Medtronic’in Sensörlü Pompası ‘Veo’ ABD’de Farklı Özelliklerle Yeniden Üretilecek

Haberler&GelişmelerMedtronic'in Sensörlü Pompası 'Veo' ABD'de Farklı Özelliklerle Yeniden Üretilecek

paradigm_veoNormalde sizlerin de bildiği gibi Medtronic’in Türkiye’de de satılan VEO pompası var. Deri altı sıvısının şeker değerini hesaplayan bu pompa oldukça başlangıç seviyesinde bir nevi yapay pankreas aslında.

Bu pompa tüm Avrupa ve Türkiye’de satılırken Amerika’da FDA tarafından onaylanamadığı için satılamıyordu. Aldığım bilgiye göre de Amerika’daki hastalar Veo’nun onaylanması için çok emek harcamış ve hatta başka ülkelerden getiriyorlarmış onay sürecine kadar.

Aslında Reuters’ın bu haberinde bahsedilen sistem Medtronic’in sensörlü pompası VEO. Eda Hanım’ın bize bahsettiği ve anlattığı kadarıyla hayal ettiğimiz bir yapay pankreas değil. Ancak VEO’nun mevcuttaki bazı özellikleri ve hastalardan da alınan geri bildirimler çerçevesinde değiştirilmiş. Yani yapay pankreasa daha da yaklaşılmış bir form haline getirilmiş VEO. 

Özellikle belirtmem lazım. Amerika’da olmayan bu ürün Türkiye’de var. Ancak Amerika’da yeniden üretilecek olan VEO Türkiye ve tüm Avrupa ülkerinde olanlardan VEO’dan daha iyi olacak. Yani hayalimizdeki yapay pankreas olmadan ona yakın bir cihazın daha iyi özelliklerle elimize geçecek olması en azından güzel bir haber 🙂

Ayrıca Amerika’daki tip-1 diyabetliler için bu haber gerçekten güzel bir haber 🙂

Ama farkında mısınız? Gittikçe yaklaşıyoruz yapay pankreasa.

Reuters’ın 27 Eylül’de yani dün çıkan haberini sizinle aşağıda paylaşıyorum.

Lütfen yapay pankreas çıktı gibi algılamayın bu haberi. Zira başlığı okuyunca elim ayağım titredi 🙂 Medtronic’in sensörlü pompası VEO’nun sadece bazı özellikleri yapay pankreasa daha yakın hale getirildi.

Kim bilir belki de yakın zamanda bizler de elimizde görürüz 🙂

ABD Diyabetli Hastalar İçin İlk Yapay Pankreas Sistemini Onayladı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, kan şekeri düzeylerini okuyan ve otomatik olarak insülin akışını kesen, şeker hastaları için ilk yapay pankreas sistemini onayladı.

Medtronic Inc tarafından yapılan bu cihaz, tip 1 diyabet ile yaşayan 3 milyon Amerikalı’nın, bağışıklık sisteminin sebep olduğu, pankreasta insülin üreten  hücrelerini yok olmasına sebep olan bu hastalığı daha iyi yönetmelerine yardımcı olabilecek.

Tip 1 şeker hastası hastalar, düzenli olarak kan şekeri düzeylerini izlemek ve günde birkaç kez insülin almak zorundadırlar.

Çok az ya da çok fazla insülin ile tip-1 diyabetlerini yönetmeye çalışırken, böbrek yetmezliği ve kalp hastalığı, beyin hasarı kadar çeşitli sağlık sorunları ile de karşı karşıyadırlar.

Cihaz bir nevi insülin pompası ve kan şekeri önceden belirlenmiş bir seviyeye ulaştığında glükoz sensör tarafından iletilen kan şekerine bağlı olarak insülin aktarımı başlamaktadır.

Sistem 16 yaş ve üzeri şeker hastaları tarafından kullanım için onaylanmıştır.

Minneapolis, Minnesota merkezli şirket önümüzdeki birkaç hafta içinde üretime başlayacağını söyledi.

Şirket ayrıca 19 Eylül tarihinde hasta takip ve onay sisteminde bu haberi yayımlanmıştır. Hasta ihtiyaçlarına göre de bazı üretim değişiklikleri yapacaktır.

 

5 YORUMLAR

 1. inşallah ileride etkili güvenilir olan pankreasın görevlerini üstlenebilen güzel bir cihaz çıkar 🙂 zaten denildiği gibi çok yaklaşılmış 🙂

 2. Herkese merhaba,
  Bence çocuklar için bu kadar gecikmesinin nedeni, Doç.Dr.Eda CENGİZ’den dinlediğim kadarıyla.
  “Denetim mekanizmasının, çocuklar söz konusu olunca, çok ince eleyip çok sık dokuyor olması.
  Çünkü yetişkinler için denetleme sayısı 1-2 hadi 3 olsa, çocuklar için 5-10 hatta 20 denetimden geçiriliyor ki, çocuklar için en iyiye ulaşılabilinsin.”

  Gerçi bana göre yeni çıkarılan her ürün yada icatta, çocuklara ayrı bir önem veriliyor, tabi ki doğru olan bu ama keşke, sadece kağıt üzerinde değil de,
  gerçek hayatta da çocuklara hak ettikleri değeri verebilsek.
  Saygılar.

 3. 5 yaşındaki kızıma insülin pompası taktırmak istiyorum iğne olmaktan kolları bacakları kalmadı artık.bir hastaneye gittim ama 2.800tl devletin 2200tl bizim ödememiz gerektiği söylendi.karbon hidratsayımı kullanımı öğretmek için 2.500tl istedi .3aylık kontroller içinde 250tl isteniyor .taktırmak istiyorum ama olmuyor işte.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: