Ve Bugün Buluştuk

EtkinliklerVe Bugün Buluştuk

Bugün buluştuk

26 Mayıs 2012 Cumartesi bugün. Dünkü yağmurlu hava beni baya endişelendirmişti. Ama bu sabah 9:30’da kalkıp camdan dışarı baktığımda havanın güneşli olması inanılmaz mutluluk verdi 🙂 .

Ki dün yağmurla bereketi bize Emine Hanım getirirken, bugün güneşle mutluluğu da Emre Bey getirdi 🙂 .

Kadıköy’de idik bugün. Birbirini tanımayan 12 kişi aynı masada, aynı ortak duygu çerçevesinde zamanı paylaştı.

Roche İlaç Firması’ndan Ercüment Bey, ben ve eşim Eşref, Serpil Hanım ve oğlu Mehmet, Zeynep Hanım,  Ezgi Hanım vardı. Bu saydığım isimlerin tamamı İstanbul’da yaşıyor. Ancak bizim için önemli misafirlerimiz de vardı. Çünkü il dışında sırf bu buluşma için geldiler. En uzun yolculuğu yapan Emine Hanım. Kastamonu’dan geldi. Bursa’dan Emre Bey hafta sonu çalışmasına rağmen geldi. Ve en minik diyabetlimiz, 1 yaşındaki Tuna paşamız annesi ve babası ile beraber Adapazarı’ndan geldi. Kendilerine tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. Çok zahmetler ettiler.

Ben; Serpil Hanım, Zeynep Hanım ve Ezgi Hanım‘ı daha önceden buluştuğumuz için tanıyorum. Ama Emine Hanım, Emre Bey ve Tuna’nın ailesini tanımıyordum. Buluşma yerimiz olan İsis’i bilenler mekana gittiler. Ama bilmeyenlerle Boğa Heykeli’nin orda buluştuk. Serpil Hanım ve oğlunu evlerinden alıp Kadıköy’e öyle geçtik. Boğa Heykeli’nin orda Emine Hanım ve Zeynep Hanım sohbete başlamışlardı 🙂 . Ve Emine Hanım’ı görür görmez tanıdım 🙂 .

İsis’e vardığımızda birkaç kişimiz halen eksikti. Ama zamanla herkes geldi. Bugün benim için önemli arkadaşlarımdan Metin Bey‘de gelecekti ama gelemedi. Üzüldüm gelemediğine ama önemli bir sözleşme süreci çıktığı için firmasında mecburen gelemedi. Ama kalbinin ve aklının bizimle olduğunu biliyorum 🙂 .

Baktım sohbete dalmışız. Hadi yemek sipariş edelim diye lafları böldüm. Yemekler gelmeden önce ise soru-cevap yazılarımda sorulara doğru yanıt veren; Emine Hanım, Ezgi Hanım ve Emre Bey’e hediyelerini verdim. Tuna Paşamız’a ise özel olarak banyo sonraları giymesi için patik hediyem oldu. Serpil Hanım’ın oğlu Mehmet zekası ile beni büyülediği için de ona puzzle hediye ettim.

Emine Hanım ise bana harika bir masa örtüsü ve el havlusu bir de söylemesi ayıp Çekme Helva hediyesi var. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Çekme Helva’nın karbonhidrat oranını hesaplayıp yiyeceğim 🙂 .

Roche‘tan Ercüment Bey ile daha önce konuştuğumuz ölçüm aletlerinin dağıtımını yaptık. Roche bu buluşmaya özel olarak her katılımcıya Accu-chek Performa Nano ölçüm aleti ve 50 lik bir kutu kan şekeri ölçüm çubuğu verdi. Bununla beraber haberimin olmadığı bir hediyesi daha oldu Roche’un. Acıbadem Mobil Sağlık Hizmeti’nin Roche ile yaptığı bir anlaşma hediye edildi. Herhangi bir hastalık ile ilgili danışmak istenilen bir konu olduğunda bize verilen kartlar üzerindeki numaralar aranacak ve doktorlara rahatlıkla danışabileceğiz.

Ercüment Bey aleti tanıtırken ben kendimi iyi hissetmediğim için kan şekerimi ölçmem lazımdı. Herkesin bakışları benim üzerimde. Parmağımı delip kanı çıkardım ve ölçüm çubuğunun çekmesini sağladım. Emine Hanım yanımdan müdahale etti ; ‘ Neden önce ilk çıkan kanı silmedin?, Neden parmağını temizlemeden delme işlemini yaptın?’ İnanılmaz bir şekilde hep beraber gülmeye başladık. Güldük ama Emine Hanım çok doğru bir noktaya değindi. Ancak günlük telaşlarda istemesek de bu tarz ölçümler yapabiliyoruz.

Hipoglisemi anılarımızı anlata anlata bitiremedik. Diyabet ve devlet politikası üzerinde konuştuk. Karbonhidrat sayım yöntemi dilimizden düşmedi. İnsülin pompası kullanan iki kişi olarak Serpil Hanım ve ben pompadan da bahsettik. Tip-1 Diyabetli Beslenme Çantası kartlarını gösterdim. Bunun üzerine de konuştuk.

Emre Bey çok seyahat eden bir diyabetli. Ve bildiğimiz gibi insülinleri muhafaza etmekte sıkıntı yaşıyor. Abbott’un Hayat Çok Değerli sayfasına üye olup insülinleri soğuk muhafaza eden bir çanta göndermişler kendisine. Bu çantanın iç kısmında soğuğu dışarı vermesin diye özel bir malzeme kullanılıyor. İçerisinde küçük 2 adet jöleli soğutucular var.

Ezgi Hanım ise ufak, elde taşınan bir not defteri büyüklüğündeki seyahat çantasını Emre Bey’in soğuk çantasına çevirmiş kendince. Çantanın iç kısmına bu kaseti koyuyor. Ve insülinleri böylece soğuk kalıyor. Ayrıca bu çanta içerisinde pamuk, küp şeker gibi hayat kurtaran malzemeler de var. Neticede Ezgi Hanım’da seyahat eden bir kişi. Ve bu tarz bir soğuk çantaya ihtiyaç duyduğu için kendi kendine bu seyahat çantasını farklı bir amaç için kullanmış oldu.

Anlaşıldığı üzere biz diyabetlilerde inovasyon inanılmaz işliyor. Neye ihtiyaç duyuyorsak hemen hayal edip çözüme kavuşuyoruz.

Diyabette en kıdemlimiz Emine Hanım, ikinci kıdemlimiz Zeynep Hanım ve sonrasında da ben geliyorum. Zeynep Hanım ile eskiden sabah kahvaltı yapmak için kalktığımız zamanları konuştuk. Kalkar, insülinimizi yapar geri yatardık. Ardından halen uyuyorsak yine kalkar ara öğünümüzü alır yine yatardık. Eski diyet listelerimizi de konuştuk. Buğday rengi saman kağıtlara yazılmış yemekler ve insülin dozları. Bildiğiniz maziye gittik. Zeynep Hanım ile konuşmak bana ayrı bir mutluluk veriyor 🙂 .

Öncelikle Kastamonu’ya Emine Hanım’a gitme sözüm var. Ev gezmesine gideceğiz 🙂 . Ondan sonra da Eşref ile beraber Emre Bey’e gideriz Bursa’ya. Gelmek isteyen olursa beraber de gideriz 🙂

Hepinize bugün için çok teşekkürler arkadaşlar. Özellikle bu zamanda il dışından ya da İstanbul içerisinden inanın kimse kimseye inanıp buluşmaya gelmez. Güveniniz için de ayrıca teşekkürler.

Bir daha ki buluşmada daha kalabalık olmak umuduyla 🙂 .  (Benim makinem ile toplu fotoğraf çekmemişiz 🙁 . Sizlerden esra [at] diyabetimben [dot] com‘a mail atmanızı istiyorum.)

Ercüment Bey’den fotoğraflar geldi. Sizlerin maillerine de gönderdim. Gelmemişse haber verirseniz sevinirim.

 

42 YORUMLAR

  • Serat Bey,

   İnanın çoook keyifli bir gündü. Siz de İstanbul’a gelirseniz bekleriz 🙂 .

   Siz ödül konusundaki yorumlarıma bugüne kadar hiç cevap vermediniz ama bugün ödül kazananlara hediyelerini verdim. Ama herkese sizin de ödül kazandığınızı söyledim. Halen sizden adresinizi bekliyorum bildiğiniz gibi 🙂 .

   sevgiler

 1. Keyifliydi.

  Hala şu anda Bursa ya dönüyorum. ama hayatıma kattığıma inandığım kalbi güzel insanlara tekrar ben de teşekkürlerimi sunarım…

  Esra Hanım ve Eşref Bey e bu güzel buluşmaya sebep ve önder oldukları için; Ercüment Bey e verdiği hediyeler ve dosdoğru ve yardımcı olmaya çalışan bir gönle sahip olduğu için; Emine Hanım a espritüelliği ve hayat doluluğu için; Serpil Hanım a pompaya geçişinde gösterdiği cesareti için; Ezgi Hanıma zamanlama olarak bana en yakın diyabetli olup paylaşımlarını sunduğu için; Zeynep Hanım a sohbetiyle ve emin duruşuyla bizleri rahatlattığı için 🙂 , Tuna ya çok teşekkür ederim… süt kokusuyla kendisini doya doya öpmeme izin verdiği için. Ve ailesine gösterdikleri sabır ve metanet için…

  Ben kendimce çok uzun şeyler yazabilirim. Ama en kısa şöyle bahsedeceğim; gerçekten diyabet hastalığı hayat kalitesini düşürmekteymiş, bir çok endişe ve korkuya sebep olabilmekteymiş. Ama engelleyemediği tek şey olduğunu da bugün anladım sizleri görünce dostlar. Her ne kadar zalim bir hastalık olursa olsun hasta etmeye çabaladığı insanların kalitelerini arttırmalarına engel olamıyormuş…

  Kalitemiz hep böyle, yüksek şekerimizde hep dengeli olsun.

  Değerli dostlar elbet bir gün yine buluşmak üzere….

  • Emre Bey,

   İyi yolculuklar 🙂 . Ayaklarınıza sağlık.

   Eşref şu cümlelerinizi çoook beğendi ; “Her ne kadar zalim bir hastalık olursa olsun hasta etmeye çabaladığı insanların kalitelerini arttırmalarına engel olamıyormuş… Kalitemiz hep böyle, yüksek şekerimizde hep dengeli olsun.” Kaleminize de sağlık.

   Sizinle telefonda görüşmenin ötesine geçmiş olmak mutluluk verici.

   sevgiler

 2. Merhabalar,

  tek kelimeyle mükemmel bir gündü. Ya biz diyabetliler daha mı tatlı insanlarız bana mı öyle geliyor.

  ilk defa görüşmemize ragmen sanki uzun zamandır hepimiz birbirimizi tanır gibiydik. hikayeler farklı olsa da sonuç aynı.

  ama emre beyin dedigi gibi insanların kalitesini arttırmasına engel olmayan bi hasdalık buda diyabetin iyi yanı olsun,

  en son Emine Hanım ile ben ayrıldık ama yolda çikolata yedikk. bilginize. iyide geldi valla.

  inanın hepinizi çok çok sevdim.

  inşallah bundan sonra daha büyük saglık sorunları yaşamadan devam ederiz.

  sevgiler..

  • Serpil Hanım,

   Elbette daha dost, daha can, daha samimi ve daha bi güzel ve yakışıklıyız 🙂 .

   Çikolatayı bensiz yediniz ya ne diyim size 🙂 🙂 .

   sevgiler

   • esra hanım ,
    gözünüz üstümde diye korktum mu acaba. bi tatlı yiyemedik valla. biz de emine hanımla çikolatayla idare ettik. napalım bi dahakine sized e alırız. ama baklava açarım sizlere ben daha güzel olur bence.

    sevgiler

    • Serpil Hanım,

     Afiyet olsun 🙂 .

     Baklava açmak yok. Açarken yığılır kalırsınız 🙂 . Siz şekerinize ve pompanıza dikkat edin yeter.

     sevgiler

  • Şebnem Hanım Merhaba,

   Bu tarz buluşmalar gerçekten amaca çok güzel hizmet ediyor.

   Yol arkadaşı olan bizler için de önemi çok büyük.

   Yorumunuz için ayrıca teşekkürler.

   sevgiler

 3. MERHABALAR……

  Bana yazacak birşey kalmamış. Zaten bu mutluluk ancak yaşanırdı arkadaşlarım.

  Hepinizi cok sevdim ve hepinizle arkadaş olduğum için çokk mutluyum.

  Hayat dostluğumuzu daim etsin Rabbim inşş.

  BU GÜZEL GÜN İÇİN, EN ÖNEMLİSİ İÇTENLİK İÇİN VE BANA GERCEKTEN GELDİĞİME FAZLASIYLAAA DEĞDİĞİNİ HİSSETTİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLERRRRRRRR.

  Artık hepiniz hayatımdasınız ve hayatınızdayım.

  aldınız basınıza belayı 😀

  En kısa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle sizleri cok sevdimmmm

  sevgilerrrrrr

  • Emine Hanım,

   Sizin gibi bela dostlar başına 🙂 .

   Eşinize ve halanıza selamlarımızı iletin lütfen 🙂 . Özellikle eşinize sizi tanımamıza fırsat verdiği için çook teşekkür ediyorum 🙂 .

   sevgiler

 4. Esra hanım,

  Evet ilk işiim bu oldu benim de. eşimi aradım.teşekkür ettim. sesin o kadar iyiki gelme istersen dedi 😀

  sizin de teşekkürleriniizi ileticemm.

  sevgilerrrr

 5. Arkadaşlar,

  Karbonhidrat sayımı ile ilgili yemeklerin olduğu bir excel vardı telefonumda biliyorsunuz.

  O exceli bugün gelen herkesin maillerine gönderdim. Gelmemişse bana haber verin lütfen.

  sevgiler

 6. İnanin çok gelmek isterdim esra hanim sanirim bu guzel seker insanlari tanimak hos olurdu söyleki bir seker hastasini ey iyi yine seker hastasi anlar gelemedigim icin cok uzuldum durumum ve imkanlarim uymadigi icin yinede anlattiklarinizla ordaymisim havasina girdim insallah imkan ve sartlarin uymasi ile en kisa zamanda yeni bir bulusmaya katilirim

  • Ayhan Bey Merhaba,

   Canınız hiç sıkılmasın. En azından yanımızda olmuş gibi kendinizi hissetmiş olmanız ve bunu bize hissetirmeniz her şeyden önemli.

   sevgiler

 7. göllllgelerinnnn gücüüüü adınaaaaa güçççç bende artıkkkk….hehehe bununla büyümüştük…bilenler hatırlarrr…bizede gölgedeki adam olmak düştü 🙂 veya gölge adam 🙂

 8. Esra hanım
  KISACA MUTLULUĞUN RESMİ diyorum.her ne kadar fotojonik cıkmasamda 😀 teşekkürler bendekileri face atcam bende etiketlicem sizleride
  sevgilerrrrr

  • Emine Hanım,

   Bence içimizdeki en güzel bayan sizsiniz 🙂 . Biz İstanbul’da yaşayanlar hava kirliliğinden ve koşuşturmacan cildimize bakamıyoruz. Baksak ta işe yaramıyor.

   Ama sizin cildiniz ışıl ışıl parlıyor 🙂 .

   Daha güzel fotoğraflar gelirse onu eklerim 🙂 .

   sevgiler

 9. Harika Bir Buluşma…

  Herkese Merhabalar,
  Öncelikle Dün Yapılan yorumlarda aranızda olup yorumlara katılamadığım için çok üzüldüğümü belirtmek istiyorum:((((( Yanınızdan ayrıldığım andan itibaren yorum yapmak için sabırsızlanırken eve geldiğimde son zamanlarda yaşadığım gibi yine bilgisayarımın azizliğine uğradım ve ancak şimdi yazabildim.
  Yazımın başında da belirttiğim gibi gerçekten harika bir gündü. Tek ortak noktaları Diyabet olan ve birbirini tanımayan onca kişinin O masada oturup kalktığı ana kadar sıcak, samimi ve bir o kadar da içten sohbeti inanılmazdı. Her birimizin farklı tecrübeleri birbirimize çok şey kattı bence. 14 yıllık diyabetli olmama rağmen şimdiye kadar bu kadar diyabetliyle bir araya gelip sohbet etme şansı bulamamıştım şahsen. Hepinizi tanıdığım için, sizlerle olup keyifli ve bilgi dolu saatler geçirdiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Esra Hanım Ve Eşref Bey, Ercüment Bey, Emre Bey, Emine Hanım, Serpil Hanım, Ezgi Hanım, Tuna Bebek ve Ailesi Hepinizi ayrı ayrı tanımanın mutluluğunu bana yaşattığınız için çok teşekkür ederim :))))) Son olarak bizlerin önce bu platformda sonrasında ise o masada buluşmamıza vesile olan Esra Hanım DUYARLILIĞINIZ VE GÜZEL KALBİNİZE sonsuz teşekkürler…
  Tekrar ve Çoğalarak Görüşmek Dileğiyle,
  Sevgiler

  • Zeynep Hanım Merhaba,

   Tekrar tekrar geldiğiniz için çok teşekkür ederim.

   Tek bir ortak nokta ve saatlerce yapılan samimi sohbetler, paylaşımlar. İnanın çok zor bir işi başardık. Bu dönemde kimsenin kimseye güveni yokken bir tek ortak noktadan güveni çok güzel ortaya koyduk.

   Bu organizasyonda tek sebep ben değil, hepimiz birer sebeptik bence bu buluşma için.

   sevgiler

 10. merhabalar,
  cumartesiden beri şimdi bakma fırsatı buldum. arkadaşlar, bizler de sizinle tanıştığımız için çok memnun olduk. paşamın uyku saatinin gelmesi hasebiyle az oturabildik ama gönlümüz orda kaldı. herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz. 🙂

  • Melek Hanım Merhaba,

   Paşa hepimizi çok mutlu etti varlığı ile 🙂 . Sizlere de bizi Tuna ile tanıştırdığınız için çok teşekkür ederiz.

   sevgiler

 11. hepinize merhaba,
  diyabet olduğumu öğrendiğimde diyabet olan birilerine o kadar ihtiyaç duydum ki, ama ne ailede ne de yakın çevrede kimse yoktu:( Esra Hanım sayesinde diyabetli arkadaşlarım oldu 🙂 evet doktorlarımız sağolsun her sorunumuza yardımcı oluyorlar ama en iyi yaşayan bilir bence. Yaşadıklarınızı sizin ile aynı kaderi paylaşan birine hem daha rahat anlatabiliyorsunuz hem de sorularınıza tecrübeler ile yanıt aldığınız için daha çok güven duyuyorsunuz.
  Esra Hanım bu organizasyon için önce size, sonra vakit ayırıp gelen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Özellikle Tuna bebeğe minik ayakları ile üşenmeden geldiği için 🙂
  Bu buluşmaları periyodik hale getirelim bence, daha konuşacak çok şey var.
  Sevgiler

  • Ezgi Hanım,

   Geldiğiniz için ben de size teşekkür ederim.

   Herkes bir şeyler anlattıkça çook şey öğrendik. Ki öğrenmeye devam edeceğiz.

   Bu tarz bir buluşmayı yani topluluk halinde buluşmayı ilk defa yaptığım için deneyim kazanarak yapacağımız diğer buluşmalar inanın daha iyi olacak.

   sevgiler

 12. Merhaba,
  walla ne yalan söyliimmmi bir sonra ki buluma da ben de olmak isterim… Çok keyifli ve paylaşım odaklı olduğu belli.. en azından fotolarınız da öyle görünüyor. Esra benim can arkadaşım, onun bu başarılarını, gittikçe büyüdüğünü gördükçe çok mutlu oluyorum… Tip2 diyabetli olarak öğrenilecek çok şey var sizlerden….sağlığınızın, mutluluklarınızın ve arkadaşlıklarınızın devamını dilerimmm… ( Bu arada Esra can seni çokkk özledimm, sabah Selin ile kulaklarını çınlattık, yokluğun farkediliyor… 🙁 )
  Sevgiler Serap

  • Serap cım, Canım,

   Cumartesi günü çok keyifliydi. Dediğiniz gibi fotoğraflar çok her şeyi anlatıyor.

   Ben de seni ve Selin’i özledim.Sabah 7de kalktım otomatiğe bağlamış bünye olarak. İşe gitmeyeceğimi fark edince yatmaya devam ettim 🙂 . Bu hafta içi mecburen şirkete geleceğim. Muhtelemen perşembe günü. Bekleyin beni 🙂 .

   Öpüyorum ikinizi de. Selin’e bu yorumdan bahset lütfen 🙂 .

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: