Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Avrupa ve Kanada’da Onay Aldı

Haberler&GelişmelerUltra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Avrupa ve Kanada'da Onay Aldı

Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Avrupa ve Kanada’da Onay Aldı

Şu anda yemeklerden önce kullandığımız hızlı etkili insülinlerin Apidra, Novorapid ve Humalog olduğunu biliyoruz. İdeal olarak hızlı etkili insülinlerin vücuda hızlıca girip işlerini tamamlayıp ve hızla da çıkmaları isteniyor. Şu anki hızlı etkili insülinler ise ihtiyacımızı tam olarak karşılayamıyor. Bu sebeple de bilim dünyası ultra hızlı etkilili insülinler için yıllardır çalışmakta.

Bunlardan biri de Fiasp. Novo Nordisk’in insülini olan bu ultra hızlı etkili insülin çalışma sonuçlarını okuduğumda beni heyecanlandırdı. Fiasp, yemeklerde ve kan şekeri yüksekliklerini düşürmekte doğal fizyolojik insülin tepkisi gibi daha hızlı ve daha fazla çalışan yeni nesil bir insülin.

Novo Nordisk’in aşırı ultra hızlı etkili insülin aspartı olan Fiasp Avrupa Komisyonu tarafından 28 Avrupa Birliği üye ülkesinin tümünü de kapsayacak şekilde onayladığını açıkladı. Bir aksilik olmazsa 2017 Mart ayına kadar satışa sunulması bekleniyor.

Fiasp insülin aspartının, yani Novolog / NovoRapid’in daha hızlı bir formülasyonudur. “Daha erken, daha iyi ve daha hızlı bir emilim sağlarken, kan şekerinin yükselmemesi için de daha hızlı insülin hareketi sağlayacak.”
Fiasp flakon, Penfill ve FlexTouch insülin kalemi ile kullanılabilecek. İnsülin pompasında da kullanılabileceği özellikle belirtilmiş.

Aşağıdaki görsel bir çalışmanın sonucu. Mavi çizgi FIAsp’ı, turuncu çizgi ise NovoRapid’i simgeliyor. NovoRapid ve FIAsp hemen hemen aynı dakikalarda çalışmaya başlarken, NovoRapid’de yaşanılan kan şekerinin yükselme durumu FIAsp’da yaşanmıyor.

İnsülinin görseline ise hiç denk gelmedik. Merak etmedik desek yeridir 🙂

FIAsp_036

Ultra hızlı etkili insülinler hayatımıza girdiği zaman kan şekeri regülasyonun da daha iyi gideceği aşikar.

Bu arada tek ultra hızlı etkili insülin FIAsp değil. Thermalin ve BIOD-531 gibi ultra hızlı etkili insülinler de var. Çalışmalar devam ediyor.

Yararlanılan kaynaklar: https://www.sec.gov ve https://www.diabetesdaily.com/

10 YORUMLAR

 1. Selamlar,
  Biz Belçika’da yaşıyoruz, kızım Tanem 2,5 yaşında iken Diyabet Tip 1 ile tanıştık,21 günlük hastahane deneyiminden sonra Medtronic 640G pompasını öğrendik ve tabii ki karbonhidrat sayımını.
  Size sormak istediğim onay alan bu ultra hızlı insülin, pompa ile de kombine çalışabiliyor mu?
  Saygılar

  • Orçun Bey Merhaba,

   Bu detayı şimdi ekledim yazıya. Unutmuşum.

   İnsülin pompasında da kullanılabileceği özellikle belirtilmiş.

   Size de kolaylıklar dilerim.

   Sevgiler

 2. Asena Baktir Altinoglu E bizeee

  özen özgür özdemir İyi bir gelişme hayırlı olsun

  Ayşe Kır Özer Acaba humalogla değişimi nasıl olur??

  Esra Avcı Ayşe Hanım, Humalog gibi hızlı etkili insülin kullanan bizler FIAsp gibi ultra hızlı etkili insülinler çıkınca zaten insülinleri değiştireceğiz.

  Ayşe Kır Özer Esra Avcı novarapid okuyunca acabaaaaa dedim.sağolun

 3. Ömer Uzunca Esra Avcı Hanım, hani sürekli söyleniyor, ultra etkili insülinler çıkınca kh sayımını bırakacağız diye, ben bu söylemi anlayamıyorum, neye göre ayarlayacağız peki bu durumda, yani az ya da çok ne kadar inüsülin yapılacağına kh saymadan nasıl karar vereceğiz? bir de paylaşımdaki insülin bu söyleme uyuyor mu?

  Esra Avcı Merhaba, Ultra hızlı etkili insülinler tek başına gelince karbonhidrat sayımı kalkmaz. Bu kısmı doğru bilmiyorsunuz. Tam otomatize yapay pankreas ya da biohub gibi teknolojiler ile birlikte kh sayımına gerek olmayacak. Selamlar, sevgiler

 4. esra hanım merhabalar.bursadan yazıyorum size eşim serap hanım tip 1 diyabetli sizinle tanışmak ve görüşmek istiyor eğer sizce sakıncası yoksa tel numaranızı alabilirmiyiz sizi onunla görüştürsem kafasında olan soruları size paylaşabilir mi?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: