Ultra Hızlı Etkili İnsülin BioChaperone® Lispro

Haberler&GelişmelerUltra Hızlı Etkili İnsülin BioChaperone® Lispro

Ultra Hızlı Etkili İnsülin BioChaperone® Lispro

Hep diyoruz. Ultra hızlı etkili insülinler tip-1 diyabette devrim niteliğinde olacak. Ve biz tip-1 diyabetlilerin de kan şekeri regülasyonu daha başarılı gidecek. Merakla bekliyoruz 🙂

Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp Avrupa ve Kanada’da Onay Aldı başlıklı yazımızı da hatırlarsanız başka bir ultra hızlı etkili insülinden daha bahsetmiştik.

Adocia ve Lilly ultra hızlı BioChaperone® Lispro Insulin için birlikte çalışıyorlardı. Hatta ultra hızlı BioChaperone® Lispro Insulin’in de olumlu klinik araştırma sonuçlarını da birlikte duyurdular. Ancak Lilly 27 Ocak 2017’de Adocia ile ortaklığın sona ermesini ilan etti.

BioChaperone® Lispro U100; insülin emilimini ve çalışma performansını hızlandırmak için üretilen BioChaperone adlı patentli teknolojisini kullanmak için Adocia ile ortaklık kuran Lilly’ye verilen çok hızlı bir insülin lispro sürümüdür.

g1401_1Tip-1 diyabetlilerin de dahil olduğu klinik çalışmalarda BioChaperone Lispro U100’ün, Humalog’a kıyasla, yemek zamanı bolusundan sonraki ilk 30 dakika boyunca daha iyi performans sergilediği saptanmış.

” — ” olanı Humalog gibi düşünürsek ” – ” olan BioChaperone Lispro’nun kan şekerini ilk 30 dakikada Humalog’a göre daha başarılı nasıl toparladığını yandaki görselden de görebilirsiniz. Mean Blood Glucose yazan kısım kan şekeri gidişatını, Nominal Time From Dosing yazan kısım ise yemek ve insülin süresini dakika biriminden gösteriyor.

Aynı zamanda bazı insülin pompalarında da bu insülin test edilmiş. Roche Accu-Check Spirit, Medtronic Paradigma Veo’nun yanı sıra insülin kalemi ya da iğnesi kullananlar da BioChaperone Lispro’yu Humalog’a karşı test etti ve karşılaştırdı.

Adocia’nın Medikal Tıp Şefi olan Simon Bruce, “BioChaperone Lispro’nun test edilen her iki insülin pompasında da Humalog’a kıyasla çok hızlı insülin emilimini sürekli olarak sağladığını onaylamaktan memnuniyet duyuyoruz. Tokluk kan şekeri kontrolünü sağlamış olmak da mutluluk verici.” dedi. “Böylece BioChaperone Lispro, çok sayıda çalışma, farklı popülasyonlarda ve farklı insülin yapma metotlarında tutarlı bir absorpsiyon profili gösterdi.” diyerek ekledi.

Faz2 aşamasında ise daha fazla diyabetli bireylerle birlikte çalışılmış. Hem insülin kalemi hem de insülin pompa kullanıcılardan gruplar oluşturulmuş. Aynı zamanda Humalog ve BioChaperone Lispro olarak iki farklı insülini de tekrar tekrar deneyerek kıyaslamışlar. İlk 30 dakikada Humalog’a kıyasla BioChaperone Lispro’nun kan şekeri daha regüle götürmesi sonucuna ulaşılmış. Ve hatta BioChaperone Lispro’nun “Humalog’a kıyasla tokluk kan şekerini daha iyi tolere ettiği” tespit edilmiş.

Ortaklık İptal Edildi

Bu umut verici sonuçlara rağmen, Lilly Başkan ve CEO’su web sitesinde bir açıklama yaparak Adocia ile olan ortaklığın sona erdiğini duyurdu.

“Lilly’nin 6 klinik çalışmada, performans açısından Humalog® açısından önemli ilerleme sergilediğimiz BioChaperone Lispro üzerindeki işbirliğini sona erdirme kararı aldık. Bu gelişme ile birlikte, BC Lispro’nun diyabetli kişilerin hayatını iyileştirebileceğinden ve Adocia’nın yeni bir ortak arayışında 3. faz klinik araştırmalara hazırlanmaya devam edeceğinden eminiz. ” dedi.

Daha fazla bilgi için http://www.adocia.fr/WP/products/biochaperone-ultra-fast-analog-insulin/ ve https://www.diabetesdaily.com/blog/promising-clinical-trial-results-for-ultra-fast-biochaperone-lispro-insulin-341711/ linklerini ziyaret edebilirsiniz.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: