Tip-1 Diyabetli Güçlü Kadınlar: İlk Profesyonel Kadın Basketbol Oyuncusu Lauren Cox

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabetli Güçlü Kadınlar: İlk Profesyonel Kadın Basketbol Oyuncusu Lauren Cox

Tip-1 Diyabetli Güçlü Kadınlar: İlk Profesyonel Kadın Basketbol Oyuncusu Lauren Cox

Hayatın her alanında “aslında olması gerektiği yerde olmaya çabalayan” kadınlarız bizler. Bir de tip-1 diyabet gibi kronik yaşam şekillerimizle hedeflerimizi gerçeğe ulaştırdığımızda “tip-1 diyabetli güçlü kadınlar” oluyoruz.

22 yaşındaki Lauren WNBA’deki ilk tip-1 diyabetli kadın basketbol oyuncusu

NCAA Kolej Basketbol Şampiyonası’nda Notre Dame-Baylor Üniversitesi karşı karşıyaydı. Lauren ise Baylor Üniversitesi takımında oynuyordu. Bu maçın ikinci yarısında sakatlık geçirdi. Ancak bu sakatlanmasına rağmen ve her ne kadar maçta oynayamasa da takımına hem  motivasyonel hem de taktiksel olarak destek verdi.  Baylor bu maçı kazandı ve 2019 NCAA Basketbol Şampiyonası’nda şampiyon takım oldu.

Tip-1 diyabet ile yaşarken düştüğümüz gibi anında yerden de kalkmayı biliyoruz. Heleki bir de bu tip-1 diyabetli kadınsa. Heleki bir işin, projenin ya da bunlara benzer bir sürecin içindeysek bizi kimse durduramıyor. Tamam burada sorun oldu ama şuna da destek olabilir, şunu da yapabilirim motivasyonu hiç bitmiyor. Tıpkı Lauren’de de olduğu gibi.

Bu takımda edindiği tecrübeler, sonrasında oyuncu olarak varolduğu takımlardan sonra WNBA’deki ilk tip-1 diyabetli kadın basketbol oyuncusu oldu.

Lauren’in kızkardeşi Whitney da tip-1 diyabetli

Lauren’in ailesi kendisinden sebep tip-1 diyabeti bilmelerinden kızkardeşi Whitney da tip-1 diyabetin belirtileri görülmeye başlandığında kolayca fark edip teşhis ettirebilmişler.

Malum; aile biri tip-1 diyabetliyse herkes tip-1 diyabete, onunla yaşamaya, belirtilerine hakim oluyorlar.

Tip-1 diyabetine/diyabete herkes hakim

Oynadığı takımlardaki arkadaşları ve koçları da tip-1 diyabetin temel bilgilerine hakim. Aynı zamanda Lauren’in kan şekeri yükseldiği ve düştüğünde nasıl tepkiler verdiğine de hakim olmuşlar. Kısaca tip-1 diyabetin iyi bir takım oyunu olduğunu bu şekilde de daha iyi fark ettirmiş.

Lauren kendini hem bir basketbol oyuncusu hem de soradan bir kişi olarak her şeyden önce şöyle tanımlıyor: “Hayatlarında gerçek savaşlar yapmış biriyim.”

7 yaşında teşhis konulmuş. Hayatının bir daha asla aynı olmayacağını anlamaya çalıştığı yaşlar.

8 yaşında “neden ben?” sorusunu soranmış. 10 yaşında ise “Bununla yaşam neden olmasın?” diye sormayı öğrenmiş ve 13 yaşında özel bir atlet olduğunun farkına varmış. 17 yaşında ise büyük oyuncuların olduğu takımda kendi takımını elinde tutan bir kadın olmuş.

“Değerli bir dersi öğrendim; Mükemmellik zaman alır.”

WNBA öncesinde The Players Tribune dergisinde hem tip-1 diyabetini hem de tip-1 diyabetli kadın basketbolcu olmayı anlatmış. Kendisi gibi tip-1 diyabetli olan kişilere rehber olmuş. JDRF’nin Büyükelçisi olarak tip-1 diyabet alanında aktif savunuculuk yapmış ve yapmaya da devam ediyor.

Basketbol oynamaya başladığı günlerden bu zamana kadar da çıtayı hep bir üste koymuş. Hedeflerini hiç küçük tutmamış.

Şu an için öncelikli en büyük hedefini ise başarmış. WNBA’in ilk tip-1 diyabetli kadın basketbol oyuncusu olmuş.

Mükemmelle giden yol zaman alsa da biz tip-1 diyabetli kadınlar tüm yolları aşar tüm zorlukların üstesinden geliriz. Ve harika başarılara imza atar ilkleri yaşatırız.

Tip-1 diyabetli bir kadın olarak Lauren ve başarısında gurur duyuyorum.

Yardımcı kaynaklar

https://beyondtype1.org/lauren-cox/

https://www.theplayerstribune.com/en-us/articles/lauren-cox-baylor-wnba-draft-basketball

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: