Yaz Meyveleri ve Karbonhidrat İçerikleri

KH SayımıYaz Meyveleri ve Karbonhidrat İçerikleri

Yaz Meyveleri ve Karbonhidrat İçerikleri

Bu yazı diğer yazlara göre daha farklı geçirdiğimiz malumunuz. COVID-19 hayatımızı önemli ölçüde etkilemiş olsa da yaz meyveleri her evin mutfağına mutlaka giriyordur 🙂

Bence bu yaz doyana kadar özellikle ara öğünlerimizde yaz meyvelerinin hemen hemen tamamını yemeye çalışalım. Zira önümüzde öbür yaza daha çook zaman olacak 🙂  Her şey mevsiminde güzel.

Yaza gelirken meyvelerin içerdiği karbonhidrat miktarlarından bahsetmek istedim. Aslında hemen hemen her meyvenin adını https://www.diyabetimben.com/karbonhidrat-rehberi linkindeki arama motoruna yazarak karbonhidrat ve glisemik indeksi hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Ancak ben yine de yazıyla da paylaşıyorum 🙂

Ki hoş artık yazı kışı kalmadı meyvelerin ama ben yine yaz meyveleri diye bir ayrım yapmak istiyorum 🙂 . Yazın meyve çeşitliliği de daha fazla oluyor ve insan meyve yerken kendinden geçiyor bence 🙂 . Benim yaz meyvelerinden favorim incirdir. Cevizle beraber harika bir ara öğün yapılabilir.

 

Karpuz (Kabuksuz) =  200 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Kavun (Kabuksuz) =  170 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Kayısı (çekirdekli) = 4 adet = 160 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Kiraz (çekirdeksiz+sapsız) = 10 adet = 90 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Vişne = 1 orta boy çay bardağı = 100 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Şeftali = 1 küçük boy = 130 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Üzüm = 17 adet = 75 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Ahududu = 1 su bardağı = 130 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Böğürtlen = 3/4 su bardağı = 120 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Çilek = 19-20 adet minik çilek = 1 + 1/4 su bardağı = 200 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Dut = Yaklaşık 15 adet = 1/4 su bardağı = 75 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Yeşil Erik = 10 adet küçük = 1/2 su bardağı = 120 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

Mürdüm Eriği = 1/4 su bardağı = 75 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat,

İncir = 2 orta boy = 75 gram tartı ağırlığı = 15 gram karbonhidrat içerir.

17 YORUMLAR

 1. Twitter arkadaşın ve takipçin olarak siteni takdirle izliyorum. Her geçen gün daha da gelişiyor, güzelleşiyor, bilgi dağarcığımıza yeni şeyler ekleniyor. Paylaşımlarının artarak ve cesaretle devamını dilerim. Sevgiler…

  • Merhaba Jumlealem,

   İnanın şu saatte koştur koştur çalışırken bir yandan açık olan bu sayfada yorumları takip etmeye çalışıyorum. Bunalmış bir vaziyetteyken sizi burada gördüğüme çok mutlu oldum.

   sevgiler

 2. herkez yanında terazı bulunduramaz ama bunları genel olarak bılmenız gereklı yoksa herzaman her yerde terazı olmaz hemde herzaman her yerde seker olcum cıhazınız yanınızda olmaz..

  • Uğur Bey,

   Biz de zaten diyoruz ki; evde terazi ile tartın ve gözünüz alışsın. Dışarıda böylece gözünüz ile tartabilirsiniz.

   Ama ne olursa olsun ölçüm aleti her zaman yanımızda olmalı.

   Sevgiler

 3. Esra Hanım merhaba,
  Paylaşım için çok teşekkürler çok sağolun da bişey dikkatimi çekti, neden hepsinin sonucu
  15 gram karbonhidrat.Bunun özel bi nedeni var mı?
  Yoksa özel bi nedeni yok tamamen duygusal mı 🙂
  İstenildiği takdirde İncir ve Dut için diyebetimben’e sponsor olabilirim manevi gücümün el verdiği ölçüde 🙂
  Herkese sevgi ile selam olsun.

  • Hatice Hanım Merhaba,

   Referans noktamız 1 dilim ekmek. 1 dilim ekmek 15 gr KH içeriyor. 1 dilim ekmek yerine ne yiyebilirimden yola çıkarak hep 15 gr referans alınıyor.

   Bu sadece ekmek bazında da değil elbette. Mesela 2 kaşık pilav yerine (ki bu da 15 gr KH içeri.) ne yiyebileceğinizi ne ile değişim yapabileceğinizi bu 15 gr KH gösteriyor.

   Temel birim şeklinde de bakabilirsiniz.

   İncir mi? Dut mu? Ahhhh. Ben 2 sini de çok severim. Ama karadutu 🙂

   Benim hayalim şu; Edremit’ten Yağız’ın annesi Tuğba Hanım zeytinyağı, Kastamonu’dan Emine Hanım sarımsak ve siz de bize meyve satsanız 🙂 Böyle bir alanımız olsa blogta. En azından bildiğimiz, tanıdığımız ve güvendiğimiz sizlerden bu ürünleri almak ve sizlerin de kazanç elde etmesini sağlamak bence şahane olur 🙂

   sevgiler

 4. bence de güzel olur…. Zeyntin ve yağını tamamen organik olarak ben de temin edbilirim. İzmir-Seferihisar halis zeyntinyağı….Kendi mahsülümüz…

 5. Afiyet olsun herkese, ben de bu meyvelerin glisemik indeksine ilişkin bir hatırlatmada bulunmak istiyorum izninizle 🙂

  Yaz meyveleri içinde yerken en dikkat etmemiz gereken 3 meyve karpuz, kavun ve üzüm. Bu 3 meyve şekere oldukça yakın glisemik indekse sahipler, bu yüzden uygun karbonhidrat sayımını yapsak bile istenmeyen kan şekerleriyle karşı karşıya gelebiliriz. Kendim bu meyvelerin hiç birini 15 gr. kh.dan fazla tüketmiyorum, tüketmem durumunda önce yüksek, sonra düşük şekerle karşı karşıya geleceğimi biliyorum.

  Bunun dışında kuru meyveler daha masum görünse de asla değil. Kuru meyve demek şekerlenmiş meyve demek, bunları hiç yemesek en güzeli bence. İlla yemek istiyorsak da 1-2 taneyi geçmemeliyiz. Hurma da bunların başında geliyor bu arada, Ramazan ayı gelmekteyken onu da belirtmek istedim. Hurmanın kan şekerine oldukça olumsuz bir etkisi var (hipoglisemi anları hariç 🙂 ), lütfen ama lütfen çok az tüketelim, şekerimizi hoplatmayalım 🙂

  • Hayır bu değil. 15 gr kh besinin içerdiği karbonhidrat miktarı. Alınan karbonhidratın kan şekerini yükseltme oranı ise farklı bir konu.

   sevgiler,

 6. Merhaba Esra Hanım,

  Başlık ile ilgili olmanyan bir konu hakkında danışmak istiyorum size. Birçok özel sağlık sigortası,sigorta poliçelerinde diyabeti kapsam dışı bırakıyor.
  Sizin özel sağlık sigortanız var mıdır? Varsa bu konu ile ilgili tecrübe ve tavsiyeleriniz nelerdir?

  Teşekkürler,

  • Eslem Hanım Merhaba,

   Ben yıllar önce, 2008 yılında, arkadaşlarımı araya koyarak özel sağlık sigortası yaptırmayı başardım. Ama pek kolay olmadı.

   Şu anda yaptırmak istesem bahsettiğiniz gibi mümkün değil. Maalesef bir tavsiyem dahi olamayacak 🙁

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: