Yapay Pankreas İle İlgili Yeni Çalışmalar-Bölüm1

Haberler&GelişmelerYapay Pankreas İle İlgili Yeni Çalışmalar-Bölüm1

Biyomedikal mühendislik için doktora yapmış olan EDWARD Damiano; ”yapay pankreas geliştirmek “Zamana Karşı Bir Savaş” diyor. Damiano’nün tip-1 diyabetli bir çocuğu var ve 2017’de onu koleje işleyen bir yapay pankreas ile göndermek istiyor.

Diğer araştırmacıların Damiano gibi bir hedefi olmamasına rağmen dünyadaki araştırmacıların geneli hayatı tamamen değişecek insanlar için bu teknolojiyi getirmek üzerinde odaklanmış durumdalar.

annaTip-1 Diyabetli İnsanların Yükünü Azaltmak

Hayatta kalabilmek için tip-1 diyabetli insanların 365 gün boyunca  günde 1 kaç   kez insülin alması gerekmektedir. Normal insanlarda beta hücreleri yiyecekleri enerjiye dönüştürmek için gerekli olan hormon olan insülini yeterli seviyede üretir. Kandaki glükoz miktarını ölçüp bu ölçüme göre çok küçük bir hipoglisemi ya da hiperglisemi riski olan belli miktarda bir  insülin hormonunu kana  gönderir.

Yapay  pankreasın da beta hücreleri az ya da hiç insülin üretmeyen insanlar için sağlıklı bir pankreas gibi bunları yapması hedeflenmektedir.

İnsülin kullanıcıları yedikleri yemeklere, kan şekeri seviyesine ve fiziksel aktivitelerine uygun insülin miktarını hesaplamaları gerekmektedir. İnsülin tedavisi çok hassas bir fiziksel, zihinsel ve duygusal dikkat gerektirmektedir. En titiz insan bile vücut için mükemmel insülin miktarını tutturamaz. Dr Scott Scolnik “şeker hastalarında yüksek kan şekerinin zamanla komplikasyonlar oluşturması ya da düşük kan şekerinin talihsiz yan etkileri bazı durumlarda koma veya ölüme bile sebep olabileceği benim çalışmamda düşündüğüm büyük bir unsur” diyor.

53 yaşındaki doktor Nashua kendince ismen ‘biyonik pankreas’ çalışmasını tercih etmesine rağmen gündelik hayatta ‘yapay pankreas’ olarak tariflenen çalışmaya iştirak etmiştir.

Scolnik midesine düşkün birisi. Bir tabak makarna için dışarı çıkmayı çok sever. Buna rağmen tabaktakileri görünce ne kadar insülin vurması gerektiğini, daha sonra nereye yürüyüşe gitmesi gerektiğini düşünüyor. Bu anların tadını çıkarırken bu düşünceler tarafından kafası karışıyor ve biyonik pankreasın artık kafa karışmasını önleyeceğini belirtiyor.

Kan şekerini ölçmek, diyabeti kontrol etmek ve sağlıklı kalmak adına yapılacak seçimler için  tedavinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Bu anlık geri kazanım ve  zaman içerisinde iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Kan şekerini ölçmek, kan şekeri çubuklarına sahip olmak, kan şekeri  yüksekliği faktörü,  egzersiz miktarı. yiyecek ve birçok diğer faktör ile  insülin dozu hesaplaması  yanıltıcı  matematik hesaplamalarına yol açar. Yapay pankreasta insanların yükünü azaltmak  ve mükemmel kan şekeri oranını en az efor harcayarak ayarlamak öncelikli amaçtır. Bu kesin tedavi değil. ancak  bir sonraki en iyi tedavi yöntemi olabilir.

Yapay Pankreas 101

Yapay Pankreas zaten hazırda var olan insülin pompası ve glükometreyi birleştiren bir teknoloji oluşturuyor. Boston’da yaşayan 31 yaşındaki ANNA FLOREN “Güzel olan yeni teknoloji değil de Bunun bir sürü insan üzerinde birçok umut verici gelişmelere sebep olması” dedi.

Bilgisayar programlı yapay bir pankreas yerleşik glükometrenin ölçümü doğrusunda (CGMS)  pompa üzerinden ne kadar insilin salgılanacağını hesaplar ve kullanıcıdan bilgi girişi gerektirmez. Yapay pankreası kullanan kişi doz ayarlamalarını mükemmel oranlarda yapma imkanına sahiptir. Ama cihaz genelde mükemmel ayarlamayı yapmak için otomatik olarak işlev görecektir.

İlk yapay pankreas çalışmasında katılımcı olan ANNA FLOREEN  ilk yapay pankreasın 1970’de aksak işleyen bir makine olarak doğduğunu söylüyor. Geçen on yılda teknoloji geliştikçe araştırmalar ev kullanımına uygun bir yapay pankreas formatında değişmeye ve çalışmaların daha da ciddileşmeye başladığını da ekledi.

Harcanan eforlar çalışmaları geçmiş bir kaç yılda daha da hızlandırdı. FDA’nın  (Food and Drug Administration = Yiyecek ve iİaç  Birimi ) süreci kolaylaştırma adına attığı adımlar için onlara minnettarız. FDA bilim adamları ve endüstriciler ile interaktif bir şekilde yapay pankreası geliştirmek için nelere ihtiyaçları olduğunu ve onay kısmına kadar her adımda onlar ile çalışmaktadır.

2010’dan beri yüksek kalitede yapılan yapay pankreas klinik deneyleri sonuçları açıklanıyor. California Santa Barbara Üniversitesi Kimyasal Mühendislik Bölümü Başkanı Dr Francis J. Doyle  kendini bu çalışmalarda stresli hissetmektedir. Çünkü henüz 1 tane yapay pankreas yokken birçok çeşit için dünyanın her yerinde çalışmalar sürmektedir. Bu çalışmalar halk ve özel kaynaklar tarafından desteklenmektedir. Araştırmacılar birkaç yıl içerisinde yapılacak büyük çaplı klinik deneylerinin FDA’nın onaylayacağı seviyeye gelmesini umut ediyorlar. Bu deneysel cihazı insanlar günlük hayatlarında kullanacaklar. Buna istinaden araştırmacılar cihazın sağlam, portatif, taşınabilir ve arkadaş canlısı bir kullanıma sahip olması için çalışıyorlar… (Kaynak: diabetesforecast.org, Çeviri: Mustafa Çalışkan)

(devamı yarın 2. bölümle sizlerle olacak.)

 

30 YORUMLAR

 1. Esra Hanım tip 1 diyabetin kesin tedavisi var. Insanlar neden bunu bilmiyor. Neden cikan her gelisme yine farkli sekilde olan insulin tedavisine yönelik. Neden bu tedavi yaygin değil. Ama benim maddi olanaklarim el verirse bu tip 1 diyabetin kesin tedavisini olacağım. Çünkü bu var !

 2. Nasıl bir açıklama bu Erdi bey varsa nedir söyle herkes bilsin bu site neden kuruldu, insanlara yardım ve dayanışma için sizin açıklamanız şaşkınlık verici lütfen dikkatli yazın.Saygılar

 3. Erdi Bey Merhaba,

  Şimdi tip-1 diyabete çözüm var diyoruz.

  Peki dünyada kaç merkezde gece gündüz bilim insanları emek veriyor biliyor musunuz? Peki çözümü bulan adam hadi 1 yıl sessiz kaldı. Sizce yıllarca sessiz kalır mı?

  Amerika’dan gelen Türk doktor Sn Eda Cengiz’e yine de sormuştum. Tip-1 diyabet çözüldü de piyasaya mı çıkmıyor diye. Eda Hanım bazı günler gece gündüz yatmıyorum dedi. Asansöre biniyorum hastanede ve bölümümün olduğu kata gelene kadar yatıyorum. Düşünün. Hayatı böyle.

  Ya da dedi tip-1 diyabetin çözümünü biri bulsun. O kişi ne yapar eder piyasaya sunar. Hem prestij, hem para hem de tarihe geçecek bulan kişi. Neden bulduğunda piyasaya sunmasın ki?

  Şimdi tip-1 diyabete çözüm bulunamıyorsa tip-1 diyabetli hayatlarımızın daha konforlu olması için teknoloji geliştirilmesi çok normal. Elbette teknoloji geliştirecekler. Çünkü bu işe bizlerin aklının hayalinin almayacağı kadar kafa yoruluyor.

  Ayrıca siz tip-1 diyabetin çözümünü bulduysanız bize de açıklayın. Bakalım gerçekten çözüm üretmiş misiniz?

  Sevgiler

 4. Esra hanım merhaba .Gelişmeler gerçekten umut verici.İnşallah güzel şeyler olsun .Erdi bey kesin tedavisi var diyor biz duymadık bizide bilgilendirirse seviniriz .Gerçekten kesin tedavisi varsa neden duyurulmasın diye düşünüyorum.Sevgiler

 5. Yasemin Hanım ve Herkese Merhaba,

  Kuyuya biri bir taş atıyor. Ve bunu tartışmaya başlıyoruz. Kesin çözümü olmayan bir ‘hastalık’ tip-1 diyabet.

  Bizim burada tartışmamız ve düşünmemiz gereken konu yapay pankreas Türkiye’ye geldiğinde ya da diğer ülkelerde çıktığında biz kolay ulaşabilecek miyiz? Ulaşmak için neler yapabiliriz? İnsülin pompasının bile tüm tutarını ödemeyen bir SGK var. Ben bu tarz önemli hanerlerde bunu düşünüyorum. Bunları sorguluyorum.

  Bence tip-1 diyabete çözüm bulundu da dngelleniyor gibi konular şimdilik gereksiz sohbet konuları 🙂

  Sevgiler

 6. Erdi Bey Merhaba,

  Bu konu çok hassas bir konu ve bunun burada tedavisi var diye çok iddialı cümleler kurarsanız olmaz. Birçok kişi gereksiz yere umutlanır.

  Lütfen tedavisi olmayan tip-1 diyabetle ilgili bu tarz yorumlar yapmayın. Beni arayarak anlatabilirsiniz.

  Sevgiler

 7. Esra Hanım ve diğer bütün abilerim ablalarım kardeşlerim sadece düşünün ; diş hücresinden göz yapıldığı,artık robotların ameliyatları kendi yaptığı, jüpitere gönderilen uydunun kontrolünün buradan sağlandığı, beyin nöronlarının oyuncak gibi oynandığı, insanların bile kopyalanalabileceğinin söylendiği bir dünyada sizce hala Tip-1 diyabetin tedavisi yok mu?

  • Erdi Bey Merhaba;

   Varsayımlardan yola çıkarak bir sonuca ulaşmak hem gerçekci hemde sağlıklı değil. Bize konu ile ilgili net veriler sunmanız gerekir. Akşam sizden telefon bekliyoruz konu ile ilgili eğer net veriler varsa elinizde bizimle şuan bile paylaşabilirsiniz. Net belge ve bilgi delilleriyle sunulmadığı sürece burada bilgilendirme değil sadece geyik yaparız. Bu durumda zaten diyabetle uğraşmaktan yorulan insanları biraz daha yormaktan başka birşey yapmış olmayız. Sizinde bir diyabetli olarak bu konuda hassas davranmanızı bekliyoruz. Emin olun bahsettiğiniz konu belgelenecek olursa ilk biz aksiyon alır en çok biz mutlu oluruz.

   İyi günler.

 8. Esref Bey merhaba; bu konunun hepimiz takipçisiyiz bildiğiniz gibi. Bu konudan çok emin olan hatta kendi bizzat o kliniklerle görüşen insanla görüştüm ben. 25 yıllık bir diyabetlidir aynı zamanda konustugum şahıs. kendisiyle bizzat görüştüm ve beni bilgilendirdi ve mantıklıda geldi. Bu yaz 3 tane gencide göndereceklerini söyledi. Ve anlattıklarıda çok mantıklı ki dediği doktorları araştırdım bizzat tip 1 tedavisi yapmış insanlar. Neyse Esref bey Telefonda konuşuruz ben sizi arayacağım.

 9. Erdi bey
  Aklınızda ne bilmiyorum ama eğer hakikaten bu projeTip-1 diyabet bitirir diye bir düşünceniz varsa burdan kısır tartışmalara girmeye insanlara boşyere umut vermeye gerek yok.
  Eğer ben yeni bir diyabet hastası olsam ve bloğu şu anda görmüş olsam, şu doktor ne kadar yalancı derdim, işte diyabetin tedavisini bulmuşlar, hatta internete bile düşmüş diye düşünürüm.
  Esra hanıma her konuda ulaşabilirsiniz.
  Aranızdaki tel görüşmesinin sonucunu kendisine bizzat sorucam,
  iyi günler.

 10. Hatice Hanım; tedaviyi ben yapmıyorum. Nerdeyse linç girişimi yapacaksınız. Siz böyle davrandığınız içinde diyabetin tedavisi ya çıkmıyor ya da yavaşlıyor. Tam istenildiği gibi davranıyorsunuz bravo ! Ben aldım bilgiyi sizlede paylaştım . Siz böyle devam ederseniz bir yerlerde umut varsada onuda yok edeceksiniz. Hiç mi dikkat etmiyorsunuz , bilmem 2000 yılında yapılan çalısma tip 1 diyabeti ortadan kaldır bilmem 2002 yılında bulunun tedavi ile tip 1 diyabette sona gelindi falan. Bu tedaviler su an gelişmekte ve gelişti. Konustugum kiside bir çok diyabetli yararına calısmalar yapan biri ve nakilleri türkiyeye getirmek için ugrasan biri. buradan benim yaptığım umut tacirliği falan değil . ki tedaviyi ben yapmıyorum. Ve zaten ben doktorlara inanmıyorum. yasım 22 ve bana doktor bunu omur boyu taşıycaksın diyor. daha kan degerlerime bile dogru düzgün bakmadan insüline başlattı. ve ben bu doktorlara inanmıyorum. o yüzdende umudunuzu kimlerin kırdıgını görün artık !

 11. Erdi Bey Merhaba,

  İsterseniz bu yazıya akşam beni arayana kadar yorum yapmayın.

  Şu anda dünyanın hiçbir yerinde tip-1 diyabeti bitiren bir tedavi yöntemi yok. Olsaydı kapısında ben dahil herkes olurdu. Hatta halen tip-1 diyabeti yok etmeye çalışan bilim insanları bile işi gücü bırakırlardı.

  Başından sonuna kadar iddialı yorumlarda bulunuyorsunuz. Dolaıyısıyla sizin üzerinizden konuşma yapmamız çook normal.

  Dediğim gibi lütfen bu yazıya artık yorum yapmayın. Akşam beni arayın ve konuşalım. Konuşmamımız sonucunu blogta seve seve yayınlayacağım.

  Sevgiler

 12. esra hanım meraba erdı beyın bahsettıgı bıraz sonra yazacaklarım oldugundan emınım:)ukrayna kıevde emcell dıye bır klınık var ve tıp1 tedavısı yaptıklarını ve bunu yıllardır yaptıklarını 3 gunluk bır tedavı ecı oldugunu kokhucre tedavısı oldugunu kurtajla alınan bebeklerden hucre naklı yapıldıgını bu surecte bazı ılaclar verıldıgını soyluyorlar ben dıyabet oldugumda bu hastaneyı ve tedavıyı cıddı anlamda arastırdık hastaneyle ırtıbata gectık benım testlerım gonderıldı onlar bıze kayıt formları gonderdı cevırıler yapıldı tekrar hastaneye gonderıldı nakıl ıcın uygun oldugum soylenıldı daha 2 3 aylık dıyabetlıydım ozaman bı gezı fırmasından hastanenın adresını falan ogrendık gercekten varmı dıye:)evet var bu hastane bıze nakıl masraflarını soyledıler su anda hatırlamıyorum nekadar tuttugunu ve ben cıddı anlamada gıtmeyı dusundum malesefkı daha yenıydım dıyabette:)daha sonra hastaneye tedavı ettıklerı hastaların en azından bır kacıyla bızı gorusturmerını soyledık olumlu yanıt alamadık ve doktorumla uzun uzun bunu konustuk boyle bısey olmadıgına ınandık ama bu hastanenın ıstanbulda bır ofıs gıbı bır seyı var bu ıstanbuldakı kısılerle ırtıbata gecıyorsunuz once onlar sızı yonlendırıyor ozaman bızede turkıyeden onumuzdekı gunlerde bır kac kısyı tedavıye gonderıcez demıslerdı sonuc umut tacırlıgı malesef ıyı gunler…

 13. Esra Hanım Eşref Bey yazışmaları okudum şimdi. Sadece size şunu sormak istiyorum. Erdi Bey telefonla aradı mı sizi? Aradıysa anlattıklarını buradan paylaşmayı düşünür müsünüz? Sizin yazacaklarınız bizim için önemlidir. Telekkürler.

 14. Ulaş Bey ve Herkese Merhaba,

  Erdi Bey ile görüştüm. Kendisi çok net bilgi ve isim veremedi. Bu arada kötü bir niyet yok. Erdi Bey tam hatırlamıyor. Ama bana bir isim verdi. Soyadını hatırlamıyordu. Eğer düşündüğüm kişi ise bu işte bir sahtekarlık var. İnsanları kandırıp parayı nasıl götürebiliriz diye düşünen bir insan.

  Bu arada o adam beni tanıyormuş 🙂 Benimle tartışmaya da hazırmış 🙂

  Erdi Bey’den adamın soyadını öğrenip bana dönüş yapmasını istedim. Gelişme oldukça sizlere haber vereceğim. Şimdiden kafanızı boş yere karıştırmak istemiyorum. İsim verip kişiyi zor durumda bırakmak istemiyorum. Gerçekten düşündüğüm kişiyse bilgi gelir gelmez yazacağım.

  Ama unutmayın; “tip-1 diyabetin şu anda kesin çözümü yok. Bu tarz haberlere inanmayın. Boşa ümitlenmeyin. Ümitlenmeyelim.

  Sevgiler

 15. Ulaş Bey Merhaba,

  Sizinle farklı bir konuda telefonda görüşmek istiyorum. Hukuksal bir konu.

  Yorum olarak telefonunuzu gönderir misiniz? Yorumunuzu yayınlamadan sileceğim.

  Sevgiler

 16. esra hanım şikago üniversitesinde richart burt diye bir doktordan bahsediliyor nette.kök hücre tedavisiyle tip 1 diyabetin kesin tedavisini 20 günde yaptığı söyleniyor.sizin bu konuyla ilgili bilginiz varmı acaba.şimdiden teşekkürler

  • Sayın Hacı Bağcı,

   Şimdi şunu çok net bir şekilde söylemek lazım. Her yazıda her zaman yazıyorum. Ama tekrar tekrar yazacağım. Tip-1 diyabetin dünyanın hiçbir yerinde kesin tedavisi yok.

   Bahsettiğiniz doktorun önemli kök hücre çalışmaları var. Kişinin kendi kemik iliğinden kök hücre üretilmekte. Ancak tip-1 diyabeti tamamıyla yok edemiyorlar. Tedavi uygulanan bir grup insandan bazıları 1-2 yıl bazıları daha uzun süre insülinden bağımsız yaşamışlar. Ama bu sürede bağışıklık sistemini baskılayıcı ve yan etkileri daha fazla olan ilaçlardan kullanmışlar. Bir de bu tedavi düşünüldüğü gibi her tip-1 diyabetliye uygulanmıyor. Beta hücre rezervi hiç olmayan bireylerde işe yaramıyor. Ama tip-1 diyabete yeni yakalanmış ve beta hücre rezervi varsa ya da tip-1 diyabet teşhisi tam olarak konulmadan çok çok önce beta hücre rezervi azalan bireylerde yarayabiliyor. Tip-1 diyabetin çıkma süresini öteliyor.

   Dolayısıyla şu anda paramızı rahatlıkla verebileceğimiz ve kesin bir sonuca ulaşabileceğimiz bir tedavi yöntemi tip-1 diyabette yok.

   sevgiler,

 17. teşekkür ederim esra hanım bilgiler için.biz ve bizim gibi diyabetli aileler bu tür haberlere inanmayı çok istediğimiz için inanıyoruz.ama yinede bilim insanlarına güveniyoruz.inş en kısa zamanda diyabetin tedavisini bulacaklar ve hepimiz bu kabustan uyanıcaz.
  saygılar

 18. ben de 15 yıllık tıp 1 diabetim artık insan kurtulmak istiyor.başına gelmeyen bilmez .yemek yesenizde yemesenizde insilün almaz sanız her saniye aleyhinize işliyor.inşallah yapay pankres tez zamanda uygulamaya geçer.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: