İnsülin Pompasında 3 Farklı Hızlı Etkili İnsülin; Apidra, Humalog ve Novorapid

İnsülin Pompasıİnsülin Pompasında 3 Farklı Hızlı Etkili İnsülin; Apidra, Humalog ve Novorapid

İnsülin Pompasında 3 Farklı Hızlı Etkili İnsülin; Apidra, Humalog ve Novorapid

Biz tip-1 diyabetliler için insülin hormonu çok çok önemli. İnsülin molekülündeki zincirleri teşkil eden aminoasitlerin diziliş sırasını değiştirerek veya bu zincirlere yeni aminoasitler eklenerek oluşturulmuş insülinlerdir. Böylece hızlı etkili ve etki süreleri çok kısa olan ya da uzun etkili ve etkisi yavaş (piksiz) olan insülin analogları üretilmiştir. Bu insülinler normal fizyolojiye daha uygun etkili olduklarından hipoglisemi riski daha düşüktür.

Başlıca Üç Çeşit Analog ve Hızlı Etkili İnsülin Mevcuttur

 • Humalog
 • Apidra
 • Novorapid

Bu üç insülin de kısa etkili insülindir. Devreye girme süreleri yani şekeri düşürmeye başlama süreleri genellikle 5-15 dakikadır. 30-90 dakikada etkileri doruğa ulaşır ve 3-4 saat sürer. Humalog, Apidra ve Novorapidin etkileri birbirlerine benzerlik gösterir. Ya yemeklerden önce ya da kan şekeri yüksekken şekeri düşürmek için kullanılır.

Amacı aynı olan, yemeklerden önce ya da kan şekerimiz yüksekken düşürmek için kullandığımız bu hızlı etkili insülinlerin etken maddeleri birbirinden farklı. İşte bu etken maddeler sebebiyle insülin pompası rezervuarına çekilen insülinlerin rezervuarda kabarcık oluşturma durumu da değişkenlik göstermekte.

Bu arada bu konu kişisel bir tecrübedir.

Sizlerin de bildiği üzere ben tip-1 diyabetimle 2002 yılında tanıştım. 2002 yılından 2013 yılına kadar da Humalog kullandım. Humalog’un ana maddesi ‘insulin lispro’. İnsülin pompası kullanan bir tip-1 diyabetli olarak Humalog’un insülin pompası rezervuarında kabarcık oluşturma sıklığının fazla olduğunu söyleyebilirim. Kan şekerim ise aslında biraz dalgalı gidiyordu. Yani birden ve bence sebepsiz yere oldukça yüksek ya da düşük çıkabiliyordu.

Sonra Apidra‘ya geçtim sizlerin de bildiği üzere. Apidra’nın ana maddesi ise ‘insülin glulisin’. Literatüre göre insülin glulisin maddesi kan şekerinin ani oynamalarını engelliyor. Yani birden çok yüksek ya da çok düşük olmasını engelliyor. Ve Apidra kullandığım dönemde kan şekerim daha dengeli gidiyordu. İnsülin pompasında kabarcık oluşturma riski yok. Buna çok şaşırmıştım. İnsülin pompamda kabarcık var mı yok mu diye düşünmeyi bir kenara bırakmıştım. Bu durum benim için bir avantajdı. Ama benim Apidra’yı bırakmamdaki en temel konu ‘insülin alerjisi’ idi. Yine sizlerin de bildiği üzere sürekli bir alerji durumu ve sürekli alerji hapı kullanma.  Bu sebeplerle insülini değiştirdim.

Bir süre de NovoRapid kullandım. NovoRapid’in ana maddesi ‘insülin aspart’. İnsülin pompasında Humalog’tan bile daha fazla kabarcık oluşuyor. Bazen farketmiyorum. Kabarcıklar insülin pompasının kablosuna geçiyor ve vücuda insülin yerine hava gidiyor. Bu istediğimiz bir durum değil.Ve eskisi gibi insülin pompamda kabarcık var mı yok mu diye aklım hep pompada. Kan şekerimin seyri hakkında şimdilik bir yorum yapamayacağım. Kortizol, grip ve adet dönemi sebebiyle kan şekerimin üzerindeki etkisini şimdilik net olarak gözlemleyemiyorum. Ama kan şekerim yüksekse ve ek doz düzeltme insülini yaptığımda kan şekerim Humalog ve Apidra’ya oranla bence daha yavaş düşüyor. Aslında bunun olmaması gerekiyor. Ama benim deneyimim bu yönde.

İnsülin alerjime bir türlü çözüm bulamayınca da tekrar en başta kullandığım Humalog’a dönüş yaptım. Ve Humalog’ta yaşadıklarımı tekrar yaşamaya başlamış oldum 🙂

Gördüğünüz gibi kısa etkili olan ve yemeklerden önce yapılan insülinlerin tamamını denemişim. Ve tüm tecrübelerimi paylaştım. Sizlerin ekleyebileceği, benim tecrübe etmediğim detaylar varsa lütfen yazın.

Bu arada son bir not: Humalog’un prospektüsünde “insülin pompasında kullanım için uygun değildir.” diye yazıyor. Nedenini bilmiyorum ama yıllardır insülin pompamda Humalog kullandım. Ve bir sorun yaşamadım.

Ayrıca insülin pompası kullanıcılarına genelde NovoRapid öneriliyormuş. Ve bana söylenen doktorların insülin pompasında NovoRapid’in kullanıldığını ve NovoRapid’in daha etkili olduğu yönünde.

Bunun böyle olmadığını kişisel tecrübelerime göre belirtmek isterim. İnsülin pompasında yukarıda saydığım 3 insülin tipi de kullanılır. Ve kişinin kan şekeri regülasyonu hangisiyle daha iyi sağlanıyorsa onun tercih edilmesi gerekir.

21 YORUMLAR

 1. Facebook Yorumları

  Çiğdem Toru benim oğlum 12 yaşında 9 yıldır diyabetli humalog kullanıyor ama bir türlü normal olmuyo çok dalgalı ya çok yüksek ya düşük aslında oğlumun diyetle arası yok dr kaçamak yapıyor diyor ama belki apidra işe yarar mı?

  • Çiğdem Hanım Merhaba,

   Doktorunuzla görüşmeniz daha sağlıklı olacak.

   Ama kan şekeri oynak yani brittle diyabeti olan bireylerde oynaklık daha fazla. Burada insülin tipini değiştirmek de çözüm olabilir.

   Sevgiler

  • Merhaba Esra hn,
   Hamileyim insülin kullanıyorum…Şeker hastası olduğumu gebelikten önce öğrendim, hamile old. öğrenir öğrenmez insilüne başladım…Bu konu ile ilgili hiç bir bilgim yok…sizden ricam istanbul avrupa yakasında Dr. Tavsiyesi… bir umut yazmak istedim umarım msj mı okursunuz.
   Sevgiler,

 2. Ben yazılarınızı genelde takip ediyorum fakat sürekli cepten açtığım için bazen açılmıyor. Belki daha önce yazılarınızda bahsetmişsinizdir kaçırmış olabilirim. Pompada uzun etkili kullanılmıyormu? Bilginiz varsa levemir ve lastus hakkında yazınız varmı?

  Sorum, türkiye de satışta olan pompalardan sanırım 2 marka varmış 6 yaşındaki bir kız çocuğu için hangisi daha iyidir? Siz hangi markayı kullanıyorsunuz? şuan bir araştırma yapıyorum sizin fikrinizide merak ediyorum.

  • Halime Hanım Merhaba,

   İnsülin pompasında sadece kısa etkili insülin kullanılır. İnsülin pompası kullanıcılarının hayatında Lantus ya da Levemir olmaz. Pompada bazal ayarları kısa etkili insülinlerle yapılır.

   Türkiye’de Medtronic ve Dana marka pompa markaları var. Benim Medtronic. Dana kullanıcısı olan varsa yazar ama maalesef tecrübem yok.

   sevgiler

 3. Merhaba Esra
  Ben diabetle yaptırmış olduğum çekap neticesinde 2002 de 40 yaşında tanıştım.2002 de yapılan tetkikler de antigat,ın 189 çıkması sonucu zor da olsa tip 1 teşhisini koydular direk insülüne bağlandım.
  Doktorların demiş olduğu bu yaşta tip 1 olması olanaksız çünkü tip1,in çocukluk döneminde olabileceğini söylediler. fakat aşırı stresinde yapabileceğini söylediler. Önceleri kabullenemesemde şimdi arkadaş gibi olduk diyebilirim .arkadaşlığımızın iyi gidebilmesi için onunla iyi olmak zorundayım .yoksa arkadaşım canımı çok acıtıyor
  Esracım benim üç ayda bir yaptırmış olduğum tahlillerimdeki HbA1c 7.6 7,2 çıkmakta doktorum şekerimin zor bi şeker türü olduğunu ( oynak şeker) HbA1c ,lerimin iyi olduğunu söyledi
  . Ben kalori hesabı yapmıyorum sabah 1 adet yumurta 5 adet zeytin ve beyaz peyniri yiyorum bir dilim de kepek ekmeği 8.ünite insülin vuruluyorum öğle ve akşam bir kase çorbam bir tabak dolusu sebze yemeğim ve salatam salata yapmaz isem yarım kase yoğurdumu bir dilim kepek ekmeği yiyorum insülin miktarlarım 4 ünite saat 10 da vurulmuş olduğum sabit olan Lantüsü 4 ünite yapıyorum
  Bezelye Patates Pirinç Bakla Gibi ürünler hayatımdan çıkarmış bulunuyorum .
  Yarım saat yürüyüş yapar birde pozitif olduğumda şekerlerim mükemmel gidiyor.
  Esracım bir meyvayla tanıştım bana çok iyi geldi şekerlerimde düzelmeler gördüm bu meyvanın adını duydunmu bilmiyorum ( HÜNNAP ) Yemeni tavsiye ederim günde 3veya 4 adet yiyebilirsin birde ORGANA GOLD un yapmış olduğu kahvenin sade olanını içiyorum şekerlerimde düzelmeler oldu.İçerisinde reişi mantarının olması. internetten REİSİ MANTARINA girersen faydalarını göreceksin tamamen şekeri bitirmiyor ama insülünün de ünite miktarlarını düşürmede etkili oluyor esracım hayatımı kısaca seninle paylaştım umarım faydalı olmuşumdur sevgiler

 4. Aşır Can Büyüker Benim kafadanmışsın sende esra hanım 🙂 bende humalog ile başladım novarapide döndüm sonra tekrar humaloga. Kendi tecrübem humalog ile daha güzel gidiyor şekerlerim 😂😉👍

  Esra Avcı Hahahaha 🙂 Tip-1 diyabetli kafası 🙂 Bende de Apidra oldukça iyi götürdü. Keşke şu insülin alerjisi olmasaydı ama tekrar bir deneyeceğim 🙂

  Aşır Can Büyüker Zaten eğer ki bir düzensiz duruma düşersem apidra kulağa hoş geliyor 😂🙈

  Tezer Yapici Ben cesaret edip insülin değiştiremiyorum

 5. Ruken İmamoğlu Çelen Merhaba Esra Avcı Hanım.. 7 ay oldu pompa kullanıyoruz.. biz de humalog kullanırken pompa dan sonra novarapit kullanmaya başladık. Yaklaşık 15- 20 gündür kızımın vücudunda ara ara kızarıklıklar oluşmaya başladı Dr sadece alerji şurubu verdi devam ederse Alerji polikliniği ne gitmemizi önerdi.. Gözlemlediğim kadarıyla ben de neyden kaynaklandığını çözemedim. Sizdeki alerjinin nasıl olduğunu anlatabilirmisiniz?

  Esra Avcı Merhaba Ruken Hanım, Birden bölge bölge kızarma başlıyor ve sonrasında kaşıntı. Benzer detaylar. Bence bi insülin alerjisine baktırın. Sevgiler

 6. Bahadır Buzol Apidra çok fazla pompa tıkanması yaptı bende.Her insülin değişiminde setim kesinlikle tıkanmış oluyordu.Siz yaşamadınız mı?

  Esra Avcı Aaaa. Sizin set takma stilinizin farklı olduğunu söylemiştim. Ondandan olabilir mi? Bu arada Apidra’da hiç yaşamadım.

 7. Ismail Kaya merhabalar bir şey sormak istiyorum yemek yerken terliyorum kafa ve yüz bölgemden nedeni ne olabilir çare bulamadım 20 yıldır tip 1 im novarapid ve levemir kullanıyorum 10 yldır ve ondan yoktu terleme humalog kulllanırken

  Esra Avcı İsmail Bey Merhaba, Hiç tecrübe etmediğim bir konu olduğu için yorum yapmam doğru olmaz. sevgiler,

 8. Hakan Çelen esra abla evet bende aynı fikirdeyim novorapidde yüksek kan şekerinde ek düzeltme yapmama rağmen çok yavaş düşüyor.Apidrayı denemek isterim.

  Esra Avcı Hakan cım Selam, Bahsettiğim gibi kişisel tecrübelerim bu yönde ama doktoruna bir sor elbette. Belki Apidra daha iyi gelir. sevgiler,

 9. Esra hanım biz pompaya yeni geçtik kalem kullandığımız zaman humalog kullanırken pompayla novorapide geçtik sebebini hastanede bize humalog kristalleşiyor 3. Günde reservuarın içinde novorapidte bu yaşanmıyor dendi alerji söz konusu olmadı her ikisindede ama sizin söylediğiniz yüksekken düşmesi uzun sürüyor geçici bazal arttırmalarımızda şekeri regüle etmemiz zor oluyor kabarcığın etkisi olabilir diye düşündüm sizde okuduktan sonra

  • Merhaba Özge Hanım,

   Açıkçası 8 yıldır insülin pompasında Humalog kullanan biri olarak bir sorun yaşamadım ama prospektüste yazması ve doktorlarımızın bu noktada uyarmasının elbette bir sebebi vardır.

   Hava kabarcığı, aynı bölgeye set takılması ve emilim sorunsalları şekerin düşmesini engelliyor olabilir. Bu sebeple tüm detayları değerlendirmek lazım.

   sevgiler,

 10. Esra hanım merhabalar,

  Ben 8 yıldır en başından beri apidra kullanıyorum fakat biraz kafam karıştı. Açıkça sormak istedim. Apidra tip-1 diyabetlilere verilebilen bir insülin değil mi? Lantusla beraber kullanılabilir. Novorapid’den etki süresi olarak dezavantajlı bir durumu olduğunu söyleyebilir miyiz?

  Kullanma talimatında kısa etkili olduğu yazıyor. Bizim hızlı etkili insülin kullanmamız gerektiğini düşünüyordum. Bir anda telaşa kapıldım acaba yıllardır yanlış insülini mi kullanıyorum diye.

  Teşekkürler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: