Yapılan Testlere Göre Hangi Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Daha Güvenilir?

Genel BilgilerYapılan Testlere Göre Hangi Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Daha Güvenilir?

Yapılan Testlere Göre Hangi Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Daha Güvenilir?

Sizlerle Türkiye piyasasındaki birkaç kan şekeri ölçüm cihazının güvenilir olup olmadığını anlatan kısa bir raporu paylaşacağım. Bu yazının fotoğrafı bu rapora ait. İnceleyebilirsiniz.

 

Bildiğim kadarıyla Türkiye’deki kan şekeri ölçüm cihazı pazarının ilk üçü; Roche, Abbott ve Bayer. Ve rapora göre de kan şekeri ölçüm sonuçları % 100 güvenilirliğe de yakın görünmekte.

İlk üçte olan firmaların farklı model cihazlarının güvenilirlikleri bile değişkenlik göstermekte. Ne kadar ilginç değil mi?

Bazı markalar ise bu test çalışmaları için ya cihaz vermiyorlar ya da güvenilir test sonuçları bulunmuyor. İşte bence tam da bu cihazlarla ilgili tereddüty oluşması lazım. Her zaman söylediğim gibi kan şekeri ölçüm cihazlarının verdiği sonuçlar güvenilir olmalı ki biz tip-1 diyabetimizi daha iyi yönetebilelim.

Diğer önemli konu da doğruluk oranı. FDA yani Food and Drug Administration’in (Amerika’nın İlaç ve Gıda Kurulu)  2014 standartlarını sizlerle 2014 Yılı Glükometre ve Strip Standartları yazısında paylaşmıştık. Kan şekeri ölçüm sonuçlarının % 99 oranında güvenilir olması gerekiyor. % 95’e kadar da kabul görebiliyor.

Umarım Türkiye’de kullanılani SGK Geri Ödeme Sistemi’ne kayıtlı olan ya da olmayan tüm cihazlar güvenilir bir ekip tarafından denetlenir ve iyi ya da kötü olan markalar şeffaflık ile açıklanır.

17 YORUMLAR

 1. özellikle yüksek ve düşük şeker anları için kritik bir konu. paylaşımızın için teşekkürler. Bu arada ilginç bir şekilde Bayer Countour TS, dünyada kullanılmıyorken, Türkiye’de hala kullanılıyor.

 2. İyi günler herkese (= Bu konu ile alakalı olmadan bir şey sormak istiyorum . Geçen gece yatmadan evvel bir kas gevşetici ilac aldım ( muscoflex ) içmeden önce içeriğini okudum diyabet ile ilgili bir şey yazmıyordu . Her zaman yediğim şeyleri yememe ve insülinimi standart düzende yapmama rağmen uyuduktan 2 saat sonra 59 şeker ile uyandım . ( yatmadan önce 90ölçüm ve standart ara öğün yedim ) . bi anlam veremedim bunu ilaca yordum . Böyle birşeyle karşılaşan var mı ?

 3. Hatice Güneş Soydemir biz oğlum içim abbott freestyle optimum kullanıyoruz. En fazla fark ödenen marka yanılmıyorsam. ama güvenilir ölçüm vermesi çok daha önemli tabi

  Ufkun Güneş Yılmaz makinamı degiştirecem hemen

  Tc-fb Funda Çamaş biz accu-CHEK PERFORMA 50 STRİP KULLANIYORUZ.

  Ayşe Nur İme dc külliyen yanliş ölcuyor..ucuncuye aldm hâla yanlıslarda

 4. esra hanım benim bir fikrim var acaba protein miktarı bol karbonhidrat miktarı cok düşük bir diyet listesi ile bol spor yaparak bol su içerek insülinsiz yaşam mümkün olabilirmi? cünkü mesela bazen kahvaltı yapıyorum yumurta zeytin peynir tam buğday ekmeği ceviz falan yiyorum şekerim 150 iken 160 oluyor. cok mutlu oluyorum bu duruma acıkcası insülin vurmuyorumda. tamamen bitirmesede üniteleri 3 e 5 e indirirmi sizce?

 5. Yusuf Bey merhaba,

  Size kesin olarak tip 1 teşhisi kondu mu? oruç ile ilgili yorumunuzu da okudum, sanki vücudunuz az da olsa insülin üretiyor gibi geldi?

  • evet kesin olarak kondu damla hanım 2 senedir tip1 diyabetliyim oruc tutarken hiç şekerim yükselmiyor, yukarı katta oturan amcamın kızıda şeker hastası ben 18 o 22 yaşında. o oruc tutamıyor aclık sekerinin cok yükseldiğini söylüyor vucudum insülinsiz kalıyor diyor. mesela şuan ölçtüm 114 çıktı şekerim ama o 10 senelik hasta ben 2 sene bundan dolayı olabilir :S

  • tehşisi zaten doktor yaşa göre koyuyor yani herhangi bi test yapılmadı sadece hemoglabin 12ydi sanırım tip1 diyabetlisin dediler 2 senedir aynı yani

 6. Bana tip 1 teşhisi konmadan önce doktorum ayrıca ISLET (ADACIK) ANTİKORU testi de yaptırmıştı. Bu testten sonra kesin tanı konulmuştu.

  Gerçekten oruç boyunca şekerinizin gün içinde hiç yükselmemesi çok ilginç..

 7. standart kan testleri gibi..başkent üni.hastanesinde o test yapılmadığı için doktorum beni düzen laboratuvarına yönlendirmişti. Testin sonucu da bir kaç gün içinde çıkmıştı..

  • anladım yaptırmaya gerek yok ya zaten tip1 dir yaşım belli aniden insüline başlamamda belli ediyor birdaha kolumu delmesinler 😀 saolun bu arada

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: