Libre Sense: Sporcular İçin Şeker Ölçüm Sensörü

Haberler&GelişmelerLibre Sense: Sporcular İçin Şeker Ölçüm Sensörü

Libre Sense: Sporcular İçin Şeker Ölçüm Sensörü

Yıllar önce, ki galiba 2013 yılıydı, Dr Eda Cengiz yapay pankreas ve ileri diyabet teknolojilerini anlatırken; “Giyilebilir diyabet teknolojileri bazı konulara odaklanacak. Örneğin; kadınların regli dönemlerindeki şeker dalgalanmalarını önlemek, sporcuların daha iyi performans göstermelerini sağlamak veya grip gibi enfeksiyonel hastalıklarda şekeri daha iyi hedef aralıkta tutmak adına daha çözüm odaklı şeker ölçüm sensörleri, mobil uygulamalar ve insülin pompa algoritmaları yapılacak.” demişti.

Abbott’un sporcular için piyasaya sunduğu LibreSense’i okuduğumda Eda Hanım’ın 7 yıl önce söylediği bu cümleler geldi aklımda. Ve ben de sizlerle aslında bunun ilk adımı olan Abbott’un Libre Sense sensörünü anlatmak istedim.

Abbott, Atlanta merkezli bir spor teknolojisi şirketi Supersapiens ile ortaklık yaptı. Sporcuların spor aktiviteleri sırasında daha iyi performans sağlamaları ve  beslenmenin atletik performans üzerindeki etkisini anlamaya yardımcı olmak için Libre Sense sensör ve Supersapiens uygulaması entegre olarak çalışmakta.

Abbott’un sporcular için olan Libre Sense Glikoz Biyosensörü, Sporsapiens şirketinin mobil uygulaması ve diğer aksesuarlarıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Libre Sense’den aldığı verilerle çalışan, yorumlama yapan, önerilerde bulunan ve  beslenmenin atletik performans üzerindeki etkisini anlamaya yardımcı olan Supersapiens uygulaması, kişiselleştirilmiş analizlerle beraber sporcular en yüksek performansı sağlamalarını başaracak.

Gittikçe BlackMirror’da anlatılan bir hayata koşuyoruz. Vücudumuzdaki bir sensör, verilerimizi alıp bir mobil uygulamayla da entegre çalışarak bize önerilerde bulunacak ve bunu ideale en yakın şekilde yapacak 🙂

Libre Sense önümüzdeki haftalarda doğrudan Supersapiens web sitesi üzerinden satışa sunulacak. Ürünün başlangıçta sekiz Avrupa ülkesinde satışa sunulacağı bildirildi; AvusturyaFransaAlmanyaİrlandaİtalyaLüksemburgİsviçre ve Birleşik Krallık.

Abbott’un ülkemizde de olması sebebiyle bu teknoloji umarım bu 8 ülkeden sonra ülkemizde de olur…

Libre Sense hakkında daha fazla bilgi için: https://www.libresense.abbott/en/home.html

Supersapiens hakkında daha fazla bilgi için: https://www.supersapiens.com/en-GB/

Görsel kaynak: https://www.abbott.com/corpnewsroom/product-and-innovation/libre-sense-correlating-glucose-and-performance.html

 

 

3 YORUMLAR

  1. Benim pompam seti degiştircektim dondu sadece alt üst tuşlar çalışıyo ama ilacı yaptım bi sorun yoktu ilaç bitti işareti çıkınca çalışmadı yardımcı olur musunuz sensörsöz pompa

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: