Yaz Meyvelerinin Baş Taçlarından Çilek ve Erik

KH SayımıYaz Meyvelerinin Baş Taçlarından Çilek ve Erik

Ben bir de çilek hastasıyım 🙂

Akşam evde ceviz içini rondodan geçirir ve sapları kopartılmış çileği cevizle şenlendirir ve yerim 🙂 Bu akşam da bu seremoni tekerrür edecek.

Yaz Meyveleri yazımızı hatırlıyorsunuzdur. Orada hastası olduğum incirden uzun uzadıya bahsetmiştim. Çilekten de bahsetmiştim.

1+1/4 su bardağı çilek ya da 200 gr tartı ağırlığına sahip çilek 15 gr KH içerir. Bu bilgiyi o yazımızdan hatırlıyorsunuzdur diye düşünüyorum. Hatırlamıyorsanız yaza yaklaştığımı bu günlerde yazıyı tekrar okuyoruz.

Yazımızın resminden de görebileceğiniz üzere 1 tabak çileği tarttım. 204 gr tartı ağırlığı geldi. Tabağın içerisinde 19 adet çilek var. Çok büyük olmayan, orta boy ile küçük boy arasında, 19 adet çilek sizlerin de gördüğü üzere 15 gr içeriyor.

Her çilek yediğinizde bu yazı ve 19 rakamı aklınıza gelsin 🙂

Bu arada her zamanki gibi; AFİYET OLSUN AMA ŞEKER OLMASIN…

 

270977_445537088799592_625722432_nErikler de Hatice Hanım’dan maille geldi. Harika görünüyorlar.

Eriğin de karbonhidrat miktarını bu vesile ile yazalım. 120 gr tartı ağırlığı 15 gr KH içeriyor. Bu vesile ile de Hatice Hanım’a teşekkürler.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

13 YORUMLAR

  • Öyküm cüm,

   Emel Hanım’ın kitabında 200 gr yazıyor. Sayfa 73.

   Doğru bilgi. Tartımda 200 gr çilek belirttiğim boyutta 19 adet aldı. Daha büyük olursa boyutları daha az adet olur elbette.

   sevgiler

  • Hatice Hanım,

   Erik İstanbul’da gereksiz pahalılıkta. Sizden gelenin tadı daha güzel olur ama şimdilik canım çekmiyordu, siz yazınca canım çekti 🙂

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: