İsrail’in Diyabeti Yenmek İçin Odaklandığı 10 Farklı Çalışması

Haberler&Gelişmelerİsrail’in Diyabeti Yenmek İçin Odaklandığı 10 Farklı Çalışması

İsrail’in Diyabeti Yenmek İçin Odaklandığı 10 Farklı Çalışması

İsrail diyabet (Şeker Hastalığı) araştırmalarında önemli bir güç merkezi. 2012 Dünya Diyabet Günü 14 Kasım onuruna ISRAEL21c, ülkesinde çıkan en üst seviye gelişmeleri anlattı.

Dünya Sağlık Örgütü son verileri ve çalışmaları her 10 kişiden birinin diyabetli olduğunu göstermekte. Dünya çapında ise 346 milyon kişiden fazlası da diyabetli.

Diyabet; pankreasın insülin hormonunu üretemez ve/veya insülin hormonunun düzgün çalışamaz olmasından ve bu yüzden vücudun şekeri doğru şekilde metabolize edememesinden dolayı ortaya çıkar. Diyabet, Birleşik Devletler’deki ölüm sebepleri arasında ise 7. sıradadır.

Tip-1 diyabet ya da juvenil diyabet; insülin üretimi eksikliği ile karakterize edilir. Tip-2 diyabet genellikle aşırı vücut ağırlığı ve hareketsizlikten kaynaklanan ve insülinin vücudun etkisiz kullanılmasına neden olur.

Diyabet tedavi edilmezse kardiyovasküler hastalıklara, körlüğe,  böbrek yetmezliğine vb hastalıklara yol açabilir. Şu anda insülin enjeksiyonları ile tedavi mümkündür, ama kesin tedavisi yoktur.

Küçüklüğüne rağmen İsrail  diyabeti daha iyi önleme, tedavi etme ve sonuçta küresel ve yaygın bir hastalık olan diyabete farklı tedaviler sağlamak için bilim adamları ile yollar arıyor. Diyabet araştırmalarında önemli bir oyuncu olan ISRAEL21c alanındaki en iyi 10 projeyi dile getiriyor.

 • Yapay Pankreas

Şeker hastalığı olan kişilerin gün içerisinde ve gece boyunca kan şekerlerini dengelemek için ne zaman ve ne kadar insülin almaları gerektiğini belirlemek ve aynı zamanda kan şekeri kontrollerini yapmaları önemli bir gerekliliktir. Tel Aviv, Schneider Çocuk Tıp Merkezi’nde yeni geliştirlen bir yapay pankreas bu görevi otomatik yapabilmekte.

Ev kullanımı için türünün ilk diyabet sistemi olan MD-Logic glükoz sensör ve insülin pompası ile birlikte çalışırken, insülin miktarını öngören bir bilgisayara uzaktan bağlı olmaktadır. Bir sorun ile de karşılaşırsa uyarı vermektedir.. Şimdiye kadar yazılım odaklı olan bu cihaz başarıyla İsrail, Slovenya ve Almanya’da çocuklar üzerinde test edildi.

 • DiaPep 277

İsrail, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve birçok Avrupa ülkelerindeki tip-1 diyabet hastalarını kapsayan bu çalışma ile bugüne kadarki en büyük ve en gelişmiş çalışmaya imza atmıştır. İsrail’in Andromeda Biyoteknoloji Merkezi’nde geliştirilen insüline alternatif DiaPep 277’dir.

Sentetik peptid DiaPep 277, bozuk bağışıklık sistemi altında, pankreasın insülin üreten beta hücrelerinin bozulmasını engellemek için önemli bir alternatif olacaktır.

dagan-cohen
Andromeda CEO Dr. Shlomo Dagan, sağda, DiaPep 277 ‘i bulan Prof. Irun Cohen ile birlikte.

Peptid bağışıklık sistemine başarıyla modüle edilebilen ve hala işleyen beta hücrelerini korumak için, hastalığın erken bir aşamasında hastaya verilebilir. Son klinik sonuçlar ise 2014 yılında beklenmektedir.

DiaPep 277 kimlere uygulanabilir?

 • Tip 1 diyabetli yeni tanı konmuş yetişkin
 • Tip 1 diyabetli yeni teşhis çocuk veya ergen
 • LADAdiyabetliler
 • Tip 1 diyabet gelişme riski yüksek olan kişiler
 • Mide Uyarıcısı

İsrail tıbbi cihaz şirketi Metacure tarafından yapılan DIAMOND, dış karın kaslarına bağlı, elektrotlar ile implante edilen bir mide uyarıcıdır. Asıl amacı obezite tedavisinde, mide kas kasılmalarını arttırarak tokluk hissi vermek, açlık ve tokluk metabolizmasını etkileyen hormonların salınımını uyarmak ve teşvik etmek oldu.

diamond-system
DIAMOND karın kaslarına elektrotlar üzerinden bağlanmaktadır.

DIAMOND’ı geliştiren bilim adamları dünya çapında sentetik insülin ve diğer diyabet ilaçlarına nazaran DIAMOND’un kan şekeri regülasyonunda daha başarılı olduğu sonucuna vardılar. Ayrıca yüksek kan basıncı, kolesterol ve trigliserid gibi diyabet ile ilişkili koşulların iyileştirilmesine de yardımcı oldu.

 

 

 

 

 

 

 • Akıllı Medikal Telefon

LifeWatch V dünyanın ilk akıllı medikal telefonu. Kan şekeri düzeylerini, vücut yağ yüzdesi gibi her şeyi analiz etmeye yarayan,  gömülü sensörleri ile Android tabanlı bir telefondur.

lifewatch-vKan şekeri test çubukları telefonun paslanmaz çelik çerçevesi üzerindeki bir kısma takılır, kan şekeri ölçümü yapılır ve sonuçlar otomatik olarak ve güvenli bir şekilde şirketin tescilli algoritmaları ile analiz için bir uzak sunucuya gönderilebilir. Sonuçlar ve eğilim verileri hızlı bir şekilde e-posta veya kısa mesaj yoluyla kullanıcı ve/veya ebeveyn veya sağlık kuruluşu ile paylaşılır.

İsrail, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal onay sürecinde olan LifeWatch V çocuklardan yaşlılara kadar herkes için kullanıcı dostu olmak hedefiyle LifeWatch Teknolojileri tarafından tasarlanmıştır. Genç ve çocuk diyabetli bireyler asıl hedef gruptur. Çünkü okulda iken cihaz ebeveynlerin çocuklarının günlük test ve tedavi lerini izlemeye yardımcı olacaktır.

 • İnsülin Üreten Hücrelerin Transplantasyonu

Tip-1 diyabet tedavisinde umut verici yaklaşımlardan biri de pankreasın içine sağlıklı insülin üreten beta hücrelerinin naklidir. Ben-Gurion Üniversitesi, Prof Smadar Cohen tarafından geliştirilen yeni bir teknik nakledilen bu hücrelerin hayatta kalma ve etkinliğini artırıyor.

Prof Smadar Choen’in atılımcı bu yaklaşımı şu anda diyabetik fareler üzerinde test edilen, transplantasyon ile nakil edilen hücreler ile kan damarlarını besleyici üç boyutlu bir kafesi içerir. Biyolojik olarak tasarlanmış bu doku büyüme hormonları salgılar ve hücrelerin birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olunur.

 • Glikozu Algılayan Enzim

Kudüs Hebrew Üniversitesi ve Hadassah Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları yüksek kan şekerinde pankreasın beta hücrelerinin devreye girmesiyle üretilen insülin hormonu gibi glikozu algılayan enzimleri belirlediler.

Çığır açan ve uzun yılları sonrası sunulan bu çalışma, Juvenil Diyabet Araştırma Vakfı (JDRF) desteği ile finanse edilen ve Cell Metabolis dergisine de rapor edilen bu çalışma; tip-1 şeker hastalığı olan kişilerde beta hücre fonksiyonunu geriye döndürme ya da arttırmaya neden olabilir.

 • Şeker Hastalığını Önlemek İçin Yapılan Risk Tahminleri

37.000 ve 17 yaş ve daha küçük olan İsrailli gençleri içeren bir çalışma ergenlik ve yetişkinlik de bile normal bir yüksek vücut kitle indeksine(VKİ ) sahip olsalar bile, bu durumdan bağımsız olarak diyabet ve kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu buldu . Çalışma süresi boyunca  tip-2 diyabette 1.173 yeni vaka bu çalışma grubu arasında saptandı

Çoğunlukla erkek, orta yaşlı 677 İsrail işçinin katıldığı bir başka İsrail çalışmasında duygusal bir işle ilgili ya da vb konulardan muzdarip insanların stres kaynaklı duygusal tükenmeleri , fiziksel yorgunluk sonucu ortaya çıkan “bilişsel yorgunluk” ve “duygusal tükenmişlik” durumlarının tip-2 diyabet gelişimine sebep olabileceği belirtildi.

185.000 hamile kadının yer aldığu üçüncü bir çalışmada ise istatistiksel olarak kadınların ve doğurdukları çocuklarının geçici gestasyonel diyabeti tespit etmek için kullanılan ortak testin sonucunda ileri yaşlarda erişkin başlangıçlı tip-2 diyabet görülebileceğini ilk kez kanıtladı .

Bu üç çalışmadan da görülebileceği üzere diyabet gelişmeden önce hayat şeklinin ve beslenme şeklinde yapılacak değişimlerle tip-2 diyabet önlenebilir.

 • İsrailli Diyabet Araştırıcıları Çare Arıyor

Beş İsrailli immünolog (bağışıklık sistemi üzerine uzmanlaşan araştırmacılar), hücre biyologları ve beta hücre uzmanları tarafından Juvenil Diyabet Araştırma Vakfı (JDRF)ve İsrail hükümeti aracılığıyla finanse edilen İsrail Bilim Vakfı (ISF) tarafından bu ortak program için tip-1 diyabet tedavisini araştırmaya doğru üç yıl için yılda $ 130.000 hibe kadar kazandı.

Finansmanlı projeleri sahip olan bu ekipte; Dr. Benjamin Glaser’in çalışma metodu insülin üreten beta hücrelerini uyaran sistemleri,  Michael Walker ve Yoav Soen fonksiyonel beta hücreleri oluşturmak için tedavi araçlarının geliştirilmesini, Yehiel  Zick’in araştırması beta hücrelerinin imha mekanizması ve beta hücrelerini arka pladan koruyan bir gen mekanizmasını daha iyi anlamak adına, Ofer Mandelboim ve Angel Porgador pankreasın beta hücrelerini yok etmek için bağışıklık sisteminde “öldürücü hücreler” tarafından kullanılan reseptörleri engellemek için bir antikor geliştirilmesi ve Yoram Reiter antikor bazlı immünoterapötik yeni bir yaklaşım için temel kurulması ve hastalığı tedavi etmek üzerine çalışmaktadır.

 • Ölü Deniz

Mineral bakımından zengin Ölü Deniz; cilt, romatizmal ve solunum yolu hastalıkları için doğal bir tedavi olarak uzun süredir bilinmektedir.

dead-sea
Ölü Deniz’e dalış düşük kan şekeri düzeyleri için bir yol olabilir.

Ben-Gurion Üniversitesi, Negev ve Soroka Medikal Merkezi içerisindeki Beersheva  Tıp Merkezi sağlık bilimleri araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmaya göre; tuzlu sular daha düşük kan şekeri düzeylerine yardımcı olabilmekte ve şeker hastalarının sağlık performanslarını artırabilmekte.

Geçen yaz İsrail’in Tıp Birliği Dergisi açıklanan bu çalışma en az 20 yıldır tip-2 diyabetli olan, 18-65 yaşları arasındaki 14 kişi ile yapılıyor. Ölü Deniz suyu ile aynı özelliklerde olan bir havuzda en 20 dakika yüzen bireylerin kan şekerlerinde % 13 oranında bir azalma görünmüştür. Bu çalışmayla kesin yargılara varmak halen erken ama kimbilir belki sonuçlar kesinleşirse Ölü Deniz’de yüzmek tip-2 diyabetlilere reçete edilebilecek duruma geldiğinde bireyler böylece daha az insülin yapabileklerdir.

 • Şekeri Nötralize Etmek İçin Turunçgil Takviyesi

Hebrew Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’nin ortak bir ekibi özellikle greyfurttan ‘naringenin’ adında bir bileşiği ayıklamak üzerine çalışıyor. Nanoteknoloji ile elde edilecek bu bileşik gıdalar üzerine eklenebilecek bir forma getirilerek insülin hassasiyetini arttırırken, karaciğerin yağları parçalamasına neden olduğu ve böylece şeker hastalığı ile metabolik sendrom gibi hastalıkların tedavisinde önemli rol oynayabilecek.
Kudüs Hebrew Üniversitesi ile Massachusetts Genel Hastanesi’nde görevli bilim adamları, naringenin isimli bu antioksidanın nükleer reseptörler olarak bilinen ve karaciğerin yağ asitlerini parçalamasını sağlayan küçük protein ailesini harekete geçirdiğini açıkladılar. (Kaynak: http://israel21c.org, 11 Kasım 2012)

11 YORUMLAR

 1. Bu İsrail neden bu konuda geri kalmış diyordum kendi kendime.
  Adamlara haksızlık etmişim özür diliyorum.
  Araştırma 2012 yılına aitse demek ki 2014’e de az kaldı.Sonuç çok yakın inşallah, özellikle çocuklar için.Çocukken kabullenmek daha mı kolay oluyor ???
  Cihaz çocuğa takılır ama kumanda-kontrol Anne-Baba da olur.Bu da güzel.
  Bunlar da daha önce de “YAPAY PANKREAS” tarzı “BİYONİK RETİNA” yaptılar mı yapıyorlar mı öyle bişey vardı.Görme engelini tarihe karıştıracaklardı.

  AMA bizim Doç.Dr.Eda CENGİZ sizin Prof. Irun COHEN geçer 😉

  Gözleri bizim zaten sularda akıllarından çıkmıyor ki. ;(
  Bu İsrail denen hap kadar ülke ( ki, kapsül etkisine sahip)
  Amiş’ler tarzı bi yaşam sürseydi eminim ki, dünya bi çok icattan mahrum kalırdı.
  Günün birinde bana İsrail’e başarı dileyeceğimi söyleseler gülerdim, ama hayat işte.
  Hadi bakalım kolay gelsin, başarılar İsrail.

 2. Merhabalar,

  İsrailin yaptığı çalışmalar arasında kalıcı tedaviye en yakın olanı diapep277 adlı ilaç sanp 1 diyabet icinırım. Cunku immun sistemin pankreasa olan saldırısını durdurmaya çalışıyor tabi bunu immun sistemi yeniden eğiterek yaptıkalrını soyluyorlar bence bu çalışmanın ustune gidilmeli hatta ülkemizde de tıp fakültelerinde bu tarz çalışmaların yapılması gerekmektedir. Yapay pankreas tabi ki tip 1 diyabet icin buyuk bir yardımcı ancak kalıcı cozum değil maalesef.

 3. ben de aynı şeyi düşünüyorum yani içimdeki ses; çare olarak öncelikle bağışıklık sistemindeki saldırıyı durduracaklar, sonra da kök hücre ile beta hücresi yapacaklar diyor…kalıcı çözüm inşallah çalışmalar bu yönde olur, bi de bu kadar ileri bir tıp varken nasıl bir ilacı yok yani o da garip geliyor bana, o kadar herşeye müdahale eden ilaçlar çıktı bu nasıl olamadı da demiyor değilim açıkçası…

 4. Bu kök hücre konusu tip 1 diyabetin kesin tedavisini sağlayacak bir gelişme. Madem tek bir hucreden insan oluyorsa o hücrenin herşeye dönüşebilme yeteneğini pankreastaki beta hucrelerinin oluşturulması için kullanılması gerekmektedir.

 5. Tıp bu kadar ilerlemişken tıp 1 diyabetin çaresinin bulunamamamış olmasının tek sebebi bulunmasının istenmemesidir. Çünkü eğer bir şeker hastası iseniz büyük ilaç firmalarının ömür boyu müşterisi oluyorsunuz ve bu sektörden oldukça yüksek para kazanan çok kişi var . Ne yazıkki gerçek bu . İnşallah vicdan sahibi birileri çıkarda tedavisi çoktan bulunmuş olan bu hastalığı insanlık tarihinden siler

 6. Bende ilaç baronlarının diyabetin çözümü önündeki en büyük engel olduğunu düşünüyorum.

  Yoksa suni pankreas vs.. bence yine onların para kazanması için yapılan çalışmalar üzerlerindeki baskı arttıkça para kazanma metodlarını değiştiriyorlar.

 7. bencede tedavisi bulundu ama şirketlerin işine gelmiyor.benim iki çocuğumda tip1 diyabet gelip evde biz nasıl yaşıyoruz yada yaşamaya çalışıyoruz görmedikleri için bazen parada çözmüyo sorunları. inşallah vicdanlı birileri çıkarda çocuklar tedavi olur.

 8. DiaPep 277 yeni Tip 1 teşhisi konulmuş çocuk üzerinde şuan istesek uygulanabiliyor mu, bilen ya da bir yorumu olan varsa lütfen yardımcı olsun!..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: