Ali Bey’in Askerlik Muafiyet Tecrübesi

Diyabetli HaklarıAli Bey'in Askerlik Muafiyet Tecrübesi

Bugün askerliğe elverişli değildir raporu almış biri olarak aynı işlerle uğraşacak arkadaşlara yardımcı olması açısından hikayemi paylaşmak için siteye girdim.

Öncelikle şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Hangi tip olursanız olun diyabet hastasıysanız, hastalığınızı saklamadığınız takdirde askere alınmıyorsunuz. Bu konuda herhangi bir endişeye mahal yok.

Ne sebeple olursa olsun askerlik işlemlerine önce ikamet ettiğiniz bölgedeki askerlik şubesine başvurarak başlıyorsunuz.

E-devlet üzerinden randevu almanızı tavsiye ederim. Saatinde orada olup sıra beklemeden işlemlerinizi hallediyorsunuz. En az 3 kere gideceğiniz için sıra sinir bozucu olabilir.

Askerlik şubesi sizi rutin sağlık kontrolü için aile hekiminize yönlendiriyor. Aile hekiminiz sağlık raporu üzerine, dahiliye(her askeri hastahanede endokrinoloji polikliniği olmadığı için) polikliniğine sevki uygundur yazarak geri gönderiyor. Sağlık raporunuzla birlikte tekrar askerlik şubesine müracaat ediyorsunuz. Burada sizin tarafınızdan hazırlanmış evrakları kapalı bir zarfa koyup sizi askeri hastahaneye sevk ediyorlar. Bu sevkin geçerliliği 3 gün, dolayısıyla programınızı ona göre yapmalısınız. aksi takdirde işlemleri baştan almanız gerekebilir.

Sonraki aşamaların hastahaneden hastahaneye değişiklik gösterdiğini anlıyorum. Ben işlemlerimi GATA haydarpaşa hastahanesinde yaptım. Bundan sonra anlatacaklarım GATA’ya mahsus olabilir.

Sevkinizle birlikte Dahiliye er-erbaş polikliniğine müracaat ediyorsunuz. Buradaki memurlara şeker hastası olduğunuzu söylerseniz sizi doğrudan Endokrinoloji polikiliniğine sevk ediyorlar.

Gata’da endokrinoloji polikliniği öğleye kadar hizmet veriyor. Dolayısıyla işlemlerinize erken başlamanızı tavsiye ederim.

Endokrinoloji polikliniğinde doktor sizden Sivil hastahanenin başhekimi onaylı raporunuzu istiyor. (ilaç raporu da iş görüyor.)

Sonrasında biyokimyaya sevk ediliyorsunuz.

Hastahanenin kendi biyokimya kliniğinde gün aşırı iki kere açlık ve tokluk şekeri tahlili yaptırıyorsunuz. (toplam 4 kere damardan kan, 1 kere idrar veriyorsunuz.)

Benim muayene olduğum doktor açıkça değerlerde 200 ve üzeri görürsek tek seferde hallederiz. ilaçlarını ona göre ayarlarsan iyi olur dedi.

Endokrinoloji polikliniğine cuma günü gittim. ertesi pazartesi ve çarşamba günü kan verdim.

Biyokimyadan ve sivil hastahaneden aldığım raporlala perşembe günü tekrar endokrinoloji polikliniğine gittim. Doktor sonuçları onayladıktan sonra sağlık kurulu birimine giderek kurula gireceğinize dair evrakı hazırlatıyorsunuz. Bu evrakı önce biokimyaya sonra endokrinoloji servis sekreterliğine götürüp onaylatıyorsunuz. Endokrinoloji servis sekreterliği evrakı toplayıp kurul gününü ve saatini size bildiriyor. Kurul günü sabah başka bir doktor evraklarınızı kontrol ediyor. sonra kurul saatinde kapıya gidiyorsunuz. sırayla çağırıp sonucu söylüyorular. bir kaç saat sonra gidip askerlik şubesine teslim edeceğiniz raporu alıyorsunuz.

Değerleri 200 üzerinde çıkanlara elverişsiz, altında kalanlara ise erteleme kararı veriyorlar.

Aldığınız evrakı askerlik subesine teslim ediyorsunuz, işlemler böylece tamamlanmış oluyor.

Hastahane içerisinde doktorlar başta olmak üzere bütün personelin son derece anlayışılı ve yardım etme gayretinde olduğunu söylemeden geçmemek lazım.

Toplam 5 fotoğraf götürmek kafidir. Dördünü sevkten önce askerlik şubesi sade bir tanesini gata alıyor.

Atladığım şeyler olabilir, ama genel çerçevesiyle işlemler böyle…

Ali

7 YORUMLAR

 1. benim en cok endise ettiğim mesele bu.
  yasım 19 üniversite okuyorum cevremdeki herkes yavas yavas askerlik konusu acıyor ve bunu dile getirmek istemiyorum söyliyemiyorum gidemeyeceğimi 🙁 daha askerlik var falan diyorlar..
  üstelik klasik askere gitmeyene kız vermezler gibi geleneklerimizde morelimi bozmuyor değil..

  • Yusuf Bey Merhaba,

   Vatan sevgisi ya da askerlik yapmayana kız verilmez gibi konular yaşadığımız ülke ve hatta yaşadığımız şehre göre mutlaka önemlidir. Ancak tip-1 diyabetten dolayı askere gidemiyor olmak bence bir eksiklik olmamalı. Kimseye açıklama yapmak zorunda da değilsiniz. Öncelikle kendinizi ikna edin. Sonrasında etrafınızdakilere anlatmanız daha kolay olur.

   sevgiler,

  • bursa askeri hastanesinde hba1c değerlerim 5 civarı çıktığı için fazladan 4 gün geçirmiştim. bunun dışında ertesi sene denizlide gittiğim hastane beni 4 gün misafir etti ve hba1c testi ve fruktozamin testi istenmedi. istendi ise de ben bilmiyorum. şekerinizi mümkün olduğu kadar yüksek tutmak, doktorları ikna etmek açısından faydalı olmuştu.

   yusuf kardeşim, askere gitmediğinden dolayı böylesine enteresan, kafayı karıştıran, irrasyonel bir işin içinde olmadığın için en sonunda o kadar mutluluk duyacaksın ki, tarifi mümkün değil. keyfini çıkar derim ben.

 2. @yusuf, bence vatan sevgisi askerlikle cok ilintili bir sey degil. bu yuzden askere gidemeyecegin icin uzulmene pek gerek yok.

  @ali bey, internetten arastirdigim da askeri hastane de 3-4 gun yatmak gerektigini goruyorum. siz hic hastane de yattiniz mi acaba ?

 3. bu devirde askerlık mı yapacaksın yusuf 🙂 ben 2 gün içinde ankara etimesgutta hallettim seçme şansın yok malesef tip1 dm yüzünden askerlik yapamıyorsun bunun için kendinde suç bulma ve asla alay konusu olacak birşey değil..

 4. arkadaşlar ben bugün askeri hastaneye gittim adana askeri hastanesine dahiliye bölümüne dokor beni bek dinlmedi önce senin bişeyin yok dedi şeker hastasıyım dedim insülün mi ilaç mı dedi ilaç dedim ama en son geçen cuma doktorum insüline geçmemiz lazım dedi 4 yıldır çeker hastasıyım geçen hafta cuma günü son tahlilimde HbA1C: 9.0 açlık kan şekerim 319 çıktı evde tokluğu yemekten 2 saat sonra ölçüyorum mesela 364 çıkıyor şuanda hastanede biyokimyacı yok dedi cuma ara gelmişse gelirsin dedi pazartesi yatış veririz 4 gün yatarsın dedi ve çıktım sizce durumum ne olur arkadaşlar lütfen yardımcı olurmusunuz

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: