Yeni Nesil Hücre Tedavisi: Tip-1 Diyabete Çözüm Olacak Biyo-Yapay Pankreas

Haberler&GelişmelerYeni Nesil Hücre Tedavisi: Tip-1 Diyabete Çözüm Olacak Biyo-Yapay Pankreas

Yeni Nesil Hücre Tedavisi: Tip-1 Diyabete Çözüm Olacak Biyo-Yapay Pankreas

VANGUARD projesi,  tip-1 diyabette kullanılana ve kullanılacak tedavilerin sınırlamalarının üstesinden gelen, tip-1 diyabete hücre temelli yeni bir tedavi olmak amacı güdüyor. Bu tedavi yönteminde, biyo-yapay pankreas üretmek için gelişmiş doku mühendisliği teknikleri kullanılacaktır.

Bu projede bir çok strateji yani bir çok çözüm hep birlikte kullanılacak. Yani; insülin üreten 3D organoid üretimi, hidrojel tasarımı, biyo-yapay organ düzeneği ve CRISPR-Cas9 gen düzenleme gibi gelişmiş doku mühendisliği stratejileri birleştirilecek.

Bu yenilikçi çözüm üzerinde; Cenevre Üniversitesi Cerrahi Bölümü’nden Dr. Ekaterine Berishvili liderliğinde İsviçre, İtalya, Fransa, Almanya ve Hollanda’dan çok disiplinli bir araştırma ekibi çalışmakta. Berishvili’ye göre “VANGUARD multidisipliner ekibi tip I diyabet için rejeneratif ilaçları tezgahtan yatağa getirecek”. Proje toplamda altı akademik kurulu yani; biyomühendislik, transplantasyon, gen terapisi, immünoloji ve etik, iki KOBİ ve bir STK alanlarındaki önde gelen bilim insanlarını bir araya getiriyor.

VANGUARD projesi, Avrupa Pankreas ve Adacık Nakli Derneği yıllık sempozyumu ile entegre olarak geçen ay yani Ocak 2020’de resmen başladı.

VANGUARD projesi, sağlık programı kapsamında Avrupa Araştırma ve Yenilik Programı olan Horizon 2020 (H2020) (proje numarası 874700) tarafından finanse edilmektedir. Bununla birlikte resmi olarak Ocak 2020’de başlayan ve Aralık 2024’te sona erecek olan beş yıllık bir projedir. Yedi Avrupa ülkesinden dokuz proje ortağı içerir ve bütçesi 6,8 milyon € ‘dur.

Projenin web sitesi: https://vanguard-project.eu

Beş yıllık bir proje olduğundan bu projeyi hep beraber yakından takip edeceğiz 🙂

4 YORUMLAR

  1. 5 sene sonra bir 5 sene daha vs. vs. “Bakın biz boş durmuyoruz tıp dünyası olarak” izlenimi vermek için tasarlanan sıradan bir haber.Yaklaşık 3 senedir tip 1’im ben bile ilaç şirketlerinin oluşturduğu döngüyü gördüm.Benden eski bu hastalığa sahip olup ciddi ciddi umut besleyenler varsa bende rica edeyim 20 ünite…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: