Uçak Seyahatindeki Tip-1 Diyabetli

Tip-1'imUçak Seyahatindeki Tip-1 Diyabetli

Geçtiğimiz hafta cuma günü İstanbul’dan Antalya’ya şirket toplantımız için gittim. Bugün tekrar döndük İstanbul’a.

Seyahatimizi uçakla yaptık.

Eskiden uçakla seyahat ettiğimde kan şekerim hep düşerdi. Artık daha fazla deneyim kazandığım için nelere dikkat etmem gerektiğini biliyorum galiba:)

Normalde bir şehirden başka bir şehre giderken yolculuklarda mutlaka bir şeyler yeme ihtiyacı hissederiz. Mesela evden yemek yiyerek çıksak bile yolculukta yemek yemekten alı koyamayız kendimizi.

Evden yemek yiyerek çıktığımı varsayalım. Dolayısı ile insülin yapmış oluyorum. Bir de uçak yolculuğunda, seyahat sürem kısa olduğunda, hemen yemek yediğimde tekrar insülin yapıyorum. Böylece evden çıkmadan yaptığım insülin ile uçakta yaptığım insülin birleşip kan şekerimi tahmin ettiğimden fazla düşürüyor. Dolayısı ile hipoglisemiye giriyorum.

Evden yemek yiyerek çıkıp, yolculuk esnasında bir şey yemediğimi düşünelim. Uçak yolculukları kısa olduğu için vardığım yerde yemek yerim diye düşünüyorum. Ama aradaki zaman uzarsa kan şekeriniz evden çıkmadan yaptığım insülin nedeniyle yine düşüşe geçecek. Ve dolayısı ile yine hipoglisemiye giriyordum.

Bunlar uçak seyahatlerinde yaptığım en büyük hatalardandı.

Artık uzun zamandır seyahat durumundaki yemek saatlerime, uçak yolculuğu yapsam dahi, daha fazla dikkat ediyorum. Evden ana öğünümü yiyerek çıktıysam yanıma ara öğünüm için elma, muz ya da çilekli yoğurt alıyorum. Ara öğün alarak evimden ayrıldıysam ana öğünümün yerini tutacak bir sandviç ve kapalı bardakta ayran alıyorum. (Görsel kaynak: blogcuanne.com)

 

 

4 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: