Anasayfa Diyabetli Hakları Tip-1 Diyabetten Dolayı Bakım Parası Alınabilir Mi?

Tip-1 Diyabetten Dolayı Bakım Parası Alınabilir Mi?

20 55.425 görüntüleme

Uzun zamandır sıkça sorulan sorularımızdan birinin cevabını sizlerle paylaşmak istedim.

Tip-1 diyabetten dolayı ‘engelli’ ama bize göre ‘öncelikli raporu’ alınabilmekte. Tip-1 Diyabet Engelilik Midir? başlıklı yazımızda rapor hakkında bir yazı paylaşmıştık.  Ancak kısaca hatırlamak gerekirse yönetmelik ve uygulamalara da göre:

 • Diyet ve oral antidiabetiklerle kontrol altına alınan, komplikasyon yapmamış  Tip II Diabetes mellitus  % 20 engelli raporu alabilir.
 • Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen, ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus  %  30 engelli raporu alabilir.
 • Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus  % 40 engelli raporu alabilir.

Yukarıda da görebildiğiniz gibi öncelikli raporu maksimum % 40 olarak alınabilmekte. Bu oranla engelli kadrosunda hem kamuda hem de özel sektörde işe girme önceliğiniz bulunmakta. Ancak bu raporla maalesef ‘bakım parası’ alınamamakta. Bakım yardımı alınabilmesi için öncelikli oranının min % 65 ve üzeri olması gerekiyor. Ve raporda mutlaka ‘sürekli bakım’ ve ‘ağır hasar’ gibi belirtilmesi gerekmekte. Aynı zamanda ailenin ya da bireyin gelir düzeyi de önemli bir değerlendirme kriteri. Hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 2/3’ten az olması gerekirken ve resmiyette üzerinize kayıtlı bir mülk ya da maddi kaynağın olmaması gerekiyor.

Bakım yardımı konusu yukarıda da bahsettiğim gibi çok detaylı bir konu olduğu için ‘öncelikli raporu’ alındığında bakım yardımı da alınabileceği düşüncesinin oluşmaması gerekiyor.

 • Annem 20 yila yakindir seker hastasi. Gunde 4 kere insulin igne vurunuyor sekeri cok dengesiz o alabilir mi acaba kesin sarti nedir annem bakim maasi na baglanabilir mi

  • Çook geçmiş olsun ya benim de yeğenim yeni şeker hastası oldu inşallah bi tedavisi vardır ALLAH ŞİFA VERSİN

 • Çetin aksu oğlum 11 yaşında tp1 diyabet hastası insülün kullanıyor devletten maddi yardım alabilirmiyim

  • Tip 1 tip2nedir caba bilgl verimisiniz benim kızım 7 yaşinda şeker bi iniyo bi çikiyo henüz yeşhis konmadi

   • Tip 1 diyabet iğne vuruluyor. Tip 2 diyabet ise şeker hapı kullanıyor . insülin olmadan yaşayamıyoruz biz .Ama tip2 kullanmasa bile şeker hapını sorun olmuyor.çok yüksek değerlerde değil çünkü tp2 diyabet.

  • Merhaba Yahya Bey,

   Çözger raporuna bir bakın. Gelir durumunuza göre alıp almayacağınız netleşir.

   sevgiler

 • Selamun aleyküm ben 30yıldır tıp1 şeker hastasıyım ve şekerim mevsimsel geçişlerde hep dengesiz halde kalıyor belirli aylarda şekerim hep 40 kata 30lara kadar düşüyor ve ben emeklilik için başvuruda bulunsam bana yüzde kaç rapor çıkar

 • Torunum 5 yaşında .3 seneye yakın tip1 diyabetli. Sensör ödemelerinin devlet tarafından karşılanması büyük temennimiz. Allah herkese yardımcı olsun. Aileler zaten yeterince sıkıntıda en azından sensor ödemeleri yapılsa çok iyi olacak.

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.