Akşam yemeği yiyip eve dönelim dedik. Yemek yerken koldan insülin yaptım. Eşref eve bıraktı beni. O da Beşiktaş maçını izlemeye gitti. Eve gelirken yürümede Eşref’e fark atınca; “Toparlamışsın.” dedi 🙂

Bir saat kadar takip edeyim dedim şekeri. Gözüm Dexcom’da. Şeker bildiğiniz normale döndü şu an. Biraz yorucu bir gün olsa da her şey yoluna girdi. Umarım sabah iyi kalkarım 🙂

Bu tarz düşmemekte inat eden şekerden hiç hoşlanmıyorum. Düzelene kadar pert olmuş bir araba kıvamına geliyorum. Ve bu gerçekten mutsuz ediyor. Ama yine de toparlanmış olmak mutluluk verici.

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşabilirsiniz. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

7 YORUMLAR

  • Mert Bey Merhaba,

   İnsülin pompası kullandığım için bazı günler öğün sayısını düşürdüğüm de oluyor. Ama kötü bir günse şartları zorlamıyor olmak lazım. Yani ilkaha 3 öğünün peşinden koşmamak gerekiyor.

   Sevgiler

   • teşekkür ederim bunu sık sık düşünüyorum henüz nasıl ayarlayacağımı tam bilemediğim için de elimden geldiğince 3 anaöğünü yemeğe gayret ediyorum
    yanlış yapıp yapmadığım sürekli aklıma takılıyor gerçi siz buna önceden de cevap vermiştiniz
    tekrardan teşekkürler böyle nedense kendimce en ufak bir farklılık ya da değişiklik böyle içimi bir tuhaf yapıyor
    iyi günler

 1. Sevgili Esra, bu kadar yüksek şekerde eğer anormal bir yemek yoksa set ile ilgili bir problem olma ihtimali yüksek, iletim borusunda hava var mı bakmak iyi olur, düzeltmeyi enjeksiyonla yapmak gerek ve şeker seyrini de izlrmek önemli, bu arada sıvı alımını da ihmal etmemeli. Şekeri yükseltebilecek ilaçları ve hastalıkları da unutmamak gerek. İdeali keşke seti tekrar değiştirmek, düzeltmeyi de enjeksiyonla yapmak olurdu. Geçmiş olsun, iyi tatiller😄.

  • Oğuzhan Bey Merhaba,

   Seti yeni değiştirdiğim için teknik aksaklıklara baktım. Sorun yoktu.

   Yorumum şöyle oldu; biliyorsunuz Metoart yapıyorum her Cumartesi. Pazar günü de genelde uyuyordum. Metoart’ın etkisi Pazartesi daha yoğun oluyor. Dinlenmek yerine gezince sorun çıktı diye yorumladık. Yeme düzeninde dramatik bir değişkenlik de olmadı. Ama gece vücut bir şeye tepki verdi ve alerji attı. Zincirleme olaylar devam edince de şeker yükseldi diye düşünüyorum.

   Zaten bu tarz durumları case study gibi çalışıyoruz biliyorsunuz 🙂

   Yarın dönüyoruz 🙁 Yorumunuz için tekrar çok teşekkürler.

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: