Isınan Havalarda İnsülinlerimiz Sağlam Kalıyor Mu?

Genel BilgilerIsınan Havalarda İnsülinlerimiz Sağlam Kalıyor Mu?

Isınan Havalarda İnsülinlerimiz Sağlam Kalıyor Mu?

Artık eskisinden de sıcak havalarla karşı karşıyayız. Ve özellikle sıcak havalarda biz tip-1 diyabet hastalarının bazı konularda daha dikkatli olması gerekiyor.

En önemli konumuz insülinler. İnsülin kalemi kullanan tip-1 diyabetliler kalemlerini ya çantasına ya da cebine koyuyor. Eskiden ben de insülin kalemi kullanırken havanın sıcaklığına pek de dikkat etmezdim. Sadece eve gelince insülin kalemimi dolaba koyardım. Ama dışarıdayken çantamın içerisinde olurdu. Ve bence insülinlerime de bir şey olmuyordu.

Ama zaman geçtikçe hayatımıza insülin taşıma cüzdanları girdi. İnsülinlerin ufacık olsa bile bozulma riskine karşı daha dikkatli olmaya başladık.  Bu sebeple artık evden çıkmadan önce insülin taşıma cüzdanlarımıza insülini yerleştirip öyle çıkıyoruz.

İnternetten insülin taşıma cüzdanı olarak araştırma yaptığınızda birçok alternatif çıkıyor. Ama ben Abbott’un Hayat Çok Değerli Kulübü olarak kendi glükometrelerini kullanan tip-1 diyabetlilere gönderdiği taşıma cüzdanını daha çok seviyorum. Hem ergonomik hem de şık. En azından buz kasetleri taşımaktan da iyi.

Özellikle araç ile seyahatlerde ve dışarıda uzun süreli kalacağınız zaman insülinlerinizi ne olur ne olmaz soğuk tutmaya çalışmanızı öneririm.

Biz insülin pompası kullanıcıları ise insülin pompalarını pantalon beline taktığında eğer insülin pompaları sürekli güneşe maruz kalırsa insülin bozulma riski ile karşı karşıya kalır. Biz kadınlar genelde sütyen aramızda taşıyoruz. Ve en azından direkt güneşe maruz bırakmıyoruz. Ayrıca ben bugüne kadar sorun yaşamadım ama insülin pompası rezervuarına 3-4 gün yetecek kadar insülin çekiyorum. Yeni bir set değişiminde ise normalde kalan insülin varsa çöpe atmazken şimdi ne olur ne olmaz diye atıyorum. Bence atmasam da bir sorun olmaz ama yine de tedbiri elden bırakmamak lazım.

Bu arada yanlış hatırlamıyorsam insülin pompa rezervuarı ortalama 40-50 derece sıcaklığa kadar insüline zarar gelmesini önlüyor.

Diyorum ya; eskiden ne insülin kalemindeki ne de insülin pompasındaki insüline sıcaklık değişse bile dikkat etmezken artık etmeye başladım. Dikkat etmediğim eski zamanlarda da bence şekerim yine yolunda gidiyordu 🙂

6 YORUMLAR

 1. Esra hanım kızımda aynı taşıma çantasından kullanıyor ama içindeki poşet delindi jeller hep dağıldı ve ben burada aynısından bulamadım nereden temin edebilirim acaba? sevgiler bizden size

  • Pınar Hanım Merhaba,

   Poşet derken cüzdanın içindeki metLalik renkte olan kısımdan bahsediyorsunuz galiba değil mi?

   Abbott’un müşteri hizmetlerini arayıp onlardan tekrar isterseniz bence gönderirler.

   sevgiler

 2. sevgili esra hanim ….hersey guzelce anlatiyorsunuz….da..olacak tabii..biz erkekler için buyuk sorun bunlar ….sizce novorapide ler kaç dereceye kadar bozulmuyor ….tesekurler

 3. Cemal Bey,

  Siz erkekler için neden büyük sorun? Anlayamadım.

  Tüm insülinler 25 derece oda sıcaklığında 1 hafta bozulmadan kalabiliyor. Ancak direkt güneş ışığına ya da sıcaklığa maruz kalmamaları lazım. Ev dışında ise yine güneş ışığına maruz kalmadan ve uzun süre dışarıda kalınmıyorsa yine sağlam kalabiliyor.

  Sevgiler

 4. Ben bu konuda dikkat etmeye çok çalışıyorum iş yerimin dolabında evimde bulunduruyorum. Dışlarda yemek yiyeceğim zaman akşam saatine yakın zaman da el çantama en fazla 2 vuruşluk kalan insülin alıyorum yanıma illaki koruma çantası içerisinde taşımak istemeyenler bu şekilde önlem aşabilir diye düşünüyorum.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: