Tip-1 Diyabetten Korunmak İçin Hotamışlıgil Umudu

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabetten Korunmak İçin Hotamışlıgil Umudu

Tip-1 diyabetten korunmak için Hotamışlıgil umudu

Harvard Üniversitesi’nde Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in başkanlığında yapılan araştırma doğal bir safra asidinin, tip 1 diyabette (şeker hastalığı) hem etkin korumanın hem de tedavi yaklaşımının yolunu açtı.

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıkları Bölümünde ve Prof. Gökhan Hotamışlıgil liderliğinde yapılan araştırmalar, tip 1 diyabette insülin üretiminden sorumlu beta hücrelerinin tahribatında önemli rol oynayan bir mekanizmayı ortaya çıkardı. Araştırmalar ayrıca bu tahribatı durdurmakta etkin olan, doğal kaynaklı bir ilaç kullanarak hastalığın önlenebileceğini gösterdi.

Şu anda, tip 1 diyabet için önleyici herhangi bir yöntem bulunmuyor ve tedavi sadece insülin enjeksiyonları ile yapılabiliyor. Dünyanın önde gelen bilim dergilerinden Science’in 13 Kasım 2013 sayısında yer alan Hotamışlıgil’in çalışması, tip 1 diyabetin önlenmesinde ve tedavisinde paradigmayı değiştirecek potansiyele sahip yeni bir yöntem olarak değerlendiriliyor.

Tip 1 diyabette, insülin üreten beta hücrelerinin yanlışlıkla vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğraması sonucu tahrip edildiği yaygın olarak kabul ediliyor ve bu mekanizma üzerinde çok yoğun araştırmalar yapılıyor. Ancak bu saldırıyı baskılama yollarına dayalı tedavi girişimleri henüz klinik uygulamaya başarılı bir biçimde geçebilmiş değil. Prof. Hotamışlıgil bu buluşun önemini, “Bu çalışmamızın sonuçları bize bağışıklık sistemine dokunmadan da, sadece beta hücrelerinin korunması ile diyabetin önlenebileceğini gösteriyor ve böylece bu hastalığa yaklaşımda yeni bir perde açmış oluyor” diye açıkladı. (Ana kaynak: http://stm.sciencemag.org/content/5/211.toc Haberi okumak için üye olmanız gerekmektedir. Görsel kaynak: gundem.milliyet.com.tr )

12 YORUMLAR

  • Serkan Bey, Hüseyin Bey Merhaba,

   Kaynak İngilizce. Ben de daha üye olmadım. Nasıl üye olacağımı da daha inceleyemedim. Siz de inceleyin lütfen.

   sevgiler

 1. Esnek insülinin ise AB’de kullanıldığını belirten Doustdar “Yakında dünyada yaygınlaşacak” dedi.

  Diyabet hastalığı nedeniyle günde iki defa insülin enjekte eden hastalara Nova Nordisk Global Başkan Yardımcısı Mike Doustdar’dan müjdeli haber geldi. Diyabetliler artık günlük iğne sayısını bire düşürebilecek. 10 yıllık süreç içinde de iğnelerin yerini ağız yoluyla alınan kapsüller alacak. Esnek insülin iğnesinin ise henüz Türkiye’de bulunmadığını belirten Doustar, şu anda AB ülkelerinde olduğunu, yakında tüm dünyada yaygınlaştırılacağını söyledi.

  Dünyada gün geçtikçe yaygınlaşan ve obezite ile birlikte sayısı artan diyabet hastalığı ile ilgili çalışmalar yapan Doustdar, diyabet hastalarının sürekli kullanmak zorunda olduğu insülin oranını düşürmek ve hastalıkla mücadelenin şeklini değiştirmek amacıyla çalışmalar yapıldığını belirtti. Doustdar “Diyabet hastalığının çaresini bulmak için yapılan araştırmalara özellikle ABD hükümeti çok para harcıyor. Fakat diyabet çok boyutlu bir hastalık. Çünkü genetik boyutu var. Tip 1 çocukluk yaşında tip 2 ise yaşlılık sırasında ortaya çıkıyor. Diyabet, yaşam tarzı, obezite, yaş ve sigara içmekle bağlantılı bir hastalık. Yeni nesil insülinler üretildi. Kullanım kolaylığı olan insülin enjeksiyon sayısını azaltma imkanı var. Şimdi günde bir enjeksiyona indirdik. Çok yakında haftada bir enjeksiyona düşürülecek. Yakın zamanda ise şu anda yapılan klinik araştırmalarda tablet insülin üzerinde çalışılıyor. Klinik testleri bitirildikten sonra piyasaya sürülecek. Bu 10 yıllık süre içinde olabilir”dedi.

  Herkese iyi akşamlar dün akşam atv ana haberde bu haberi izledim,umarım söz konusu iğne biz tip1 ler içinde uygundur.

  Sevgiler.

 2. Arkadaşlar ve de özellikle Esra AVCI hanım İsrailin geliştirmiş olduğu belirtilen DiaPep 277 yeni Tip 1 teşhisi konulmuş çocuk üzerinde şuan istesek uygulanabiliyor mu, DiaPep 277’e ulaşma imkanımız var mı bilen ya da bir yorumu olan varsa lütfen yardımcı olsun!..

  • Sayın RMKS,

   Halen deneme aşamalarında olduğunu biliyoruz. Piyasaya çıkmış bir ilaç olmadığı için satın alamayız elbette.

   sevgiler

  • Özgen Hanım Merhaba,

   Bu tarz kişilere lütfen inanmayın. Maalesef hepsi para tuzağı. Tip-1 diyabetin tedavisini bulsaydı kapısında uzun kuyruklar olur ve tüm bilim dünyası adama tapardı değil mi?

   Sevgiler

   • Inanilmasi guc ama ben de duydum dr Erdogan Zaim i ve yakin cevrendeki insanlar insulini biraktiklarin i soyluyor lar ve kan tahlileri de iyi ciktigini soyluyor lar …. Bilemedim !!
    Neden olmasin?

    • Sayın Lalehan Çavdar,

     Erdoğan Zaim’e giderek bir deneme yapmayı hiç düşündünüz mü? Bence deneyin. Ve sonucu bizimle paylaşırsınız.

     Zira dünyanın şu an herhangi bir yerine tip-1 diyabete çözüm bulmak için binlerce bilim insanı uğraşırken Türkiye’den Erdoğan Zaim’in bulması oldukça ironik 🙂

     sevgiler

 3. Mrb
  Evet gittim ve dr erdogan beyin butun soylediklerini dinledim siki bir diet veriyor ama mantikli ben uygulamaya calistim sekerini gercekten dusurdu insulini nerdeyse birakiyorduk ama cocuk bu arada kacamaklari oldu simdi bu verdigi dietle zaten dusmemesi normal degil ama ilerde ne olur bilmem ….

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: