Anasayfa Haberler&Gelişmeler Medtronic MiniMed ™ 780G Gelişmiş Hibrit Kapalı Döngü Sistem İnsülin Pompası

Medtronic MiniMed ™ 780G Gelişmiş Hibrit Kapalı Döngü Sistem İnsülin Pompası

10 6.583 görüntüleme

Medtronic MiniMed ™ 780G Gelişmiş Hibrit Kapalı Döngü Sistem İnsülin Pompası

Giyilebilir diyabet teknolojileri pazarı dünyada hızla gelişiyor. Tip-1 diyabetliler için teknolojinin ne denli önemli olacağını önümüzdeki yıllarda daha iyi farkına varacağız.

Normal şartlarda Medtronic MiniMed ™ 670G’nin ülkemize gelmesi beklenirken bu süreçte Medtronic Global 780G üzerine çalışmaya devam ederek yeni gelişmelere, yeni çözümlere imza atıyor. 

Peki Medtronic MiniMed ™ 780G tip-1 diyabetli hayatımıza nasıl katkılarda bulunacak?

Bu sistemin en temel katkı kan şekeri yüksekliğinde insülin pompasının devreye girmesi ve kan şekerimizi 100 mg/dL hedefinde tutabilme çabası.

Normalde sensörle dedike çalışan insülin pompa sistemlerinde hipogliseminin önlenmesi en önemli hedefken başımızın belası hiperglisemilere de çözüm getirilmesi gerekiyordu.

2-8 saat arasında insülin gönderme programlaması, beş dakikada bir otomatik düzeltmeler de sunmakta. Aynı zamanda otomatik bazal doz düzenlemesi de.

Ama Medtronic MiniMed ™ 780G sistemin en kilit oyuncusu her zamanki sensör

Çünkü sensörden alınan glikoz değerini güvenilirliği ve aynı zamanda sensör ve transmitterin kullanıcı dostu olması kritik.

Medtronic 780G ile birlikte 2 yeni sensörü de bizlere sunacak. Ancak FDA onayı için gerekli hazırlıklar devam etmekte. Dolayısıyla 780G ile kullanılacak ilk sensör Guardian Sensör 3 olacak.

 1. Zeus sensör
 2. Synergy sensör

Synergy sensörünü glükoz tabletle kıyaslayan bir paylaşım 🙂 Sensör ve transmitterin boyunu bir hayal edin derim 🙂

 

Medtronic Diyabet’in gelecek çalışmalarında olması beklenen Synergy sensörünün mevcuttaki Guardian Sensör 3 ile kıyaslaması da aşağıdaki gibi.

Synergy sensörünün; kullan at formunda, %50 daha küçük, ek bantlama gerektirmeyen, günde 1 kez kalibrasyon ve 3 adımda sensörü takabilme kolaylığı sağlamayı hedefliyorlar.

Yurt dışında 770G’den 780G’ye geçişte ücretsiz değişim hakkı söz konusu olacak. Bluetooth ile veri paylaşımı, yazılım güncelleme esnekliği, gün içinde ve gece boyunca hedef kan şekeri aralığında kaldırabilme eforu, otomatik düzeltme bolusu yapma özelliğiyle 780G tip-1 diyabetli hayatımıza fazlasıyla kolaylık sağlayacak.

14—75 yaş arası yetişkin ve ergen diyabetlilerde, 90 gün süresince, yapılan araştırma sonucundaki veriler ise çarpıcı

780G’de aktif insülin süresi 2-3 saat olarak tanımlandığında;

 • Gün içi ve gece boyunca hedef aralıkta kalma ortalaması %76,
 • Gün içinde %74,
 • Gece boyuncaysa %84 olarak belirlenmiş.

780G’de aktif insülin süresi 2 saat olarak tanımlandığında ise;

 • Gün içi ve gece boyunca hedef aralıkta kalma ortalaması %79,
 • Gün içinde %76,
 • Gece boyuncaysa %87 olarak belirlenmiş.

Bu çalışmanın verileri, ABD’deki MiniMed 780G sisteminin ticari onayı için, FDA’ya sunulacağı belirtilmiş.

MiniMed 780G sistemi, ABD’de, yalnızca araştırma amaçlı kullanıma sunulmuş, satış veya dağıtım için onaylanmamıştır.

Bu sistem ayrıca Haziran 2020’de CE (Conformité Européenne) İşareti de aldı.

Elbette teknoloji gelişirken insülinlerin hızları da artmalı

Elimizdeki hızlı etkili insülinlerin kan şekerinin yükselme hızını ne kadar yakalayabildiği aşikar. Bu sebeple giyilebilir diyabet teknolojileri gelişirken daha da hızlı insülinler de üretilmeli.

 • Hastalığı yok etmekte pek bir başarısız olan sözde bilim insanları iş yok etmeyen sadece hastalara kolaylıklar sunan yöntemlere geldiği zaman çalışkanlıkları tutuyor..

 • elif hanım bende bunu araştırıyordum. Türkiyeye gelmiş bu cihaz. medtronic Türkiyeyi aradım beni bilgi için arayacaklarını söylediler. sizinde bilginiz olsun. sağlıklı günler dilerim

 • Merhaba Esra hanım medtronic veo sensörlü insülin pompası na geçmeyi düşünüyoruz 8 yaş oğlum için , doktor raporda Hayati öneme haizdir yazmış raporda, firma benden 3698 TL istiyor, fiyat doğrumu dur yardımcı olurmusunuz

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.