Yapay Pankreas İle İlgili Yeni Çalışmalar-Bölüm2

Haberler&GelişmelerYapay Pankreas İle İlgili Yeni Çalışmalar-Bölüm2
modifiyetelefon
Modifiye edilmiş bu telefon insülin pompasına komutlar göndermekte

MOBİL İŞLEVE GEÇME

Şu ana kadar yapay pankreas çalışmaları hastaneler içinde sınırlı idi. İlk çalışmalarda hasta ve cihaz arasında bir kablo bağlantısı olan deneysel cihazları yöneten bilgisayar programları laptop ve bilgisayarlarda saklanıyordu. Ve yapay pankreas direk olarak insülin dozunu ayarlayamıyordu. Bunu doktor  ya da hemşire laptoptan kontrol ederek yapay pankreasın ne dozda insülin yaptığına bakıp  ideal dozu ayarlamaya çalışıyordu ve pompaya talimatları giriyorlardı. Çalışma üstüne çalışma yaparak araştırmalar yapay pankreasın güvenli bir şekilde çalışmasını, hatta deneylerde bir bardak şarap ya da donat yiyerek ilerlemeyi bilgisayar programlarını geliştirerek sağlamışlardır.

Bu bağlamda ilerleyen yapay pankreas çalışmaları akıllı telefondan giden emirler ile insülin pompasının insülin salgılamasını mümkün kıldı.

Şu anda yapay pankreas maceralarına hastane dışında devam edilmektedir. En azından 3 yapay pankreas prototipi gerçek dünyada kullanılacak şekilde ayarlanmaya çalışılıyor. Bu şekilde olan ilk çalışma  Moshe Philips tarfından New England ilaç gazetesinde 2013 yılında yayınlandı. Ve  İsrail’de, Almanya’da ve Slovenya  diyabet kamplarında yer aldı. Sadece bir geceliğine araştırmacılar  akşam  yemeğinden kahvaltıya kadar kampçılar üzerinde yapay pankreası denediler. O gece kullanıcılar daha iyi bir kan şekeri ortalaması ve daha az hipoglisemi yaşadılar. Daha sonra 1 gece pompa ve sensör birleşik olan cihazı kullandılar.

Yapay pankreasın hastane dışında kullanıldığı bir diğer yer isw Massachusetts’deki Clara Barton diyabet kampı ve İtalya’daki bazı siteler idi. Fransa Charlotsvilla Boston katılımcıları yakından  dijital ve fiziksel olarak izlendiler. Araştırmalar sırasında kan şekeri seviyeleri web sitelerine araştırmacıların görebileceği şekilde yerleştirildi. Birçok çalışma şu anda sürüyor. Çalışma sonuçları umutları yapay pankreasın yakında çıkacağı yönünde arttırıyor.

Kullanıcı Dostu Teknik Özellikler

Virjinya Üniversitesi Diyabet Teknoloji Merkezi Müdürü Boris Kovatchev göre yapay pankreastaki en önemli adım kabloların ve laptopların akıllı telefon ve bluetooth bağlantısı ile yer değiştirmesidir.

Kovatchev’in deneyinde laptoplar androidden yürütülen bir program ile yer değiştirdiler. Telefon güncelleme, oyun ya da herhangi bir aramaya bile kapalı bir hale getirilerek deneye tabi tutulmuştur. Kendisi acil durumlar harici bunun daha güvenli olduğunu  ve araştırmacıların araştırma sırasında telefonu şarjı bitmeyecek bir şekilde ayarladıklarını belirtiyor. Değişiklikler kalıcı değil. Uygulamayı güvene aldıktan sonra tüm özellikleri tekrar aktif edeceklerini belirttiler.

Kovatchev’in  çalışmasının özü yapay pankreası yöneten Akıllı Telefon Uygulaması aynı zamanda kan şekerini kontrol ediyor.

KATE JENKS Virjinya Üniversitesi misafirhanesinde cihazı 5 geceliğine test etmiş olan kişi. “Telefon okuması ve kullanması kolay bir cihaz” diye söz ediyor. Herhangi bir yerde kan şekerimin ne kadar olduğunu, gidişatını görüp diyabet asistanı kablosuz olarak kan şekerimi ölçüp ona göre bluetooth bağlantısı ile emir gönderip insülin salgılamasını sağladı. Bu cihazın en önemli avantajı bluetoothu olan herhangi bir pompa ve  telefonla iletişime geçen herhangi bir sensor ile kullanılmasının mümkün olmasıdır.

İlk iki yapay pankreas çalışmasının sonuçları 2013 yılında yayınlandı.

20 tip-1 diyabetli yetişkin otelde ya da misafirhanelerde 38 saatlik bir süre diliminde özgür bir şekilde yemek yiyerek, egzersiz yaparak konakladılar. İlk süreçte katılımcılar  yapay pankreası diyabet asistanı ile kontrol ettiler. İkinci gece yapay pankreasın insülin salımı serbest olacak şekilde ayarlandı ve güvenli bir şekilde çalıştı. İnsülin miktarını düşürerek devam etti, artma söz konusu olmadı. İki seans boyunca da personel katılımcılara yakın kalarak herhangi bir durumda müdahale etmeye hazırlardı.

Çalışmalar yapay pankreasın hipoglisemiyi ortadan kaldırdığını gösterdi. İnsüline ilave olarak günlük hayata uyum çözümlerinin de yolda olduğunu gösterdi… (Kaynak: diabetesforecast.org, Çeviri: Mustafa Çalışkan)

(Son bölüm yarın sizlerle olacak.)

Konuyla ilgili benzer yazılar

Yapay Pankreas İle İlgili Yeni Çalışmalar-Bölüm1

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: