Ev Dışında Yemek Tercihleri

Tip-1'imEv Dışında Yemek Tercihleri

Antalya’daki şirket toplantımızın  olduğu otelde konaklama seçeneğimiz her şey dahil şeklindeydi. Yatma zamanımıza kadar herhangi bir kafeterya, yemek salonu ya da dinlenme alanlarında istediğimiz şeyleri ücret vermeden alabiliyorduk.

Her alandaki yiyecekler birbirinden lezzetliydi. Ama şeker hastası olduğumu da unutmamam lazımdı:)

Sizlere vücudumuzda şekere nelerin dönüştüğünden bahsetmiştim hatırlarsanız.

Ana öğünlerde içinde şeker ve karbonhidrat olmayan her şeyi sınırsızca aldım. Sınırsız derken salata, peynir, et, balık ya da meze barlarından bahsediyorum. Ekmek, börek, çorba, pizza ve lahmacun gibi yiyeceklerden alacaksam, tabağıma aldığım bu karbonhidratları, karbonhidrat sayım yöntemini kullanarak aldım. Böylece yapmam gereken insülin miktarını hesaplamış oldum.

Burada özellikle karbonhidrat sayım yöntemine tekrar dikkatinizi çekmek isterim. Eğer bu yöntemi doğru bir şekilde öğrenmişseniz diyet listelerine gerek kalmadan ve kendinizi kısıtlamadan yemeğinizi yiyebilirsiniz. Çünkü karbonhidrat sayım yöntemini öğrenirken en önemli konu bizlerin yemek yeme alışkanlıkları. Çok fazla kısıtlama yaşamadan, normal hayatımıza bu yöntemi kolayca adapte edebiliyoruz. Elbette yemek yemenin dozunu kaçırmamız gerekiyor:)

Diyetisyenim Nevin Özyurt yemek yeme şeklimi 1-2 ay kontrol etmişti. Bu sürede yemek yememde bir kısıtlama olmadı. Çünkü ben normalde nasıl yemek yerim onu merak ediyordu.

Bu zamanın sonunda metabolizmama göre 1 ünite insülinin kan şekerimi 40 mg / dL düşürdüğünü ve günün saatlerine göre yediğim karbonhidratın kan şekerimi ne kadar yükselttiğini ortaya çıkardık.

Böylece insülin pompama karbonhidrat ve insülin duyarlılığımın bilgilerini girdik. Mesela pompamda sabah 09:00-15:00 arası alacağım her 8 gr karbonhidrat için 1 ünite insülin yapmam gerektiği kayıtlı.

Örnek vermek gerekirse, toplantımız esnasında ketçapsız ve mayonezsiz bir hamburger yediğimde, alacağım karbonhidratın 45 gr olduğunu biliyorum. Karbonhidrat sayım yöntemine göre hesaplamamı yapınca yaklaşık 6 ünite insülin yapmam gerektiğini ortaya çıkarıyorum.

Bu yöntem sayesinde de yaptığım pratik hesaplamalarla kan şekerimin kontrolünü iş yerimde, toplantıda, gezmede ve tatilde daha iyi kontrol altında tutmaya başladım. (Görsel kaynak: sondakika.com )

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: