Humalog ve Lantus Solostar

Tip-1'imHumalog ve Lantus Solostar

Humalog ve Lantus Solostar

Tip-1 Diyabetle Yaşam yazımda bahsettiğim gibi son olarak Humalog ve Lantus Solostar ile kan şekerimi yani diyabetimi (Şeker Hastalığı) kontrol etmeye devam ediyordum.

Normal şartlarda benim günüm şu şekilde başlar. Sabah 08:00’da şirketimde olurum ve hemen kahvaltımı yaparım.

İnsülin pompasına geçmeden önce sabahları 3 dilim ekmeğe denk gelen tost yemek tercihim oluyordu.  İnsülin popmamın olmadığı dönemlerde sabahları yemekten önce 8 ünite humalog yapardım. Öğlen yemeğimi 12:00’da yediğim için sabah ile öğlen arasında bir ara öğün almıyordum. Öğlen yemeğinde ise salata, yoğurt, 4 dilim ekmek, et ye da zeytinyağlı bir yemek yerdim. Çorba alacaksam 4 dilim ekmek yerine 3 dilim ekmek yerdim. Ya da makarna yiyeceksem yiyeceğim ekmek dilimlerini karbohnidrat sayım yöntemine göre azaltarak yerdim. Öğlen yemeği öncesi 7 ünit humalog yapardım. 15:00’da ara öğün alırdım. Genelde bir adet meyve ve öğlen yemeğinde aldığım bir dilim çavdar ekmeği yeterli oluyordu. Ara öğün içinse 3 ünite kadar insülin yapardım.  Akşam yemeğimi genelde 20:00’da yediğim için akşam üzeri yine ufak bir ara öğün almaya çalışıyordum. Bu ara öğünde de 1-2 ünite humalog takviyesi yapmak gerekiyordu.

Akşam yemeği öğlen yemeğimin hemen hemen aynısı. Sadece ekmek oranı 4 dilimden 3 dilime düşüyordu.

22:00’da ise 24 saatlik kan şekerimi düzenlemesi için Lantus Solostar’dan 22 ünite yapıyordum. 23:00 gibi ise 1 çay bardağı süt ve bir porsiyon meyve yiyerek günü tamamlıyordum.

Eskiden Humulin-n kullanırken yaptığım ünite 28 ünite kadardı. Ama Lantus Solostar’a geçince yaptığım insülin 22 ünite oldu. Dolayısı ile aldığım insülin oranı baya düşmüş oldu. Kan şekeri oranlarım ise eskiye oranla daha az oynuyordu.

Humalog gibi insülinleri, insülin kaleminde kullandığımda kaleme özel kartuşları takıp bitince atardım. Ama Lantus Solostar kalemleri zaten kalem halinde ve insülini de içinde bulunduruyor. Kullanım açısından gerçekten kullanışlı oluyor.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

10 YORUMLAR

  1. Merhabalar, ben 15 aylık diyabet hastasıyım. lantus kullanıyorum ama canım çok yanıyor, hocam da yakabileceğini söylüyor acaba bir çaresi var mı? iğne vakti gelecek diye korkuyorum.

    • Alanur Merhaba,

      Lantus’un bilinen bir yan etkisi bu. Lantus yerine Levemir kullanıp kullanamayacağını doktoruna sorabilir misin?

      Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: