Sensörler ve İnsülin Pompa Tedavisi Giderlerinin SGK Tarafından Karşılanması İçin Dava Açıldı

Haberler&GelişmelerSensörler ve İnsülin Pompa Tedavisi Giderlerinin SGK Tarafından Karşılanması İçin Dava Açıldı

Sensörler ve İnsülin Pompa Tedavisi Giderlerinin SGK Tarafından Karşılanması İçin Dava Açıldı

Diyabetli çocukların  sağlığının geliştirilmesi için kurulan Diyabetli Çocuklar Vakfı (“DİYAÇEV”) olarak diyabetli çocukların sağlıklı  ve  başarılı bir yaşam sürmelerini sağlamak üzere  başta Arkadaşım Diyabet Kampları olmak üzere  birçok faaliyet yürütmekteyiz. Özellikle son zamanlarda birçok etkinlikte tüm Tip 1 diyabetli çocukların diyabet teknolojilerine ulaşmaları gerektiğine “Sensörleri ve İnsülin Pompasını Devlet Ödesin, Parmak Uçlarımız Bize Kalsın” sloganıyla dikkat çekmiştik. Bu kapsamda detaylı bir rapor hazırlayarak taleplerimizi T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Tıbbi Cihaz Daire Başkanlığı’na ilettik.

Taleplerimize ilişkin henüz tarafımıza bir cevap verilmemiş olsa da ilgili kurumlarca değerlendirmeye devam edildiği bilgisine sahibiz. Sürecin olumlu neticelenmesi ve tüm Tip 1 diyabetli çocukların hak ettikleri gibi en doğru ve etkili şekilde tedavilerinin yapılması için devlet desteğinin sağlanması en büyük temennimizdir. Bu konuda ilgili İdarelerce çalışmalar tamamladığında olumlu cevaplar alacağımızı umuyoruz. Bununla birlikte Kanunların bize tanıdığı haklar kapsamında sesimizi duyurabilmek,  taleplerimizi bu  kez hukuk dili  ifade etmek ve diyabetli çcoukların haklarını aramak için  DİYAÇEV olarak Danıştay’da  dava açılmıştır.

İdarenin eylemsizliğinden doğan hukuka aykırılığın giderilmesi ve böylece Sürekli Glukoz İzlem Sistemleri ve insülin pompa tedavisinin, uygun sağlık kurulu raporları ile 18 yaşın altındaki Tip 1 diyabetlilerin tümü için tam olarak geri ödeme kapsamına alınmasını sağlayacak düzenlemelerin bir an önce yapılması için açtığımız davada, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Tıbbi Cihaz Daire Başkanlığı’na vermiş olduğumuz detaylı raporumuzdaki verilerle mevzuattaki eksikliği Danıştay’a açıklamaya çalıştık.

Davanın avukatlığını Diyabetli Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu üyesi  ve kendileri de Tip 1 diyabetli Avukat Çağrı Çakıcı ve Avukat Gamze Gedikli’nin yapıyor olmasından ise ayrıca kıvanç duyduğumuzu belirtmek isteriz. Danıştay’da açtığımız dava ya da ilgili İdarelerce yürütülen çalışmalar neticesinde sevindirici haberler almayı ve Sürekli Glukoz İzlem Sistemleri ve İnsülin Pompa Tedavisinin geri ödeme kapsamına alınmasını bekliyoruz.

13 Şubat 2019

Prof. Dr. Şükrü Hatun

Diyabetli Çocuklar Vakfı  (DİYAÇEV) Başkanı

 

4 YORUMLAR

    • Elif Hanım, bunu Diyabet derneklerine iletseniz. Diyabetliler için bir sürü emek ve masraflarla yapılan Mavi Köy bile çürümeye bırakılmış. Bu adımı çocuk diyabetliler derneği atıyor. Diğer diyabet dernekleri de mahkeme yoluna gitmeliler. Ama tabi ya, aslında bakanlığa başvuruda bile bulunmamış olmalılar ki red alıp itiraz etsinler değil mi?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: