Kan Şekeri Ölçüm Cihazları ve Ölçümler

Genel BilgilerKan Şekeri Ölçüm Cihazları ve Ölçümler

Özellikle biz tip-1 diyabetliler için kan şekeri ölçüm cihazı yani glükometre oldukça önemli.

Standart olarak ben her insülin yapmadan önce önce kan şekerime bakarım. Normal bir kan şekeri değerim varsa yiyeceğim yemeğin karbonhidrat, yağ ve lif miktarını hesaplar ona göre insülinimi yaparım. Eğer kan şekerim düşük çıkmışsa hipoglisemi tedavisini uygularım. Ama yüksek çıkmışsa o zaman ne kadar ek doz düzeltme insülini yapacağıma karar veririm. Yani kısaca kan şekeri ölçümü ve çıkan sonucun güvenilirliği çok ama çok önemli.

 

Hepinizin bildiği üzere ben kafama göre birçok markanın glükometresini deneyip sizlerle paylaşıyorum. En azından hem kendim hem de tip-1 diyabetle yeni tanışanlar için bu deneyimleri paylaşmak iyi oluyor. Ne iyi ne kötü görmüş oluyoruz.

Bugüne kadar;

 • Roche’un Accu-chek Active
 • Roche’un Accu-chek Performa Nano
 • IME-DC
 • Abbott’un Optium FreeStyle Xceed
 • GlucoDr
 • iHealth’in hem iPhone’a takılan,
 • Hem de yine iHealth’in magic mouse a benzer ve bluetooth bağlantısı sayesinde iPhone’daki uygulamasına sonuçları da aktaran glükometresini kullandım.

Denemelerimi yaparken özellikle hipoglisemi ve hiperglisemi durumlarında glükometre gerçekten de doğru sonucu veriyor mu kontrol etmek oldu. Ve özellikle hiperglisemi esnasında arka arkaya ölçümlerde sapma gösteriyor mu diye mutlaka inceledim. Sapmadan kastım %10-15 gibi bir sapma değil. Ciddi oranlarda sapmalardan bahsediyorum.

Ve her ne kadar doğru olmasa da farklı glükometrelerle aynı anda ölçüm yapıyorum. Ama tekrar edeyim; glükometre kıyaslamak doğru değil. Karşılaştırma yapılacaksa en sağlıklısı laboratuvarda damardan alınan kandan bir damla da glükometrenizle ölçüm yaptırmak. Ancak şunu da unutmamak lazım; tahlil yaptırdığınızda kan şekeriniz normal çıkmışsa glükometrenizde de test sonucuna yakın bir sonuç çıkıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi; en önemli olan hipoglisemi ve hiperglisemilerde glükometre doğru sonucu gösteriyor mu? Bu detaylara lütfen dikkat edin.

Dün yayınladığımız ist14531′den Çek-Gönder yazısındaki fotoğrafa dikkat ettiğiniz üzere dört farklı glükometrede her sonuç birbirine yakın. Ama kan şekeri ideale en yakınken tüm cihazlarla ölçüm yapılmış. Dolayısıyla her cihaz kendi içinde ve diğerleriyle de uyumlu sonuç vermiş. Peki kan şekeri yüksekken de bu kadar yakın sonuçlar çıkacak mıydı? Bence hayır.

Unutmadan; lütfen kan şekeri ölçüm çubuğuna yeterli miktarda kan damlatın. Az damlatmamaya özen gösterin. Bu da doğru sonucu etkileyen faktörlerden biri.

Sizlerle yarın da kullandığım glükometrelerle ilgili yorumlarımı aktaracağım.

6 YORUMLAR

 1. IME-DC ölçüm cihazına kesinlikle güvenmiyorum çünkü denedim kan verdim ve damardan alınan kandan bir damla da bu cihazla ölçtüm cihazda 65 çıkarken tahlil sonucumda 145 idi ben acuu – chek performa nanodan başka bir cihaz kullanmadım ve aynı testi bu cihazla yaptığımda tahlil sonucum 208 iken cihazımda 203 idi

 2. Arkadaşlar 10-15 puan farkı dikkate almayın, kan almak için parmağınızı sıkarken bile aynı kan örneğini elde edemiyorsunuz. Bu durumda aynı makine de bile sonuç farklı olabilir. Bazı diyabetliler sadece parmak ucundan kan alıyor ve parmağı çok az delerek ve çok fazla sıkarak kan elde ediyor. Bu ise hatalı numune alımına yol açıyor. Sonuç ise hatalı kan şekeri ölçümü oluyor.

 3. Merhabalar,

  iHealth cihazları haklında biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz rica etsem?
  Cihazın ve striplerin teminleri, fiyatları hakkında özellikle. Ve yüksek şekerden kastımız 300 üstü mü oluyor?

  Şimdiden teşekkürler, iyi günler dilerim 🙂

  • Hilal Hanım Merhaba,

   Cihaz Apple ürünleri satılan mağazalarda ve D&R’larda satılmakta. Teknik özellikleri standart glükometre gibi. Pek bi farkı yok.

   Bazen normal kan şekerinde bile sapmalar yapmakta. Ama ortalama 250 ve üstü kan şekerlerinde sapma riski artıyor.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: