Yeni İnsülin Pompası Gece Hipoglisemi Riskini Azaltıyor

Haberler&GelişmelerYeni İnsülin Pompası Gece Hipoglisemi Riskini Azaltıyor
Medtronic Minimed Entegre Sistemi
Medtronic Minimed Entegre Sistemi

Gece Hipoglisemi Riski, Chicago, Illinois Amerikan Diyabet Derneği 73. Bilimsel Toplantısı’nda sunulan ve ayrıca NEJM’de (New England Journal of Medicine) yayınlanan bir çalışma; sensörleri arttırılmış eşik insülin pompasının HbA1c düzeyini (glikozile hemoglobin düzeyi) etkilemeden sadece gece hipoglisemi riskini azaltığını söylüyor.

Medtronic yetkilerinin yapmış olduğu açıklamaya göre; MiniMed® entegre sistemine sahip otomatik insülün pompası bireyin kan glükoz değerleri önceden ayarlanmış bir seviyeye düştüğünde insülün salımını otomatik olarak ve geçici süre durdurmaktadır.

Basitçe söylemek gerekirse; Medtronic bu insülin pompasını geçici olarak kapanabilir bir insülin pompası olarak tasarladı. Böylece gece tip-1 diyabet hastaları uyuyorken ve kan şekeri çok düştüğünde oluşan bir hipoglisemi (potansiyel olarak ölümcül durum) riskini azaltır.

Medtronic’e göre bu çalışma, diyabet ile yaşayan hastalar için tamamen otomatik bir yapay pankreas geliştirmeye yönelik önemli bir adımdır.

Richard M. Bergenstal, MD, Park Nicollet Sağlık Hizmetleri Uluslararası Diyabet Merkezi’nin direktörü şunları söyledi: “Hastalar uykuda olduğu için hipoglisemi belirtilerinin farkında olmaması muhtemeldir. Hipoglisemi özellikle geceleri şeker hastalığı olan kişiler için bir felakete sebep olabilir. Bu veriler çok önemlidir. Çünkü eşik askı özellikli (yani kan şekeri belli bir seviyeye düştüğünde pompanın kendini geçici olarak kapatması ve insülin vermemesi durumu) geliştirilmiş sensör insülin pompa tedavisi ile evde hipogliseminin azaltılabilir olduğuna dair güçlü kanıtlar sağlıyor.”

ASPIRE ev çalışması FDA(Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından verilen IDE (Investigational Device Exemption) araştırma amaçlı bir muafiyet çalışmasıdır. İki minimed gelişmiş sensör insülün poması (İnsülin pompaları ile entegre sürekli glikoz izlemesi) karşılaştırılmıştır.

 1. Eşik Askı özelliği olan bir pompa (Kan şekeri belli bir seviyeye düştüğünde pompa kendini geçici olarak kapatır ve insülin gönderimini keser.)
 2. Eşik Askı özelliği olmayan bir pompa (Kan şekeri belli bir seviyeye düştüğünde pompa kendini geçici olarak kapatmaz ve insülin gönderimini kesmez.)

Önceki çalışmalar MiniMed insülin pompası ile entegre sürekli glikoz izleme cihazının (CGMS) üstün bir şekilde kan şekeri kontrolü sağladığını; her gün birkaç insülin enjeksiyonu almaktan daha fazla yüksek riskli olmadığını göstermiştir. Bu ilk büyük ev tipi çalışma eşik askı özellikli entegre sistemini göstermek için yapılan bir çalışmadır.

NEJM Yayın Özeti

Çalışma 247 tip-1 diyabetli hasta ile yapılmıştır. Ve hepsi de gece hipoglisemi yaşamıştır.

Çalışmada Nocturnal Hipoglisemi adında bir terim kullanılmaktadır. Bu terim bize birey gece uyurken düşük kan şekeri seviyesine sahip olduğunu anlatmaktadır. Yani; Noctural Hipoglisemi = Gece Hipoglisemisi’dir.

247 katılımcı rastgele iki gruba ayrılmış ve her birine gelişmiş sensörlü insülin pompa tedavisi verilmiştir. Yani eşik askı değeri olan insülin pompası.  Ve bu çalışma 3 ay sürmüştür.

 1. Eşik Askı Grubu
 2. Eşik Askı Olmayan Grubu

Bu çalışma aşağıdakileri göstermiştir:

 • Eşik Askı Grubunun eğrinin altında kalan alan gece hipoglisemik olayları ortalama % 37.5 daha düşüktür.
 • Eşik Askı Grubunun eğrinin altında kalan alan gündüz / gece kombine hipoglisemik olaylar % 31.4 daha düşüktür.
 • Her iki grupta da HbA1C değişmemiştir.
 • Eşik Askı Grubunda hiçbir ciddi yan etki meydana gelmemiştir.

Klinik çalışma halen devam etmektedir. Çalışmanın sonuçlarını aşağıdaki bağlantıdan takip edebilirsiniz. (http://clinicaltrials.gov/show/NCT01497938)

Özetle

Yaklaşık 250 denek hastaya Medtronic CGMS (Kan şekeri glükoz takip sistemi. Bu yazının fotoğrafındaki minkik beyaz sensör.)  ve insülin pompaları değıtılmış. Deneklerin yarısında kan şekeri seviyesi belirli bir seyiyenin altındayken insülin salımını geçici süre durduran eşik değeri girilmiş diğerlerine herhangi bir değer girilmemiştir.

Değer girilen grupta sadece geceleri hipoglisemi görülme olayları %37.5 , gündüz/gece kombine hipoglisemi görülme olayları %31.4 aşağıya düşmüştür.

Not

Aslında Medtronic’in bu insülin pompası yani sensörlü insülin pompası Türkiye’de var. Ve yine Türkiye’de olanlara bir eşik değer girince pompa insülin gönderimini kesmekte. Ancak bu pompa FDA’dan onay alamadığı için Amerika’da yoktu. Amerika’da FDA’dan onay alınması için sensörlü insülin pompasının bazı özelliklerini değiştirerek bir üst model insülin pompasını elde ettiler. Ve şu anda Amerika’daki tip-1 diyabetliler bu pompayı kullanmakta. Ancak bu yeni pompaya farklı neler eklendiğini Medtronic’ten bilgi aldıkça sizlere de aktaracağız.

 

4 YORUMLAR

 1. Merhabalar,
  ben 1995 den beri sekerhastasiyim. 1996 dan beride Insulinpumpesi tasiyorum. Dünde sigortaya CMP basvurusunda bulundum. Umarim alabilirim? bencede CMP ile Hb1C nin düzelecegini sanmiyorum ama insan kendisi, yedikleri, ve Insulinin vucudundaki etkilerini iyi ögrenebilir diye düsünüyorum. Benim Hb1C lerim hep iyiydi ama bende hep bir oynaklik var ya cok yüksek yada cok alcak…. bu durumun neden kaynaklandigini anlamama yardimci olur diye düsünüyorum. Ne yazikki doktorum sadece iki Sensor dedi bakalim ne olacak… ayrica burada yorum yazmak cok zormus… nereye nasil bir türlü bilemedim….

 2. Yeni insilün pompası gece hipoglisemiyi azaltıyor diye okudum bu kablosuz olanmı acaba oglum yeni evli kablolu kullanmak isyemiyor sigorta veriyormu, veriyorsa ne kadarını ödüyor. bilgilendirirseniz sevinirim.

 3. Aslında teknoloji her konuda kendini çok hızlı yeniliyor, üstelik sağlık söz konusu iken, bu hız 3-5 kat fazla olabilir.Sadece insanların ulaşabileceği bir yere bırakmıyorlar, yada birileri bırakmak istemiyorlar, tek sorun bu 🙁

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: