LGS’de 181 Birinciden Bir Tanesi Tip-1 Diyabetli Akranımız “Ömer Arda Aydın” Oldu

Haberler&GelişmelerLGS'de 181 Birinciden Bir Tanesi Tip-1 Diyabetli Akranımız "Ömer Arda Aydın" Oldu

LGS’de 181 Birinciden Bir Tanesi Tip-1 Diyabetli Akranımız “Ömer Arda Aydın” Oldu

8 yaşında tip-1 diyabetle tanışan Ömer Arda bu LGS’de tüm soruları yanıtlayarak 500 tam puan aldı.

Twitter’da denk gelip NTV’ye verdiği bir röportajı dinledim. Yazının sonunda o videoyu izleyebilirsiniz.

14 yaşında ama kurduğu cümleler beni çok etkiledi.

Yaklaşık 3 yıldır kendi oluşturduğu bir disiplinle LGS’ye hazırlanmış. Aynı zamanda da futbol oynuyor. Hatta bir parçası olduğu futsal takımıyla il bazında üçüncü de olmuşlar.

Verdiği röportajda ise en dikkatimi çeken iki konu var.

  • 3 yıldır LGS’ye hazırlanıyor. Spor ve sosyal hayatından vazgeçmiyor.
  • Aldığı puan ve elde ettiği birinciliğin getireceği kariyerin dışında hayallerinin peşinde koşmak, “teknik direktör” olmak istediğini söylüyor.

Bu cümlelerin en önemli sebebinin tip-1 diyabet olduğunu düşündüm. Çünkü biz tip-1 diyabetliler gündelik hayatlarımızda planlı, programlı olduğumuz gibi geleceği planlarken de öyleyiz. İşi şansa bırakmamak içimize işlemiş. Tip-1 diyabet elbette keşke hayatımızda olmasaydı ve tip-1 diyabetten ötürü bu disipline sahip olmasaydık ama tip-1 diyabetin getirdiği bu önemli özelliği de yabana atmamak lazım.

Diğer konu her zaman diğer insanları şaşırtmamız 🙂 LGS’de tüm soruları doğru yanıtla, 500 tam puan al ve 181 birinciden biri ol. Hayatın ve sistemin bizden beklediği “doktor”, “mühendis” olmak gibi klişe hayaller yerine “teknik direktör” hayalini söyle ve herkesi şaşırt 🙂 🙂 🙂 Röportajı ciddiyetle yapmamış olsaydı Ömer Arda; “Trollüyor musun bizi?” diye yanıt verirdim herhalde 🙂 🙂 🙂

Tip-1 diyabetin bizi her zaman şaşırttığı gibi Ömer Arda’da da gitmek istediği hedefi bizlere paylaşarak bizi de şaşırtmış oldu. İyiki de şaşırttı ve hedefine koşmadaki isteğini bizlere aktardı.

Gelecek nesil gümbür gümbür gelirken; tip-1 diyabetli çocuklarını bir şeyler eksik, yapamaz/edemez gibi telaşlardan uzak yetiştirmenizi tavsiye ederim. Ömer Arda gibi gençleri gördükçe umudunuz daha da artsın.

https://youtu.be/EuENMLCiwlA

2 YORUMLAR

  1. Tebrik ederim Ömer Arda’yı 👏👏👏
    Tip 1 diyabetliler onu yapabilir mi, şunda başarılı olur mu sorularına hepimiz adına cevap vermiş. Herşey gönlünce olsun, Allah yollarını açık etsin…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: