Yemekten 0-2 Dakika Önce Yapılabilecek Ultra Hızlı Etkili İnsülin “Lyumjev” FDA Onayını Aldı

Haberler&GelişmelerYemekten 0-2 Dakika Önce Yapılabilecek Ultra Hızlı Etkili İnsülin "Lyumjev" FDA Onayını...

Yemekten 0-2 Dakika Önce Yapılabilecek Ultra Hızlı Etkili İnsülin “Lyumjev” FDA Onayını Aldı

Eli Lilly firması bildiğimiz gibi Humalog’un üreticisi. Lilly yakın bir zamanda ultra hızlı etkili ve insan insülini benzeri insülin olan Lyumjev için FDA onayını aldı.

Lyumjev, yemek öncesi yapılan bir insülin. Yemek yemeye başlamadan 2 dakika önce veya yemekle eş zamanlı yapılabilmekte. Aynı zamanda yemeğe başladıktan 20 dakika sonra da yapılabilme olanağı sağlıyor.

Tabiki yemek öncesi 2 dakika yapılmasıyla yemeğe başladıktan 20 dakika sonra yapılması arasındaki şeker gidişatı mutlaka farklıdır.

Bu süre yine ultra-hızlı etkili insülin olarak satılan FIAsp‘ta 5 dakikaydı. Yani yemekten 5 dakika önce yapılması öneriliyordu.

Aslında özellikle çocuk ve ergenlerin yemeğe oturmadan 15-20 dakika önce insülin yapması ve yemek masasında insülinin çalışmasını beklemesi gündelik yaşamda mutsuzluk yaratıyor. Bazen biz yetişkinleri de. Dolayısıyla bu tarz insülinler bu sorunu da ortadan mutlaka kaldırıyor. Yani yemekle beraber veya 2 dakika önce yap ve ye yemeğini.

Mevcut insülinler, yemekten ötürü yükselen kan şekerinin hızını halen yakalayamıyor!

Aslında en önemli noktamız bu.

Teknoloji gelişiyor ama gelişen diyabet teknolojilerinden daha fazla verim alabilmek için de kullanılan insülinin de hızlanması lazım. Aynı zamanda yemekten ötürü yükselen kan şekeri hızını da insülinlerin hızlarının yakalaması gerekiyor.

Aynı zamanda hızlı ve ultra-hızlı etkili insülinlerin vücutta kalma süreleri de bir handikap. Yani ortalama 4-5 saat vücutta iş yapmaya devam eden insülinlerin de değişmesi lazım. Yani hızla işini yani kan şekerini regüle etsin ve aynı hızda bitsin.

Bu sebeple ultra, ultra-hızlı insülinlerin hayatımıza hızla girmesi lazım. Buraya güzel bir dilek bırakalım 🙂

Buçuklu doz ve insülin pompasında kullanımı

Lyumjev’e tekrar dönecek olursak buçuklu kalemlerde de kullanılabilecek olması sevindirici. Aynı zamanda insülin pompasında da kullanılabilmesi de.

Yaşlara göre kullanım

Lyumjev’in 18 yaşın altındaki çocuklar ve ergenlerde güvenliği ve etkinliği henüz belirlenmemiş. Bu konuda çalışma da yapılmadığı belirtiliyor.

Genel seyir

Bu insülini kullanan araştırma grubundakilerde A1c’nin aşağıya inmesinden, yemekten 1. ve 2. saat kan şekerlerinin normale göre daha iyi seyrettiği, günlük bazal insülin dozunun düşmesine pozitif katkı sağladığı da vurgulanmış.

Ancak gidelik kullanımlarda nasıl tecrübe edilecek hep birlikte göreceğiz.

Çünkü ben FIAsp‘ı kullandığımda ilaç prospektüsünde belirtilmeyen pozitif etkilerini net görmüştüm. Mesela günlük bazal dozda düşüş yaratabileceğine dair bir not yazılmamış olsa da gündelik yaşamlarında kullananlar, benim gibi, bazal doz düşüşünü tecrübe etmişti.

Dünyanın en hızlı arabası Hennesey Venom F5 gibi insülinlere ihtiyacımız var 🙂

Şu anda Dünya‘nın en hızlı arabası Hennesey Venom F5 olarak bilinmekte.

Ortak dileğimiz Hennesey Venom F5 hızında insülinlerin en kısa sürede hayatımıza girmesi olsun 🙂

Kaynak: https://www.medicines.org.uk/emc/product/11538/smpc

 

2 YORUMLAR

  1. E Hani geleneksel tıpta ki 5 yıl süre zarfı? Uzun süren onay alma süreci? E hani milyonlarca hücreyi hizaya getirme zorluğu? Masallah hastalığı bitirme sürecinde ki zorluk iş pazarlamaya gelince hiç yok 🙂 (yorumun onaylanma umudum yok tabi)

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: