Tip-1 Diyabetten Dolayı Bakım Parası Alınabilir Mi?

Diyabetli HaklarıTip-1 Diyabetten Dolayı Bakım Parası Alınabilir Mi?

Uzun zamandır sıkça sorulan sorularımızdan birinin cevabını sizlerle paylaşmak istedim.

Tip-1 diyabetten dolayı ‘engelli’ ama bize göre ‘öncelikli raporu’ alınabilmekte. Tip-1 Diyabet Engelilik Midir? başlıklı yazımızda rapor hakkında bir yazı paylaşmıştık.  Ancak kısaca hatırlamak gerekirse yönetmelik ve uygulamalara da göre:

  • Diyet ve oral antidiabetiklerle kontrol altına alınan, komplikasyon yapmamış  Tip II Diabetes mellitus  % 20 engelli raporu alabilir.
  • Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen, ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus  %  30 engelli raporu alabilir.
  • Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus  % 40 engelli raporu alabilir.

Yukarıda da görebildiğiniz gibi öncelikli raporu maksimum % 40 olarak alınabilmekte. Bu oranla engelli kadrosunda hem kamuda hem de özel sektörde işe girme önceliğiniz bulunmakta. Ancak bu raporla maalesef ‘bakım parası’ alınamamakta. Bakım yardımı alınabilmesi için öncelikli oranının min % 65 ve üzeri olması gerekiyor. Ve raporda mutlaka ‘sürekli bakım’ ve ‘ağır hasar’ gibi belirtilmesi gerekmekte. Aynı zamanda ailenin ya da bireyin gelir düzeyi de önemli bir değerlendirme kriteri. Hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 2/3’ten az olması gerekirken ve resmiyette üzerinize kayıtlı bir mülk ya da maddi kaynağın olmaması gerekiyor.

Bakım yardımı konusu yukarıda da bahsettiğim gibi çok detaylı bir konu olduğu için ‘öncelikli raporu’ alındığında bakım yardımı da alınabileceği düşüncesinin oluşmaması gerekiyor.

23 YORUMLAR

  1. Annem 20 yila yakindir seker hastasi. Gunde 4 kere insulin igne vurunuyor sekeri cok dengesiz o alabilir mi acaba kesin sarti nedir annem bakim maasi na baglanabilir mi

  2. Selamun aleyküm ben 30yıldır tıp1 şeker hastasıyım ve şekerim mevsimsel geçişlerde hep dengesiz halde kalıyor belirli aylarda şekerim hep 40 kata 30lara kadar düşüyor ve ben emeklilik için başvuruda bulunsam bana yüzde kaç rapor çıkar

  3. Torunum 5 yaşında .3 seneye yakın tip1 diyabetli. Sensör ödemelerinin devlet tarafından karşılanması büyük temennimiz. Allah herkese yardımcı olsun. Aileler zaten yeterince sıkıntıda en azından sensor ödemeleri yapılsa çok iyi olacak.

  4. Merhaba ben 20 yıldır tıp 1 diyabet hastasıyım 20 yıldır 4 kere günlük insülin yapıyorum rapor cikattirdkm 100 de 46.verdiler raporu şeker gözüme vurdu ameliyat oldum gözümden aylık iğne yapiliyo gözüme şekerden dolayı ödem oluyo .acaba maaşa bağlanabilir miyim .cevaplarsanız sevinirim

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: