Anasayfa Tip-1'im Bugünkü Durumum

Bugünkü Durumum

14 6.976 görüntüleme

Bugünkü kan şekeri değerlerimi ve yediklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Sabah 08:07’de açlık kan şekerim 105 mg / dL çıktı. Kahvaltıda dere otlu ve peynirli bir poğaça yedim ve insülin pompamdan 5,6 ünite insülin yaptım.

Öğlen yemeği öncesi 11:47’de kan şekerim 106 çıktı. Ve yine insülin pompamdan 5,6 ünite insülin yaptım. Öğlen yemeğimde yarım porsiyon kaşarlı pide, 5 adet elma dilim patates, 2 kaşık yoğurt ve rendelenmiş havuç yedim.

15:30’da ara öğün almadan önce kan şekerimi ölçtüm. 244 mg / dL çıktı. Demek ki yaptığım insülin yetersiz geldi:) Biraz öğle yemeğinde kaçırmışım:)

Kan şekeri değerimi ve alacağım ara öğünün karbonhidrat miktarını insülin pompama girdiğimde 5,2 ünite insüline ihtiyacım olduğunu gösterdi ve pompamdan yaptım. Ara öğünde 1 adet elma 3 dilim kaşarlı pide yedim.

17:30’da kan şekeri sonucumu sizlere bildireceğim.

Kan şekerim 160 mg / dL çıktı:)

 • İlaç raporu çıkarırken beni takip eden doktora gitmiştim. Rapor almak istediğimi söylediğimde heyet raporu alınmadan önce yaptırılması gereken testleri yaptırdılar. Heyet günü var hastanelerin. Heyet raporu bölümüne testlerinizi verip, ilaç raporu almak istediğimi söyledim. Evraklar heyete gönderiliyor. Şu gün gelin alın dedikleri gün gidip raporumu aldım. Bu arada devlet hastanesine gittiğinizde aldığınız rapor iki yıl, özel hastaneden aldığınız rapor bir yıl geçerli olmakta.

 • Tip-1 diyabetimle ilgili 2006 yılında okuduğum üniversitenin hastanesiden aldım. % 40 engelli raporum var. Ama bildiğim kadarıyla rapor alma süreci çok zorlaşmış. Yeni yasaya göre nasıl ilerlenmesi gerekiyor bilmiyorum. Sorduğunuz soruları farklı başlıklar altında daha detaylı yazacağım.

 • Merhaba, diyabet hastasıyım bazı öğünlerde kaşarlı pide yediğinizi söylüyorsunuz, kaşarlı yada kıymalı pide bizde yiyebilir miyiz? Saygılarımla

  • Murat Bey Merhaba,

   Karbonhidrat sayım yöntemini biliyorsanız sayarak yemenizde bir sakınca olmaz. Diyetisyeniniz var mı?

   sevgiler

 • Yazmış olduğunuz yazılar yenı baslayan tip 1 ciler için gercekten yol gosterici klavyenize ve ellerinize sağlık Esra Hanım. Merak ettiğim 2 soru daha var ölçüm aletlerinin kalibrasyonunun kac ayda bir yapılması gerekıyor , nereye veya kime yaptırılması gerekiyor ve alınan engelli raporu bir kere alındıktan sonra ömur boyu gecerlı mı yoksa sağlık raporu gıbı belırlı yılda yenıden alınması mı gerekıyor? Teşekkurler.

  • Ölçüm aleti kalibrasyonunu iki yılda bir kez yaptırmak gerektiğini biliyorum. İlk ölçüm aletimi 2002 senede almıştım ve 2006 senesinde kontrol ettirmiştim. Hiçbir sıkıntı yoktu.

   Benim engelli raporumda ‘sürekli’ şeklinde yazıyor. Yani ömür boyu geçerli. Süreli rapor olursa mutlaka rapora not düşülüyor şu tarihe kadar geçerli şeklinde. Çalışamayacağım işler kısmında ise silahlı alet kullanılan işler şeklinde bir detay var.

   Bu raporu ilaç raporu gibi düşünmeyin. Tip-1 diyabet ömür boyu bizimle olduğu ve tıpta köklü bir değişiklik olmadığı sürece rapor geçerliliğini koruyor. Sevgiler.

 • Esra Hanım Merhaba,
  Hastalığımla yeni tanıştığım için sizleri takip ederek bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Bana Gülhane’de tanı konduğu için diyetisyenim’de orada görevli, bir kitapçık verdi bana uymaya çalışıyorum ana ve ara öğünlerim var katı kuralları olan bir hastane olsa da diyetisyenim kitapçığıma tek tek kendi elleri ile yazdı altı kaşık susuz sebze yemeklerimden tutunda ara öğünlerimdeki meyve ve bir kase yoğurta kadar. Karbonhidrat sayımı nasıl yapılıyor bana bilgi verirseniz sevinirim. Sevgiyle

  • Murat Bey Merhaba,

   Aramıza hoş geldiniz 🙂

   Karbonhidrat sayım yöntemi benim anlatmam ile öğrenilebilecek bir şey değil maalesef.

   Küçükyalı Diyabet Vakfı ya da Bakırköy Diyabet Vakfı gibi vakfın hastanelerinin diyetisyenlerine gitmenizi öneririm.

   Sevgiler

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.