Tip-2 Diyabetliler İçin ‘Victoza’

Haberler&GelişmelerTip-2 Diyabetliler İçin 'Victoza'

Biraz da tip-2 diyabetlilerle ilgili çıkan bir haberi yayınlayalım istedim. Tek enjeksiyon konusu oldukça ilginç ve güzel. Acaba biz tip-1 diyabetliler için de benzer bir şey hayata geçer mi?

Victoza nispeten yeni geliştirilmiş bir diyabet ilaçtır. Victoza (liraglutide) tip 2 diyabet tedavisi için bir GLP-1 analogudur.

Son zamanlarda ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından Avrupa ile ABD’de de onaylanan tip-2 diyabet ilacı, tek bir enjeksiyon gerektiren ve 24 saat süre ile çalışan bir insülindir.

Tip 2 diyabet ilacı artık onaylandı ve İngiltere’de tip 2 diyabet hastaları için de reçete ediliyor.

VİCTOZA, tip 2 diabetes mellitus’lu yetişkin hastaların tedavisinde glisemik kontrolün sağlanması için endikedir.

En Önemli Özellikleri

 • Victoza tip-2 diyabetli bireylerin hızlı kilo vermesini engelleyerek kilo almalarına da yardımcı olmaktadır.
 • Düşük kan şekeri ve HbA1c
 • Gün içerisinde istediğin saat yapabilme özgürlüğü

VİCTOZA, aşağıdaki kombinasyonlarda kullanılır:

 • Metformin veya sülfonilüre grubu ilaç ile kombine olarak; metformin veya sülfonilüre ile monoterapide tolere edilen maksimum doza rağmen yeterli glisemik kontrolün sağlanamadığı hastalarda.
 • Metformin ve sülfonilüre grubu ilaç ile ya da metformin ve tiyazolidindion grubu ilaç ile kombine olarak; ikili tedaviye rağmen yeterli glisemik kontrolün sağlanamadığı hastalarda.

Victoza (Liraglutide) Nasıl Çalışır?

Liraglutid insülin gibi glükozu baskılayarak ve glukagon sekresyonunu stimüle ederek çalışır.

Diğer diyabetik ilaçlardan farklı olarak Victoza günde bir kez tatbik edilmektedir.

Liraglutide 24 saatlik bir süre içinde hem açlık ve tokluk hem de kan şekerini düşürmek ve kan şekerini daha iyi yönetmek için diyabetli insanlara yardım etmek için daha fonksiyonlu bir insülindir.

Victoza Klinik Olarak Kanıtlandı Mı?

Liraglutide çift kör randomize çalışmalarda, tek başına ve Metformin’e göre daha düzgün HbA1c sonuçlarını aldırdığını kanıtlanmıştır.

Ayrıca, Liraglutide Metformin’e göre ortalama sistolik kan basıncında daha iyi bir azalma elde edilmiştir.

Liraglutide da klinik olarak beta hücreleri arasında insülin üretimini arttırdığı da gözlemlenmiştir.

Victoza Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç onayı alınırken erken aşamalarda Victoza’nın yan etkileri tamamen İngiltere’de anlaşılamamıştır.

Ancak uluslararası haberlere göre, Liraglutide genellikle şeker hastalığı olan insanlar tarafından iyi tolere edilir.

Hafif, geçici gastrointestinal yan etkiler hafif bir artış bildirilmiştir.

Metformin ile birlikte Liraglutide’de önemli bir hipoglisemi atağı gözlemlenmemiştir. Ancak Liraglutide bir sülfonilüre ile birlikte kullanıldığı zaman hipoglisemi daha yaygındır.

Victoza Diğer Diyabet İlaçları Daha Etkili Midir?

Bazı kafa kafaya çalışmalar Victoza’nın Byetta’a göre  daha verimli olabileceğini göstermiştir.

26 haftalık bir çalışmanın ardından Liraglutide kullanan hastaların Byetta kullananlara göre ortalama kan şekeri düzeylerinde daha büyük bir azalma yaşanmıştır.

Ayrıca birçok hastada günlük bir doz tercih edildi. Araştırmacılar açıkça Victoza’nın tip 2 diyabet tedavisi için uygun bir GLP-1 analog olduğunu ifade etti. (Kaynak: iegm.gov.tr, diabetes.co.uk)

70 YORUMLAR

 1. dun dr imla uzun bir rendevudan sonra bana viktoza veya insulin kulanmam icin 1 hafta sure tanidi fakat konustugumuzda viktozanin bazi yan etikeleri de var yapilan arstirmalarda insan uzerinde kanitlanmadi fakat hayvan uzerinde kanitlanmistir tryot kanseri pancrast kanseri gibi yan etikileri var ama kilo sismanlar icin kilo kaybi vede sekeri daha iyi kontrol altinda tutabilen bir ilactir simdi karsizim hangisini kulanayim diye

 2. Slm arkadaş lar ben ilk söylediğinde inan madim ama denemek ten ne çıkar dedim ve bu ilacı aldım ilk olarak 06 mg ilâ başladım sonra 1.2 mg çıktım 1 hafta sonra 1.8 mg çıktım ve şuanda 4 tüp bitirdim yeniden 5 tüp aldım bu ilacı kullanın ca normal ilaç ilâ arasında da ki farkı resmen hissettim 134 kilo idim 128 kilo düştüm hiç bir spor falan yapmadım tavsiye ederim ilacı ssk karşılamıyor bu yüzden sıkıntıya sokuyor eyerki maddi durumunuz iyi ise mutlaka kullanın eskiden olup olmadık abur cubur yiyordum şimdi ise bir dilim ekmekle duyuyorum gerçekten inanin tavsiye ederim yan ettikisi falan yok başlarda sadece bulantı yapıyor sonra alisiyorsunuz. bu arada Devlet büyüklerimiz Biz diayebetik hastaları için bu ilacın ssk tarafından karşılanmasını istiyorum arkadaşlar bu ilacı eczaneden alırsanız 285 TL veriyor lar ama ilaç depolarında tanıdığınız var ise 225 tl alabiliyorsunuz

 3. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile ve doktor kontrolünde başladım 4 hafta da 8 kg verdim şimdi ikinci iğneme başlıyorum hiçbir yan etkisi olmadı sadece ilk başında biraz miğde bulantısı yaptı ama geçti. Merak edenler için ufakta olsa aydınlatmak istedim.

 4. 2 aydır kullanıyorum. İnsülin direncim kırıldı ve 12 kilo verdim. Uzun süre 0.6 kullanmak zorunda kaldım. Karaciğer enzimlerim yükseldi. Kontrollu gidince bir sıkıntı yok. Ilk başlardaki halsizlikleri saymazsak.

  • Karaciğer enZimlerini yukseldiğini nasıl anladııniz ? Yardımci olurmusunuz bende 5 gundur kullanıyorum halsizlık normAlde var iştahsizlık var.. üzuleyımmi sevineyim mi anlayamadım em azindan abur cuburlar gitti ..🙏🏻

 5. ben viktozayi kullaniyom 1 haftadir sizlere tavsiyem ineyi aldiginizda bol su icin bogaziniz ve middeniz yanmaz kendimi iyi hissediyorum 2 ay boyunca dr.tavsiyesi uzerine kullanacam basarilar.

 6. Arkadaslar esım 1yıldan fazladır kullanıyor ılk başta karın agrısı bulantı yapıyor ama çok ıyı geldı yurtdısındayız elımızde 2 kutu fazla var ısteyen olursa ıletısıme gecebılırsınız

 7. Ben 10 gun oldu kulaniyorum sonuc asiri derecede istahsizlik, mide bulantisi ve 6 kilo verdim.. bu igneyi kulandigimdan beri yemek yiyemiyorum. Direniyorum belki vucudum alisir biraz olsun yemek yiyebilirim.

  • Melike hanim hala kullanima devam ediyor musunuz ? Bende basladim 8 gundur kullaniyorum. Bazen mide bulantisi oluyor ama istahimi kontrol altina aldi. Kac kilo verdiniz bilgi verebilirseniz sevinirim. Tesekkurler.

 8. Bir hafta oldu kullanıyorum mide bulantısı ve halsizlik yapıyor ama iştah sıfıra indi sürekli abur cubur yememe rağmen şimdi hiç birşey istemiyor canım ,. Yemeğince de kilo veriliyor haliyle 2 kilo kadar farketti şimdiden

 9. Merhaba 3-4 senedir byetta kullanıyordum. byetta ile 89 kilodan 68 kiloya düştüm. bir süre sonra tekrar 78 kilolara çıktım. doktorum victoza yı reçete etti.
  2 aydır kullanıyorum. 5 iğne bitirdim 6. iğneyi kullanıyorum. iştahım kesildi eskisine göre daha az yemek yiyebiliyorum. midede şişkinlik ,ekşime ve baş ağrısı yapıyor.
  malesef henüz belirgin kilo kaybı söz konusu olmadı.

 10. Adım.Bekir Doğan kronik diyabet tip (2)hastasıyım 10 yıl önce farkettim şeker hastalığı olduğunu önce diyamikron (60)ve metformin (1000)kullandım daha sonra aile DR JANUMET (1000)verdi diyamikron (60) ile (10) yıl kullandım bir hafta önce hastane diyabet doktoru diyamikron (60)günde (1)tane ve metformin (850)ve (victoza) insülin verdi insülin i. Aç karnınamı yapacağım bir cevap bekliyorum lütfen

 11. Bu ilacı bende aldım arkadaşlar 320 tl verdim kullanan arkadaşlar sizler kaça aldınız inşaallah bende kg verebilirim rabbim cümlemize şifa versin inşaallah ecmain

 12. insülin direnci hastasıyım yıllarca diya ile başlayan ilaçtan kullandım, kilo anlamında 1 kilo bile vermedim üstüne birde aşırı aşırı mide bulantıları çektim ve en sonunda midemi kaybetmekten korktuğum içinde kullanmayı bıraktım. Şimdide doktor bu iğneyi tavsiye etti ancak korkuyorum. Güncel olarak kullananlar bilgi verebilir mi? Kilo verdiniz mi? Bir ayda ne kadar kalem yada iğne kullanılıyor ve aylık maliyeti nedir?

 13. ben de 6 aydır kullanıyorum. 5 kilo civarında kilo verdim. ilaca alışmak çok zor ve yorucu. 2-3ay kadar bir süre zorluyor. çok küçük dozlarla başlayıp çok küçük artırımlarla 1.8 mga kadar çıkarsanız daha az zorlanırsınız. ben 0.6-1.2-1.8 olarak 2-3 hafta aralarla doz artırdım buna rağmen çok zorlandım. 0,1-0,2,03 şeklinde çok küçük dozlarla başlayıp çok küçük artımlarla gitmek daha kolay olabilir.
  ilaç başladığımda 320tlydi sonra 360a çıktı. 2 kez ecza deposundan 310tlden aldım. sonra ilacın mısırda ucuz olduğunu fark edince mısırdan aldım. mısırdan ilk aldığımda şubat ayı gbi 145tlye geliyordu sonra dolar çıkınca 175e aldım şimdi 200ü bulmuştur orada da. tanıdığınız varsa getirtebilirsiniz.

  ben en çok kilo verdirmesinden dolayı aldım ama çok fazla veremedim. halen kullanıyorum, 1 yılı doldurunca daha sağlıklı bir değerlendirme yapabilirim.

  (glifix plus ile birlikte kullanıyorum)

 14. Byetta kullandım 6 ay hiçbir faydasını gormedım ne şekerim düştü ne de kilı verebildim bır de her akşam kısmak zorunda kalıyordum victoza 0,6 mg başladım heöen etkisini gordum ne bulantı be kusma ve şeker sonuçlarım süper tabıı sıkı dıyetle beraber

 15. Bende kafama göre alıp karnından insülin yapıyorum kısa sürede abur cubur bitti ve bikaç kiloda verdim fenadegil biraz keyifsizlik dışında başkada bir yam etkisi yok,yinede birtek Zayıflamak için bunu kullanmak doğrumudur bilemiyorum
  He bide 4 ayda 6 kilodan sonra bıraktım sonra tatile gittim geldim 3 ay arayla tekrar kilolar kısmen geri geldi bi şekilde kiloyu sabit tutabilmeyi beceremelide nasıl olcak onuda bilmiyorum
  Şimdi tekrar başladım bu ilaca inşallah ilerde sağlık sorunu çıkarmaz. ..

 16. Event Ben avusturyada yasiyorum ve hastane bana Victozayi Verdi sekerim Yüksel oldugu Icin dengeleyebilmek Icin bu zay iflama ignesi degildir ve sabah erken ac karnina vurulmali birgün sag Karin bölgesi ertesigün Sol Karin Her Gün degisimle vurulmalidir önce endüsük doz bes. Gün vurulmali fazla yan Etki yoksa Orta ölcü besgün denenmeli Gene etki yoksa en son doz besgün denenmeli etki yoksa hergün vurulmali varsa orta Doza geri dönüp devam edilmelidir

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: