Medtronic MiniMed ™ 780G Gelişmiş Hibrit Kapalı Döngü Sistem İnsülin Pompası

Haberler&GelişmelerMedtronic MiniMed ™ 780G Gelişmiş Hibrit Kapalı Döngü Sistem İnsülin Pompası

Medtronic MiniMed ™ 780G Gelişmiş Hibrit Kapalı Döngü Sistem İnsülin Pompası

Giyilebilir diyabet teknolojileri pazarı dünyada hızla gelişiyor. Tip-1 diyabetliler için teknolojinin ne denli önemli olacağını önümüzdeki yıllarda daha iyi farkına varacağız.

Normal şartlarda Medtronic MiniMed ™ 670G’nin ülkemize gelmesi beklenirken bu süreçte Medtronic Global 780G üzerine çalışmaya devam ederek yeni gelişmelere, yeni çözümlere imza atıyor. 

Peki Medtronic MiniMed ™ 780G tip-1 diyabetli hayatımıza nasıl katkılarda bulunacak?

Bu sistemin en temel katkı kan şekeri yüksekliğinde insülin pompasının devreye girmesi ve kan şekerimizi 100 mg/dL hedefinde tutabilme çabası.

Normalde sensörle dedike çalışan insülin pompa sistemlerinde hipogliseminin önlenmesi en önemli hedefken başımızın belası hiperglisemilere de çözüm getirilmesi gerekiyordu.

2-8 saat arasında insülin gönderme programlaması, beş dakikada bir otomatik düzeltmeler de sunmakta. Aynı zamanda otomatik bazal doz düzenlemesi de.

Ama Medtronic MiniMed ™ 780G sistemin en kilit oyuncusu her zamanki sensör

Çünkü sensörden alınan glikoz değerini güvenilirliği ve aynı zamanda sensör ve transmitterin kullanıcı dostu olması kritik.

Medtronic 780G ile birlikte 2 yeni sensörü de bizlere sunacak. Ancak FDA onayı için gerekli hazırlıklar devam etmekte. Dolayısıyla 780G ile kullanılacak ilk sensör Guardian Sensör 3 olacak.

 1. Zeus sensör
 2. Synergy sensör

Synergy sensörünü glükoz tabletle kıyaslayan bir paylaşım 🙂 Sensör ve transmitterin boyunu bir hayal edin derim 🙂

 

Medtronic Diyabet’in gelecek çalışmalarında olması beklenen Synergy sensörünün mevcuttaki Guardian Sensör 3 ile kıyaslaması da aşağıdaki gibi.

Synergy sensörünün; kullan at formunda, %50 daha küçük, ek bantlama gerektirmeyen, günde 1 kez kalibrasyon ve 3 adımda sensörü takabilme kolaylığı sağlamayı hedefliyorlar.

Yurt dışında 770G’den 780G’ye geçişte ücretsiz değişim hakkı söz konusu olacak. Bluetooth ile veri paylaşımı, yazılım güncelleme esnekliği, gün içinde ve gece boyunca hedef kan şekeri aralığında kaldırabilme eforu, otomatik düzeltme bolusu yapma özelliğiyle 780G tip-1 diyabetli hayatımıza fazlasıyla kolaylık sağlayacak.

14—75 yaş arası yetişkin ve ergen diyabetlilerde, 90 gün süresince, yapılan araştırma sonucundaki veriler ise çarpıcı

780G’de aktif insülin süresi 2-3 saat olarak tanımlandığında;

 • Gün içi ve gece boyunca hedef aralıkta kalma ortalaması %76,
 • Gün içinde %74,
 • Gece boyuncaysa %84 olarak belirlenmiş.

780G’de aktif insülin süresi 2 saat olarak tanımlandığında ise;

 • Gün içi ve gece boyunca hedef aralıkta kalma ortalaması %79,
 • Gün içinde %76,
 • Gece boyuncaysa %87 olarak belirlenmiş.

Bu çalışmanın verileri, ABD’deki MiniMed 780G sisteminin ticari onayı için, FDA’ya sunulacağı belirtilmiş.

MiniMed 780G sistemi, ABD’de, yalnızca araştırma amaçlı kullanıma sunulmuş, satış veya dağıtım için onaylanmamıştır.

Bu sistem ayrıca Haziran 2020’de CE (Conformité Européenne) İşareti de aldı.

Elbette teknoloji gelişirken insülinlerin hızları da artmalı

Elimizdeki hızlı etkili insülinlerin kan şekerinin yükselme hızını ne kadar yakalayabildiği aşikar. Bu sebeple giyilebilir diyabet teknolojileri gelişirken daha da hızlı insülinler de üretilmeli.

22 YORUMLAR

 1. elif hanım bende bunu araştırıyordum. Türkiyeye gelmiş bu cihaz. medtronic Türkiyeyi aradım beni bilgi için arayacaklarını söylediler. sizinde bilginiz olsun. sağlıklı günler dilerim

   • Esra Hanım, bu insülin pompası hakkında bilgi vermişsiniz ancak buraya uğrayan herkes okusun. Bu firmaya ULAŞAMIYORUZ! Firmanın ne telefonunu açan var ne de ses kaydı bırakınca dönüş yapan. Ben iki ay önce ses kaydı bıraktım, dün tekrar bıraktım. Anadolu yakasında satıştan sorumlu bir kişi ile irtibata geçmiştim geçen sene Haziran ayında (o zamanlarda firma telefona bakıyordu). Satışcı, arada müsait olursa geri dönüş yapıyor. Şu gün dönüş yapacağım diyip kesinlikle dönüş yapmıyor. Sürekli dürtmek zorunda kalıyorum ürün ülkeye geldi geleli. 780G moddelini alacağız Haziran ayından beridir bunu bekliyoruz ve daha önce bir pompo kullanmadık. 640G ile bir hafta demo yapacağız denildi. Onun için iki haftadır bir tarih vermesini ve ürünün demosuna başlamayı bekliyoruz. YIlan hikayesine doğru gidiyoruz.
    Siz bu yazıları yazan kişi olarak bu firmalarla daha çok iletişimdesinizdir. Eğer firmaya ulaşamazsanız bence bu yazının başına not düşün ve firmaya ulaşılamadığınız, yüzlerce şikayet sitesine ve google yorumlarına tek bir dönüş bile yapılmadığını belirtin. Acaba bu firma Türkiye’den mi çekilecek?
    Eğer siz ulaşabiliyorsanız burada firmanın size verdiği bir öncelik var diyeceğim.

    • Merhaba,

     Benim firmaya ulaşma gibi bir ihtiyacım olmuyor. Olursa da farklı seçeneklerim elbette var. Kızarcasına bir yorum neden yapıyorsunuz anlayamamakla birlikte size firmaya ulaşmanız için birkaç yöntem yazmak isterim.

     Medtronic’e neden ulaşamıyorsunuz bilmiyorum ama ben Medtronic olmadığım için bunun çözümü takdir edersiniz ki bende değil. Bir mail adresleri var. diyabet@medtronic.com . Buraya mail atıp cevap almaya çalışın. Ya da diyabetteyeniteknolojiler Instagram hesapları var. Oradan yazabilirsiniz.

     sevgiler,

 2. Merhaba Esra hanım medtronic veo sensörlü insülin pompası na geçmeyi düşünüyoruz 8 yaş oğlum için , doktor raporda Hayati öneme haizdir yazmış raporda, firma benden 3698 TL istiyor, fiyat doğrumu dur yardımcı olurmusunuz

 3. Merhabalar, benim kızım diyabetli, 2014 yılından beri pompa kullanıyoruz, ilk zamanlar sensör kullandık, pompaya uyum sağlamadı, sürekli şeker yüksek yada düşük diye uyarı verdi parmağından ölçtüğümüzde tam tersi sonuç aldık, 5-6 ay kullandık sonra bıraktık, bu biraz farklı gibi, tekrar aynı sorunu yaşamaktan korkuyoruz.

  • Merhaba Atila Bey,

   Evet, 780G’nin sistemi diğer Medtronic modellerine göre farklı. Medtronic’in sensörlerini bebek gibi görmek lazım. İyi kontrol etmek ve iyi kullanmak gerekiyor.

   sevgiler,

 4. Esra Hanım merhaba 780 G için güncel bilgi paylaşımı ve eğer mümkün ise video çekebilir misiniz lütfen. Fiyatlarını öğrenip paylaşma şansınız var mı acaba?
  İlginiz için teşekkür ederim şimdiden.
  İyi çalışmalar

  • Merhaba,

   İnsülin pompası bölümünde güncel rakamlar bulunuyor.

   780G’yi kullanmadığım için bilgi paylaşımı yapmam mümkün değil maalesef.

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: