Yemek Öncesi İnsülinleri Neden 15-20 Dk Önce Yapmamız Öneriliyor?

Acil DurumlarYemek Öncesi İnsülinleri Neden 15-20 Dk Önce Yapmamız Öneriliyor?

Yemek Öncesi İnsülinleri Neden 15-20 Dk Önce Yapmamız Öneriliyor?

Elimizde olan hızlı etkili insülinlerin hızı, yemek yememizden dolayı yükselen kan şekerimizin hızını maalesef yakalayamıyor.

Bu hızlı etkili insülinler; Apidra, Humalog, Novorapid, nispeten Ryzodeg (Bazal+bolus özelliği olduğundan.).

Hızlı etkili insülinler teknik olarak yapıldıktan 15-20 dakika sonra etkisini göstermeye başlar. 90 dakikada ise maksimum etkilerini gösterir.

Bu çalışma prensibi sebebiyle yemek öncesinde yapılan insülinin yemekten 15-20 dakika önce yapılması önerilir.

Bu şekilde yapılmadığı zaman yemekten dolayı yükselen kan şekerimizin hızını yaptığımız insülin yakalayamaz. Bu sebeple de 1. ve hatta 2. saatteki tokluk kan şekerimiz yemek öncesine göre yükselir ve sonra normal düzeye gelmek için inişe geçer.Yemek öncesine göre de aradaki fark biraz dramatiktir. Bu dramatik farkın oluşmaması için hızlı etkili insülinlerin yemekten 15-20 dakika önce yapılması önerilir.

Bazı bireyler yemek öncesinde bu şekilde insülin yapınca şekerlerinin hızla düşüşe geçtiğini deneyimlediklerini söylerler. Böyle bir durum varsa ve kişi bundan eminse yemekten ne kadar önce veya yemekle birlikte insülini yapıp yapmayacağına karar vermelidir.

Bir gündelik yaşam örneği daha vermekte fayda var. Diyabetli çocukları olan aileler çocuklarının ne kadar yemek yiyeceğini bilemediklerinden yemeğin ortasında veya sonunda insülin yapabiliyorlar. Bunu yapmak olası riskleri azaltsa da; yani insülini yapıp/gönderip çocuk yemek yemezse hipoglisemi yaşanma olasılığı elimine olsa da bu sefer de hiperglisemi riskiyle (İnsülinin çalışmaya başlama süresi sebebiyle.) karşı karşıya kalınabilir.

Belki bu tarz diyabet yönetimi olan aileler yemek için yapılacak dozun tamamını değil bir miktarını yemek öncesi yaparak/göndererek hem hipoglisemi hem de hiperglisemi risklerini minimize edebilirler. Ya da deneyimlere göre başka çözümler üretmişlerse ve her şey yolunda gidiyorsa o yöntemleri kullanmaya devam edebilirler 🙂

Okuma önerileri

İnsülin Pompasında 3 Farklı Hızlı Etkili İnsülin; Apidra, Humalog ve Novorapid

Hızlı ve Uzun Etkili İnsülin Doz Ayarlaması Nasıl Yapılır?

3 YORUMLAR

  1. Esra hanım.benim kızım yaklaşık 5 aydır diyabetli.son zamanlarda hem yediğimiz yemek,hemde insülin çok geç etki gösteriyor.bazende tam tersi.insülin hemen etki ediyor,yediği yemek çok sonra şekerini yükseltmeye başlıyor.e bu arada ben şekeri çok düştüğü için şeker yada meyve suyı veriyorum.sonra yediği yemeğide geç sindirdiği için hem yemek hem meyve suyu iki kat çıkıyor.bir türlü o zaman dilimini yakalayamadım çıldırmak üzereyim😔

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: