TTP399: Tip-1 Diyabet İçin İlk Hap Tedavisi

Haberler&GelişmelerTTP399: Tip-1 Diyabet İçin İlk Hap Tedavisi

TTP399: Tip-1 Diyabet İçin İlk Hap Tedavisi

Kuzey Carolina merkezli ilaç şirketi vTv Therapeutics tarafından geliştirilmekte olan ve günde bir kez alınan yeni bir hap, tip-1 diyabet yönetiminde türünün ilk örneği olabilir.

İlacın şu an için adı: TTP399 adı verilmektedir.

İnsülin ile birlikte günden bir kez alınan hapın, daha düşük A1C seviyeleri, tehlikeli derecede yüksek veya düşük kan şekeri riski olmaksızın, hedef kan şekeri aralığı içinde daha fazla süre (TIR) ​​geçirmek adına faydalı olacağı belirtiliyor.

 

TTP399 nedir?

Bu bileşik bir karaciğer hedefli glukokinaz aktivatörüdür (GKA). Yani karaciğeri hedef alıp vücudun doğal glikoz algılamasını ve tepkisini iyileştirmeye yardımcı olur.

Karaciğer içinde çalışan TTP399, glikozun enerjiye daha verimli bir şekilde dönüşmesini sağlar. Böylece kan şekeri dramatik bir şekilde yükselmez.

GKA bileşikleri, 1990’lardan beri, özellikle tip-2 diyabet ilaçlarının geliştirilmesinde bir ilgi alanı olmuştur. Ancak genellikle insanlarda olumsuz etkilere yol açması sebebiyle yeni tedaviler için başarılı olamamıştır.

Haziran 2019’da vTv Therapeutics, Simplici-T1 denemesi olarak adlandırılan, iki yönlü, faz II denemesinin ilk adımının sonuçlarını yayınladı.

İlk çalışma grubunda hem insülin pompası hem de CGM yani sürekli glikoz ölçüm sistemleri olan 20 katılımcı vardı. İlaç kullanımından 12 hafta sonra genel  olarak A1C düşüşünün yanı sıra insülin kullanımının da herhangi bir hipoglisemi veya hiperglisemi olmadan azaldığı tespit edildi.

İkinci çalışma grubunda ise; insülin pompası veya insülin enjeksiyonu ile CGM (sürekli glikoz ölçüm sistemleri) kullanan 85 tip-1 diyabetli vardı.

İkinci çalışma grubunun sonuçları da birinciye benzer nitelikte oldu. A1C düşüşü genel olarak TTP399 alanlar için yüzde 0,21 oldu. Yemek için yapılan insülin dozlarında da  yüzde 11’lik bir azalma gerçekleşti. Kan şekerinin hedef aralıkta kalma süresi de 2 saat kadar iyileşme gösterdi.

 

Peki Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

VTv Therapeutics CEO’su Steve Holcombe daha fazla tip-1 diyabetliden oluşan çalışma grupları ile faz III denemesine başlamak için 2020 yılı sonuna kadar FDA onayı almayı umduklarını söylüyor.

Tüm bunlar ve COVID-19 süreci göz önünde bulundurulduğunda; geç aşamadaki klinik denemelerin ticarileştirmeye yani ilacın piyasada satışa çıkmasının en az bir veya iki yıl alabieceği belirtilmekte.

4 YORUMLAR

  1. Başlık aldatıcı. Bunlar yardımcı tedavi yöntemleri ve ilk değil. İlk olarak SGLT-2 inhibitörleri diyebiliriz. Bu GKK inhibitörleri, bir de glukagon antagonistleri var deney aşamasında bunun gibi. Biz de takip ediyoruz yani.

    • Çok merak ettim. SGLT-2 ve GKK inhibitörleri arasındaki farkları bi yazabilir misiniz? Engin bilgilerinizden faydalanalım.

      Bu arada GKK değil glukokinaz aktivatörü (GKA). SGLT-2 ve GKA arasındaki farkları araştırın.Yanlış araştırıp yazmayın.

      sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: